بازی ویدئویی

کاهش چشمگیر درآمد ایکس باکس در سه ماهه اخیر

بر اساس جدیدترین گزارش شرکت مایکروسافت، به نظر می‌رسد که درآمد ایکس باکس در طول سه ماهه پایانی سال مالی ۲۰۲۲ با کاهش شدیدی روبه‌رو شده است.

در حال حاضر چیزی در حدود دو سال از  عرضه کنسول‌های نسل نهم دو شرکت بزرگ مایکروسافت و سونی می‌گذرد؛ پلتفرم‌هایی که اگرچه طبق وعده‌ها در اوج شیوع جهانی ویروس کرونا راهی بازار شدند، اما عرضه‌ آن‌ها چندان باب میل بازیکنان نبود؛ چرا که بنا به دلایل مختلف، میزان تولید و تقاضا برای قطعات اولیه و سخت افزارها همچون پردازنده‌های گرافیکی یکسان نبود و به همین خاطر، عرضه‌ این کنسول‌ها با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو شد.

حال که بازار رمزها تعریف چندانی ندارد، ظاهرا تقاضا برای پردازنده‌های گرافیکی از سوی ماینرها بسیار کاهش یافته و به دنبال آن، مشکل محدودیت عرضه پلی استیشن و ایکس باکس جدید تا حدودی برطرف شده است. در همین راستا، ساعاتی پیش جلسه ارائه گزارش مالی سه ماهه اخیر مایکروسافت با حضور جمعی از مدیران و سرامایه‌گذاران برگزار شد که در جریان این نشست، جزئیاتی از عملکرد تجاری ایکس باکس در دسترس عموم قرار گرفت.

بر اساس اعلام مایکروسافت، مجموع درآمد ایکس باکس در سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۲۲ میلادی از مرز ۲۵۹ میلیون دلار عبور کرده است. این رقم چیزی در حدود ۷ درصد کمتر از بازه مشابه سال گذشته میلادی است. همچنین، درآمد حاصل از فروش سخت افزار ایکس باکس در این بازه زمانی کاهش ۱۱ درصدی را تجربه کرده و سود حاصل از سرویس‌ها و محتواها نیز با کاهش ۶ درصدی روبه‌رو شده است.

ردموندی‌ها از کاهش درآمد خود چندان نگران نیستند؛ چرا که این آمار و ارقام صرفا عملکرد مایکروسافت در سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۲۲ میلادی را با بازه مشابه سال گذشته میلادی مقایسه می‌کند. در واقع، این شرکت در مجموع از نظر تجاری عملکرد قابل توجهی از خود به نمایش گذاشته و فروش کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در سراسر جهان رضایت بخش است.

کندرا گودناف، مدیر روابط سرمایه‌گذاری مایکروسافت، مدعی است که دلیل اصلی کاهش درآمد ایکس باکس از بخش سخت افزار به خاطر کاهش شوق و اشتیاق بازیکنان برای خرید کنسول‌های نسل نهمی است. به عبارت دیگر، تقاضا برای خرید کنسول‌های جدید در زمان عرضه و شروع نسل نهم حسابی بالا بوده و به مرور زمان، این تقاضا کاهش یافته است. بدین ترتیب، کاملا منطقی است که فروش بخش سخت افزار ایکس باکس در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ میلادی به نسبت بازه مشابه سال گذشته کمتر شده است.

کندرا گودناف در این خصوص توضیح می‌دهد:

کاهش فروشی که در بخش سخت افزار ایکس باکس مشاهده می‌شود، در حقیقت بازتاب این موضوع است که ما در حدود دو سال پیش آن‌ها را عرضه کردیم. بر این اساس، همان دوره‌ای که شاهد محدودیت‌های عرضه‌ای بودیم، بار دیگر تمدید شده است. ما هنوز هم شاهد تقاضای زیادی از سوی جامعه بازیکنان هستیم، اما دیگر خبری از آن تقاضای شدید که در سال‌های اخیر شاهد بودیم، نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا