بازی ویدئویی

واکنش مایکروسافت به شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا علیه معامله اکتیویژن بلیزارد

شرکت مایکروسافت در واکنش به شکایت رسمی کمیسیون تجارت فدرال آمریکا یا همان FTC علیه معامله اکتیویژن بلیزارد، کماکان از خرید خود دفاع می‌کند.

شرکت مایکروسافت در راستای گسترش فعالیت‌های خود در صنعت بازی‌های ویدیویی، چند سالی است که استودیوها و شرکت‌های مختلفی را تصاحب می‌کند. در همین راستا، اوایل سال جاری میلادی بود که این کمپانی با پرداخت چیزی در حدود ۶۹ میلیارد دلار کمپانی اکتیویژن بلیزارد را خریداری کرد. این معامله که به عنوان بزرگ‌ترین خرید تاریخ حوزه ویدیو گیم به شمار می‌رود، تا به امروز با حواشی زیادی روبه‌رو شده است.

مهم‌ترین نگرانی معامله، تصاحب تمام و کمال سری کال آو دیوتی و احتمال عرضه انحصاری آن برای ایکس باکس است. از این رو، ردموندی‌ها بار و بارها اعلام کردند که هدف اصلی از خرید اکتیویژن بلیزارد، ورود به بازار بازی‌های موبایل بوده و برنامه‌ای برای حذف عناوین Call of Duty از سایر پلتفرم‌ها به ویژه پلی استیشن را ندارند. مهم‌تر اینکه حتی مایکروسافت حاضر است به انتشار بازی‌های کال آو دیوتی روی تمام پلتفرم‌ها به مدت ده سال آینده تعهد دهد.

با توجه به اهمیت این معامله و تاثیرگذاری آن در آینده صنعت بازی‌های ویدیویی، چند ماهی است که نهادهای نظارتی کشورهای مختلف با جمع‌آوری مدارک و تحلیل‌های متخصص‌ها، به دقت عواقب معامله را بررسی می‌کنند. در همین راستا، مایکروسافت تمام تلاش خود را به کار گرفته تا اکتیویژن بلیزارد را به ایکس باکس ملحق کند و در طرف مقابل، سونی نیز خواهان عدم تایید آن از سوی نهادهای مربوطه است.

در همین راستا، اگر خاطرتان باشد، چند روز پیش بود که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا بعد از ماه‌ها بررسی دقیق پرونده، رسما شکایت خود برای جلوگیری از تکمیل معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت را تنظیم کرد. این سازمان مدعی است که در صورت تایید معامله و ادغام این دو کمپانی با یکدیگر، ردموندی‌ها قدرت زیادی به دست می‌آورند که از این برتری برای پیشتازی در بازار و سرکوب رقبای خود استفاده می‌کنند.

طبق روال همیشه، شرکت مایکروسافت به سرعت نسبت به این اتهام‌ها واکنش نشان داده و در پیامی اعلام کرده که این معامله نه تنها به فضای رقابتی بازار آسیبی وارد نمی‌کند، بلکه در مجموع به نفع تمام بازیکنان خواهد بود و چه بسا از این پس افراد بیشتری به تجربه بازی‌های سری کال آو دیوتی می‌پردازند. ردموندی‌ها معتقد هستند که این معامله منجر به ارائه‌ محتوای با کیفیت با قیمت ارزان‌تر به مصرف‌کنندگان می‌شود و به همین خاطر، کمیسیون تجارت فدرال آمریکا باید از آن حمایت کند.

مایکروسافت در این زمینه توضیح می‌دهد:

تصاحب یک مجموعه توسط سازنده‌ کنسولی که در رده سوم بازار حضور دارد، نمی‌تواند آسیبی به صنعت بازی‌های ویدیویی وارد کند. چه بسا که این سازنده بارها اعلام کرده که هیچ برنامه‌ای برای انتشار انحصاری فرنچایز مزبور ندارد. این حقیقتی که رقیب ایکس باکس پیشنهاد ما را تاکنون نپذیرفته، توجیه مناسبی برای جلوگیری از تکمیل معامله نیست؛ خریدی که به نفع بازیکنان خواهد بود. در واقع، محتوای با کیفیت با قیمت ارزان‌تر به مصرف‌کنندگان چیزی است که باید از آن حمایت شود، نه اینکه جلوی تحقق آن گرفته شود.

کمیسیون تجارت فدرال مدعی است که شرکت مایکروسافت با خرید کمپانی زنیمکس مدیا و بتزدا، رویکرد انحصارگرایی را در پیش گرفت و در حال حاضر شماری از عناوین این استودیوها همچون استارفیلد و ردفال به طور انحصاری برای کنسول‌های ایکس باکس و رایانه شخصی عرضه خواهند شد. بر این اساس، این کمپانی در صورت تصاحب شرکت اکتیویژن بلیزارد، به رویکرد خود ادامه داده و تعدادی از عناوین پرطرفدار نظیر سری کال آو دیوتی را به انحصار اکوسیستم ایکس باکس تبدیل خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا