تکنولوژی

هزاران ترمینال استارلینک اهدایی ایلان ماسک در اوکراین، حتی باتری‌های تسلا هم ارسال شده‌اند

داده‌های جدید نشان می‌دهند که برنامه استارلینک Starlink ایلان ماسک – که به افراد امکان دسترسی به سرویس اینترنت ماهواره‌ای را می‌دهد، بیشترین میزان دانلود در اوکراین را داشته است.

مدیرعامل اسپیس ایکس پس از بحران اوکراین، هزاران ترمینال‌ یا پایانه‌ این سرویس را به اوکراین تحویل داده است.

از آن زمان، ارقام نشان می‌دهند که این برنامه تقریباً ۱۰۰هزار بار در اوکراین دانلود شده است و بارگیری‌های جهانی‌اش هم در دو هفته گذشته بیش از سه برابر شده است.

Sensor Tower، شرکتی که داده‌های اپ استور و گوگل پلی را تحلیل می‌کند، گفته است که این برنامه تنها در روز یکشنبه ۲۱۰۰۰ بار دانلود شده. این شرکت افزود که این بیشترین نصب جهانی این برنامه در یک روز بوده و اکثر دانلودها از اوکراین انجام شده.

ماسک پایانه‌های اینترنت ماهواره‌ای را پس از درخواست میخائیلو فدوروف، معاون نخست وزیر و وزیر ارتباطات اوکراین تحویل داد.

خرید سرور مجازی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
خرید ساک پارچه ای
کلاه تبلیغاتی
فیلر بینی سیمارو
بهترین جراح بینی

حتی بر اساس ایمیل شرکت تسلا که هفته گذشته توسط CNBC رؤیت شده، این خودروساز هم که ماسک مدیر عامل آن است، به ارائه سریع زیرساخت استارلینک کمک کرد. به این صورت که سیستم‌های ذخیره‌سازی باتری تسلا برای تامین انرژی پایانه‌ها تحویل اوکراینی‌ها شده است.

با این حال، اوایل ماه جاری ماسک هشدار داد که احتمال زیادی وجود دارد که سرویس پهن باند ماهواره‌ای استارلینک اسپیس ایکس در اوکراین توسط روسیه “هدف” قرار گیرد.

این کارآفرین میلیاردر تنها چند روز پس از آن که یک محقق امنیت اینترنت هشدار داد که دستگاه‌های مورد استفاده برای ارتباطات ماهواره‌ای می‌توانند به “فانوس دریایی” تبدیل شوند که روسیه آنها را هدف حملات هوایی خود قرار دهد، نگرانی‌های خود را ابراز کرد.

او از کاربران خواست که «استارلینک را فقط در صورت نیاز روشن کنند و آنتن را تا حد امکان دور از افراد قرار دهند» و «برای جلوگیری از تشخیص بصری، آنتن را استتار کنند.»

قطع اینترنت در سراسر اوکراین از سه هفته پیش، از جمله در ماریوپول، سومی، خارکف و کیف، بیشتر شده. وزارت دفاع بریتانیا هفته گذشته هشدار داد که مسکو “احتمالا” زیرساخت‌های ارتباطی اوکراین را هدف قرار داده است.

یکی از ارائه‌دهندگان بزرگ اینترنت اوکراین چندین بار هک شده است و  مجبور شده وسایلش را به حالت تنظیمات کارخانه بازنشانی کند، اگرچه مشخص نیست که آیا روسیه مستقیماً پشت این حملات است یا خیر.

اسپیس ایکس در حال به‌روزرسانی نرم‌افزار برای کاهش مصرف انرژی است، بنابراین انرژی پایانه‌های استارلینک می‌تواند از فندک خودرو هم تامین شود. رومینگ تلفن همراه هم فعال شده، بنابراین آنتن آرایه فازی می‌تواند سیگنال را در حین حرکت خودرو حفظ کند.

بر اساس توییت‌های فدوروف، اوکراین از اول مارس حداقل چهار محموله از پایانه‌های استارلینک دریافت کرده است. این مقام اوکراینی آخرین بار در توییتی درباره دسته جدیدی از پایانه‌های Starlink که روز شنبه وارد کشور می‌شود، نوشت.

فدوروف روز جمعه در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست گفت: اوکراین همچنین از متحدان اروپایی آنتن‌های اینترنتی دریافت کرده است.

فدوروف گفته: «کیفیت اتصال عالی است. ما از هزاران ترمینال برای هزاران نفر استفاده می‌کنیم و محموله‌های جدیدی هر روز از راه می‌رسند.»

منابع: دیلی میل و بیزینس اینسایدر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا