بازی ویدئویی

نگرانی بازی‌سازان مستقل از خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت

برخلاف رضایت هواداران ایکس‌باکس، گروهی از بازی‌سازان مستقل از خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت و آینده‌ی صنعت بازی‌های ویدیویی نگران هستند.

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، چند وقتی است که اتفاقات مهم و صدالبته عجیب و غریبی در صنعت ویدیو گیم رقم می‌خورد. این روزها اغلب رسانه‌ها، تحلیل‌گران و بازیکنان از ماجرای تصاحب شرکت‌های بزرگ بازی‌سازی توسط مایکروسافت و سونی صحبت می‌کنند. در واقع، ردموندی‌ها چند هفته‌ی پیش شرکت سرشناس اکتیویژن بلیزارد را با پرداخت ۶۹ میلیارد دلار خریداری کردند و به دنبال آن، سونی نیز با پرداخت ۳.۶ میلیارد دلار، استودیوی نامدار بانجی را تصاحب کرد.

قرارداد تاریخی اکتیویژن بلیزارد تا به امروز بازتاب‌های گسترده‌ای را به همراه داشته و در حالی که هواداران ایکس‌باکس این اقدام ردموندی‌ها را تحسین می‌کنند، لیکن ظاهرا بازی‌سازان مستقل از وضعیت کنونی صنعت بازی‌های ویدیویی حسابی نگران هستند و به گفته‌ی آن‌ها، سرنوشت خطرناکی در پیش‌رو است. به بیان دقیق‌تر، چندی پیش تانیا شورت، خالق بازی Boyfriend Dungeon، در گفت‌گو با رسانه‌ی بی‌بی‌سی اعلام کرد که تصاحب اکتیویژن بلیزارد منجر به افزایش چشمگیر قدرت مایکروسافت می‌شود.

در پی این امر، مایکروسافت به تمامی بازه‌های زمانی انتشار بازی‌ها در طول یک سال مسلط شده و فرصت هنرنمایی و درخشش یک بازی مستقل (بدون بودجه‌ی کلان بازاریابی) به کلی گرفته می‌شود. این تمام ماجرا نیست و با توجه به اینکه مدیریت ایکس‌باکس گیم پس در اختیار ردموندی‌ها است، بدون شک آن‌ها عناوین بزرگ و شناخته‌شده‌ی خود و اکتیویژن بلیزارد را در این سرویس اشتراکی منتشر خواهند کرد. از این رو، در صورتی که یک بازی مستقل در سرویس مزبور حضور نداشته باشد، شانس زیادی برای محبوبیت و موفقیت ندارد.

تانیا شورت در این زمینه توضیح می‌دهد:

این خرید اکتیویژن بلیزارد ما را بسیار نگران کرده است؛ چرا که همه چیز را برای مایکروسافت راحت‌تر و واضح‌تر می‌کند. از این پس شاید آن‌ها بتوانند به تمامی بازه‌های زمانی انتشار بازی‌ها در طول یک سال تسلط پیدا کنند. آن موقع ما چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

یورا ژدانوویچ، سازنده بازی Replaced، نیز در این باره ابراز نگرانی کرده است. او معتقد است که اگر یک بازی مستقل شانس حضور در ایکس باکس گیم پس را نداشته باشد، عملا شکست خواهد خورد. این بازی‌ساز با اشاره به گسترش قابل توجه جامعه گیم پس، اعلام کرد که به واسطه‌ی خرید اکتیویژن بلیزارد، افراد بیشتری به عضویت در این سرویس تشویق می‌شوند. بدین ترتیب، اگر یک بازی در سرویس مذکور در دسترس نباشد، افراد کمتری آن را به طور جداگانه خریداری و تجربه می‌کنند. این امر یقینا به ضرر تمامی بازی‌سازان مستقل خواهد بود. ژدانوویچ در این خصوص می‌گوید:

به نظر می‌رسد که بازی‌های مستقل خارج از ایکس‌باکس گیم پس تعامل و راه ارتباطی خود با بازیکنان را از دست می‌دهند؛ چرا که مشترکین تمرکز خود را روی بازی‌هایی قرار خواهند داد که بتوانند به صورت رایگان در این سرویس به تجربه‌ی آن‌ها بپردازند. مردم به راحتی هزار دلار برای یک گوشی هزینه می‌کنند، اما تمایلی به خرید یک بازی پنج دلاری ندارند.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا