تکنولوژی

ناسا و ESA (آژانس فضایی اروپا) یاسمین مقبلی را به عنوان فرمانده مأموریت اسپیس ایکس Crew-7 ناسا به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب کردند

یاسمین مقبلی فضانورد ناسا و آندریاس موگنسن فضانورد ESA به ترتیب به عنوان فرمانده و خلبان فضاپیما در این ماموریت خدمت خواهند کرد. پس از بررسی توسط ناسا و شرکای بین المللی آن، دو متخصص دیگر این ماموریت هم بعداً اعلام خواهند شد.

انتظار می‌رود این ماموریت زودتر از سال ۲۰۲۳ با موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس و با پرتاب باز  مجتمع ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا صورت گیرد.

این اولین پرواز فضایی برای مقبلی خواهد بود که در سال ۲۰۱۷ فضانورد ناسا شد. مقبلی اهل بالدوین نیویورک است و مدرک لیسانس مهندسی هوافضا از موسسه فناوری ماساچوست در کمبریج ماساچوست و مدرک کارشناسی ارشد در رشته هوافضا گرفته. او مهندسی از دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی در مونتری، کالیفرنیا هم دارد.

او به عنوان خلبان سوپر کبرا AH-1W و خلبان آزمایشی تفنگداران دریایی، بیش از ۱۵۰ ماموریت را انجام داده و حتی سابقه پرواز در افغانستان را دارد . در این مدت او ۲۰۰۰ ساعت زمان پرواز را در بیش از ۲۵ هواپیمای مختلف انجام داده. او همچنین با درجه ممتاز از مدرسه خلبانی آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحده در Patuxent، مریلند فارغ التحصیل شد. مقبلی در زمان انتخاب به عنوان فضانورد در حال آزمایش بالگرد‌های H-1 و افسر تضمین کیفیت.

خرید سرور مجازی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
خرید ساک پارچه ای
کلاه تبلیغاتی
فیلر بینی سیمارو
بهترین جراح بینی

در زندگی شخصی او دو دختر دوقلو دارد. او ۳۸ ساله است و ۲۴ ژوئن سال ۱۹۸۳ در ایالت هسه که آن زمان در آلمان غربی بود در یک خانواده ایرانی به دنیا آمد. پدر و مادر او – فرشته و کامران مقبلی- بعد از انقلاب ابتدا به آلمان و سپس آمریکا مهاجرت کردند.

و اما در مورد آندریاس موگنسن: این دومین سفر موگنسن به ایستگاه فضایی خواهد بود. پیش از این او یک ماموریت ۱۰ روزه به عنوان مهندس پرواز در فضا را تجربع کرده. موگنسن مهندس پرواز فضاپیمای سایوز TMA-18M در هنگام پرتاب و سایوز TMA-16M در طول پرواز برگشت بود. موگنسن ۹ روز و ۲۰ ساعت و ۹ دقیقه در فضا سپری کرده. او در کپنهاگ دانمارک متولد شد و با مدرک لیسانس بین‌المللی از مدرسه بین‌المللی کپنهاگ، مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هوانوردی از امپریال کالج لندن و دکترا در رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه تگزاس در آستین فارغ‌التحصیل شد.

در سال ۲۰۱۵، موگنسن اولین فرد دانمارکی بود که به فضا رفت و در حال حاضر به عنوان افسر رابط فضانورد اروپایی در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون مشغول به کار است.


برای بیش از ۲۱ سال، انسان‌ها به طور مداوم در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی و کار کرده‌اند، دانش را ارتقا داده و فن‌آوری‌های جدید را به نمایش گذاشته‌اند.

تا به حال، ۲۵۳ نفر از ۱۹ کشور به ایتسگاه فضایی بین المللی رفته‌اند وبیش از ۳۰۰۰ تحقیق در آن انجام داده‌اند.

این ایستگاه یک بستر آزمایشی حیاتی برای ناسا برای درک و غلبه بر چالش‌های پرواز‌های فضایی طولانی مدت و گسترش فرصت‌های تجاری در مدار پایین زمین است.

در سال‌ها یاخیر از آنجایی که شرکت‌های تجاری بر ارائه خدمات حمل‌ونقل فضایی انسانی و توسعه اقتصادی پرواز به مدار پایین زمین تمرکز کرده‌اند، ناسا فرصت پیدا کرده بر روی ساخت فضاپیما‌ها و موشک‌ برای مأموریت‌های فضایی دوردست به ماه و مریخ تمرکز کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا