بازی ویدئویی

مدل جدید ایکس باکس سری ایکس در راه است!

شواهد امر گویای این موضوع است که مایکروسافت در حال حاضر روی توسعه‌ی مدل جدید ایکس باکس سری ایکس مشغول به کار است.

بیش از یک سال از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم دو شرکت بزرگ مایکروسافت و سونی می‌گذرد. پلتفرم‌هایی که مطابق با انتظارها، انه تنها به سخت افزارهای قدرتمندی مجهز شده‌اند، بلکه قابلیت‌های منحصر به فرد و جدیدی هم دارند؛ از حافظه‌های پرسرعت گرفته تا پردازشگرهای مدرن که همگی پیشرفت قابل توجهی در صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌روند. با این وجود، عرضه‌ی این کنسول‌ها چندان باب میل بازیکنان نبود!

در واقع، به دنبال فراگیری ویروس کرونا و افزایش شدید تقاضای خرید قطعات اولیه‌ی سخت افزارها، عرضه‌ی این پلتفرم‌ها همچنان با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است. در همین راستا، تا به امروز گزارش‌های متعددی در خصوص تغییر تراشه کنسول‌ها به گوش رسیده که در جدیدترین آن‌ها، مدتی قبل برد سمز، یکی از خبرنگاران حوزه تکنولوژی، در پیامی اعلام کرد که شرکت مایکروسافت به دور از رسانه‌ها مشغول توسعه‌ی تراشه جدید برای ایکس باکس سری ایکس است.

بر اساس اظهارات این ژورنالیست، به نظر می‌رسد که پروسه‌ی طراحی و آزمایش تراشه‌ی جدید کنسول از ماه‌های پیش آغاز شده و هم اکنون فرآیند تولید آن از حد زیادی پیش‌روی کرده است. او معتقد است که ردموندی‌ها به لطف سیلیکون جدید ایکس باکس، احتمالا عملکرد دستگاه را بهبود می‌بخشند و از همه مهم‎تر، ابعاد کنسول را نیز کاهش خواهند داد. البته، برد سمز بر این باور است که این تراشه اگرچه شاید منجر به کاهش ابعاد دستگاه شود، اما تاثیر چندان زیادی در قدرت آن نمی‌گذارد و احتمالا بازیکنان معمولی متوجه چنین اصلاحاتی نمی‌شوند.

در حالی که او اطلاعاتی درباره مشخصات فنی تراشه جدید فاش نکرده، اما در ادامه از احتمال ساخت کنسول جدید ایکس باکس با نام رمزی Keystone خبر داده است. به گفته‌ی این خبرنگار، اگر مدل کی‌استون ساخته شود، احتمالا از مدل جدید و کوچک‌شده ایکس باکس سری ایکس قابل توجه‌تر خواهد بود. تقریبا سخت افزار هر کنسولی در طول عمر خود دستخوش تغییراتی می‌شود که شاید این اتفاق کمی زودتر از انتظارها برای ایکس‌باکس سری ایکس رخ دهد.

البته، به احتمال قوی چنین بهبودهای زودهنگامی صرفا در جهت افزایش تولید کنسول، کاهش قیمت تمام شده و یا بهبود جزئی عملکرد آن صورت می‌گیرند و هیچ تاثیری روی کیفیت اجرایی بازی‌ها نخواهد گذاشت. در طرف مقابل، چندان بعید نیست که مایکروسافت در آینده‌ی نزدیک از مدل دیجیتالی و بدون دیسک (درایو نوری) ایکس باکس سری ایکس رونمایی کند تا این دستگاه با قیمت مناسب‌تری در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد؛ به خصوص که پلی‌استیشن 5 تا به امروز از نظر تجاری عملکرد بهتری نسبت به ایکس باکس داشته است.

 

دقت داشته باشید که شرکت مایکروسافت هنوز واکنشی از خود در قبال این ادعاها نشان نداده و هیچ کدام یک از منابع رسمی و نزدیک به ردموندی‌ها نیز خبر فوق را تایید و یا تکذیب نکرده است. بر این اساس، تا به این لحظه نمی‌توان با قاطعیت درباره توسعه مدل جدید ایکس باکس سری ایکس و کاهش ابعاد دستگاه اظهار نظر کرد و طبق معمول، باید منتظر خبرهای موثق بمانیم. هرچند، ناگفته نماند که با توجه به رویکرد و سنت همیشگی دو کمپانی مایکروسافت و سونی، تولید مدل اسلیم و کوچک‌شده یک کنسول چندان هم دور از انتظار نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا