بازی ویدئویی

قیمت پلی استیشن 5 افزایش پیدا می‌کند؟

با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر جهان، به نظر می‌رسد که شرکت سونی در آینده نه چندان دور قیمت جهانی پلی استیشن 5 را افزایش می‌دهد.

در حال حاضر چیزی در حدود دو سال از عرضه کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی می‌گذرد؛ پلتفرم‌هایی که به لطف استفاده از سخت‌افزارهای قدرتمند و فناوری‌های جدید، پیشرفت ارزشمندی را در صنعت بازی‌های ویدیویی رقم زدند. با این وجود، عرضه آن‌ها چندان باب میل بازیکنان نبود؛ چرا که در پی شیوع ویروس جهانی کرونا و ظهور رمزارزها، تقاضا برای قطعات اولیه از جمله تراشه‌ها چند برابر شده و تولیدکنندگان به راحتی قادر به تامین قطعات مورد نیاز خود نیستند.

از این رو، عرضه ایکس باکس و پلی استیشن جدید با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو شد و چه بسا علی‌رغم گذشت کمتر از دو سال، این روند همچنان ادامه دارد. به خاطر کمبود قطعات اولیه در بازار، تا به امروز قیمت جهانی شماری از محصولات در حوزه تکنولوژی از جمله موبایل افزایش چشمگیری داشته و چه بسا ظاهرا موج گرانی به‌زودی صنعت بازی‌های ویدیویی را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

به بیان دقیق‌تر، اگر خاطرتان باشد، چند ماه پیش بود که شرکت سونی قیمت بسیاری از محصولات الکترونیکی خود نظیر دوربین‌ها، سینمای خانگی، هدفون‌ها، ساندبارها و اسپیکرها را افزایش داد. شواهد امر نشان می‌دهد که این افزایش قیمت به خاطر افزایش هزینه مواد خام، تولید و عرضه آن صورت گرفته که ناشی از کمبود ادامه‌دار نیمه‌رساناها و دیگر عوامل خارجی همچون حمله نظامی روسیه به اوکراین است.

با توجه به این موارد، تا به امروز حدس و گمان‌های زیادی در خصوص احتمال افزایش قیمت کنسول‌های نسل نهم به گوش رسیده است. در همین راستا، دیروز بود که جلسه ارائه گزارش مالی سه ماهه اخیر شرکت سونی با حضور جمعی از مدیران و سرمایه‌گذاران ارشد برگزار شد که در جریان این نشست، آمار و ارقام جدیدی از عملکرد تجاری پلی استیشن در دسترس عموم قرار گرفت. در خلال این کنفرانس، از سونی پرسیده شد که آیا این کمپانی برنامه‌ای برای افزایش قیمت پلی استیشن 5 دارد؟

در پاسخ به این سوال، هیروکی توتوکی، معاون اجرایی و رئیس کل بخش امور مالی سونی، اعلام کرد:

درباره افزایش احتمالی قیمت پلی استیشن 5، در حال حاضر نمی‌توانم جزئیات بیشتری در خصوص قیمت‌ها با شما به اشتراک بگذارم.

عدم ارائه پاسخ صریح از سوی سونی، کاربران را حسابی نگران کرده است. در واقع، شماری از تحلیل‌گران معتقد هستند که قیمت محصولات وابسته به قطعات نیمه هادی، در ماه‌های آینده گران‌تر خواهند شد. این افراد بر این باورند که فشار اقتصادی حاکم در سراسر جهان دلیل اصلی این گرانی‌ها است و با توجه به اینکه سازندگان قیمت تراشه‌های خود را افزایش داده‌اند، بدیهی است که شرکت‌های خریدار نیز این هزینه‌ها را از مشتری دریافت خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا