تکنولوژی

عکس‌های جدید بی‌سابقه‌ و زیبا از خورشید که مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا ثبت کرده

در ۷ مارس، مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا زمانی که در فاصله ۷۵ میلیون کیلومتری از خورشدی قرار داشت، با تصویرگر فرابنفش خود (EUI) این عکس را گرفت. در این زمان فضاپیما در نیمی از فاصله میانگین مدار زمین و خورشید قرار داشت

برای ساختن تصویر کامل موزاییکی، فضاپیما نیاز به گرفتن ۲۵ عکس مختلف داشت که هر کدام یک نوردهی تقریباً ۱۰ دقیقه‌ای داشتند. نتیجه یک تصویر فوق العاده ۹۱۴۸ در ۹۱۱۲ پیکسل است. چیزی که می‌بینید ۸۳ میلیون پیکسل از شکوه خورشید است.

 

این تصویر به شما امکان می‌دهد جزئیات دقیق سطح خورشید و تاج (corona ) را ببینید. از جمله می‌توانید چندین «برجستگی» خورشیدی در اطراف لبه دیسک که گاهی فوران می‌کنند و مقادیر عظیمی از پلاسما را به فضا پرتاب می‌کنند.

خرید سرور مجازی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
خرید ساک پارچه ای
کلاه تبلیغاتی
فیلر بینی سیمارو
بهترین جراح بینی

EUI تنها یکی از ابزار‌های این فضاپیما است. هنگام مطالعه خورشید، نگاه کردن به طیفی از طول موج‌ها مفید است، زیرا اتم‌های مختلف نور را به طور متفاوتی ساطع می‌کنند. ابزار تصویربرداری طیفی از محیط تاج (SPICE) برای این ثبت همین جزئیات طراحی شده. در حالی که EUI در حال تصویربرداری از خورشید بود، SPICE نیز موزاییک‌های خود را جمع‌آوری می‌کرد.

SPICE داده‌ها را در چهار طول موج فرابنفش شدید جمع‌آوری کرد: ۱۰۲.۵ نانومتر، ساطع شده توسط هیدروژن در ۱۰۰۰۰ درجه سانتیگراد –  ۹۷.۷ نانومتر، ساطع شده توسط کربن در دمای ۳۲۰۰۰ درجه سانتیگراد -۱۰۳.۲ نانومتر، ساطع شده توسط اکسیژن در ۳۲۰۰۰۰ درجه سانتیگراد و ۷۷.۰ نانومتر، ساطع شده توسط نئون در ۶۳۰۰۰۰ درجه سانتیگراد.

چنین تصاویری به دانشمندان در درک بهتر فوران‌های خورشیدی کمک می‌کنند.

مدارگرد خورشیدی، که کمی بیش از دو سال پیش، در فوریه ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شد، برای اندازه‌گیری دقیق خورشید طراحی شده . تا پیش از این به دست آوردن اطلاعات از قطب‌های خورشیدی، غیرممکن بود. مدارگرد خورشیدی حداقل ۱۹ بار خود را به نزدیک‌ترین فاصله از خورشید (حضیض) خواهد رساند.

مدارگرد خورشیدی، اولین حضیض خود را در ۲۶ مارس تکمیل کرد و به فاصله ۴۸ میلیون کیلومتری از ستاره نزدیک شد. حضیض بعدی قرار است سال آینده اتفاق بیفتد و در آن نقطه مدارگرد حتی به خورشید نزدیک‌تر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا