بازی ویدئویی

علاقه فیل اسپنسر به احیای بازی‌های قدیمی اکتیویژن بلیزارد

رئیس کل ایکس‌باکس در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود در خصوص خرید اکتیویژن بلیزارد از علاقه‌ی خود به احیای بازی‌های قدیمی این کمپانی سخن گفت.

این روزها کمتر کسی است که خبر خرید شرکت بزرگ اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت را نشنیده باشد. این ناشر برجسته به ازای دریافت ۶۹ میلیارد دلار به ردموندی‌ها ملحق شده و در حال حاضر تمامی استودیوهای آن یعنی اسلج همر گیمز، تری‌آرک، بلیزارد اینترتینمنت و اینفینیتی وارد به عنوان بازی‌سازهای فرست پارتی ایکس‌باکس به شمار می‌روند. از همه مهم‌تر، از این پس حق امتیاز فرنچایزهای بزرگی از جمله کال آو دیوتی در اختیار مایکروسافت قرار دارد.

از یک طرف خرید اکتیویژن بلیزارد و از طرفی دیگر خرید بتزدا توسط ردموندی‌ها، وضعیت عجیبی را در صنعت بازی‌های ویدیویی رقم زده است. هواداران سونی از سرنوشت نامعلوم فرنچایزهای قدیمی و پرطرفدار اکتیویژن نگران هستند و هنوز سوال‌های مختلفی ذهن بازیکنان را درگیر خود کرده است. هنوز مشخص نیست که ایکس‌باکس دقیقا چه اهدافی از این خرید تاریخی دارد و همکاری آن با اکتیویژن بلیزارد و همچنین سیاست مدیران در قبال بازی‌های چند پلتفرمی به چه صورت خواهد بود.

در این میان، فیل اسپنسر، مدیر ارشد ایکس‌باکس، در مصاحبه با رسانه‌ی معروف آمریکایی به نام واشنگتن پست به‌جای صحبت در خصوص مجموعه‌های شناخته‌شده‌ای همچون کال آو دیوتی، ورلد آو وارکرفت و اورواچ، به علاقه‌ی شدید خود به احیای یک سری بازی‌های قدیمی اکتیویژن بلیزارد اشاره کرد. او در این گفت‌وگو اعلام کرد که اگرچه قرارداد خرید آن‌ها هنوز نهایی نشده و این پروسه تا سال مالی ۲۰۲۳ میلادی ادامه دارد، اما بعد از به دست گرفتن یک سری اختیارات، سعی بر این خواهد داشت که عناوین نوستالژی و مورد علاقه‌ی خود در کودکی را دوباره زنده کند. این امر نیازمند منابع و تیم‌های بازی‌سازی است که بر اساس اظهارات اسپنسر هنوز گفت‌وگویی در این باره با توسعه‌دهندگان صورت نگرفته است.

 

فیل اسپنسر در این خصوص توضیح می‌دهد:

من داشتم به لیست آی‌پی‌های آن‌ها نگاه می‌کردم. منظور من King’s Quest و Guitar Hero است. البته، من باید این‌ها را از قبل می‌دانستم ولی فکر کنم آن‌ها Hexen را هم در اختیار خود دارند. ما امیدوار هستیم که پس از تکمیل قرارداد بتوانیم با آن‌ها کار کنیم. در واقع می‌خواهیم مطمئن شویم که منابع لازم برای کار روی فرنچایزهای مورد علاقه من از دوران کودکی وجود دارند و استودیوها به دنبال ساخت کدام بازی‌ها هستند. من بی‌صبرانه منتظر این گفت‌وگوها با سازنده‌ها هستم و واقعا فکر می‌کنم موضوع اصلی منابع و توانایی‌های استودیوها خواهد بود.

از آنجا که اکتیویژن بلیزارد به مدت هجده ماه به طور مستقل به فعالیت خود ادامه می‌دهد، مایکروسافت در حال حاضر نقشی در تصمیم‌گیری‌ها ندارد. به همین خاطر، هنوز کمی زود است که درباره‌ی احیای بازی‌های قدیمی اکتیویژن بلیزارد صحبت کرد. گفتنی است که این کمپانی در سال‌های گذشته بیشتر استودیوهای بازی‌سازی خود را مجبور کرده بود که روی فرنچایزهای بزرگ و اصلی تمرکز کنند. از این رو، استودیو Toys for Bob در حال حاضر روی سری Call of Duty و Diablo کار می‌کند و آن‌طور که به نظر می‌رسد، گویا عناوین نوستالژی اکتیویژن به فراموشی سپرده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا