بازی ویدئویی

شکایت بازیکنان از معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت

جدا از شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا، گروهی از بازیکنان نیز از معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت شکایت کردند.

احتمالا اطلاع دارید که شرکت مایکروسافت در اوایل سال جاری میلادی با پرداخت چیزی در حدود ۶۹ میلیارد دلار، اکتیویژن بلیزارد را خریداری کرد. این معامله از همان روزهای اول شوک بزرگی را به صنعت بازی‌های ویدیویی به خصوص شرکت سونی و هواداران آن وارد کرد که تا به امروز با حواشی زیادی روبه‌رو شده و فارغ از تمامی دردرسرها برای طرفین، همچنان آینده مبهمی دارد.

در پی این خرید بزرگ، مایکروسافت مالک تمام استودیوها و بازی‌های اکتیویژن بلیزارد از جمله سری محبوب کال آو دیوتی می‌شود که این موضوع نه تنها شرکت‌های رقیب از جمله نینتندو و پلی استیشن را نگران کرده، بلکه سازمان‌های نظارتی نیز از عواقب آن و تاثیر این خرید در آینده این صنعت نگران هستند.

بر این اساس، چند ماهی است که نهادهای نظارتی کشورهای مختلف با جمع‌آوری اسناد، مدارک و تحلیل‌های متخصص‌ها، به دقت نتایج معامله را بررسی می‌کنند. در همین حین، شرکت مایکروسافت در تلاش است تا با جلب اعتماد سازمان‌های مربوطه، اکتیویژن بلیزارد را به جمع خانواده ایکس باکس ملحق کند. در طرف مقابل، شرکت سونی و شماری از هواداران پلتفرم پلی استیشن نیز به دنبال جلوگیری از تکمیل این معامله هستند.

حال در تازه‌ترین خبرها، به نظر می‌رسد که شرکت حقوقی جوزف ساوری در روز ۲۰ دسامبر امسال (۲۹ آذر ماه) به همراه شرکت حقوقی آلیوتو به نمایندگی گروهی از بازیکنان یک شکایت خصوصی در دادگاه منطقه‌ آمریکا برای مناطق شمالی ایالت کالیفرنیا تنظیم کرده که در سند این شکایت از تاثیر تکمیل معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت روی فضای رقابتی بازار ویدیو گیم و کاهش حق انتخاب مصرف‌کنندگان اشاره شده است.

این پرونده ۱۰ شاکی خصوصی دارد که آن‌ها تعدادی از بازیکنان قدیمی ساکن کالیفرنیا، نیومکزیکو و نیوجرسی هستند. این افراد بر این باورند که در صورت ادغام شرکت اکتیویژن بلیزارد با مایکروسافت، رقابت در صنعت بازی‌ها به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. از طرفی، این معامله به ردموندی‌ها قدرت کافی برای محدودسازی رقبا را می‌دهد و در نتیجه، حق انتخاب مصرف‌کنندگان کاهش یافته و به دنبال آن، شاهد افزایش قیمت‌ها در حوزه ویدیو گیم و کاهش نوآوری‌ها خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا