بازی ویدئویی

شرکت اکتیویژن محبوبیت خود را از دست داد!

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های رسمی، به نظر می‌رسد که تعداد بازیکنان بازی های شرکت اکتیویژن برای نخستین بار در سه سال اخیر به زیر ۱۰۰ میلیون نفر کاهش یافته است.

بدون هیچ شک و تردیدی، شرکت اکتیویژن بلیزارد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های ناشر و بازی‌سازی در سراسر جهان برشمرده می‌شود. این شرکت با ساخت و توسعه سری Call of Duty حسابی در میان بازیکنان محبوب شد و در طول دو دهه اخیر با گسترش فعالیت‌های خود، پیشرفت‌های مهم و ارزشمندی را در صنعت بازی‌های ویدیویی رقم زده است. با این حال، گزارش‌ها نشان می‌‌دهد که اکتیویژن در طول سال‌های اخیر به تدریج از دوران اوج خود فاصله گرفته و مهم‌تر اینکه این روند همچنان ادامه دارد.

به بیان دقیق‌تر، ساعاتی پیش جلسه‌ ارائه‌ گزارش مالی سه ماهه‌ اخیر اکتیویژن بلیزارد با حضور جمعی از مدیران و سرمایه‌گذاران ارشد برگزار شد که در جریان این نشست، آمار و ارقام جدیدی از عملکرد تجاری شرکت در دسترس عموم قرار گرفت. بر اساس این گزارش‌ها، ظاهرا تعداد بازیکنان فعال بازی های اکتیویژن در طول سه ماهه منتهی به ۳۰ ژوئن (۹ تیر ماه) به ۹۴ میلیون نفر کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که در سه ماهه قبلی، این رقم برابر با ۱۰۰ میلیون نفر اعلام شده بود. بدین ترتیب، گویا این کمپانی در سه ماه گذشته چیزی در حدود ۶ میلیون گیمر را از دست داده است.

تعداد کاربران فعال ماهیانه اکتیویژن از سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۱۹ میلادی به لطف انتشار بازی Call of Duty Mobile به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر رسیده بود. جالب‌تر اینکه حتی در سه ماهه نخست سال مالی گذشته این رقم از مرز ۱۵۰ میلیون نفر نیز عبور کرده بود. فارغ از کاهش قابل توجه تعداد گیمرهای فعال، درآمد این شرکت نیز کمتر از قبل شده است. مدیر بخش مالی اکتیویژن در این جلسه اذعان داشت که مجموع درآمد شرکت در سه ماهه‌ دوم سال مالی ۲۰۲۲ میلادی به ۱.۶۴ میلیارد رسیده است. این رقم نسبت به درآمد ۲.۳ میلیارد دلاری در بازه مشابه سال مالی گذشته، نزدیک به ۲۹ درصد کاهش یافته است.

اکتیویژن مدعی است که کاهش تعهد نسبت به سری Call of Duty منجر به کاهش درآمد سه ماهه دوم و درآمد عملیاتی آن نسبت به سال گذشته است. یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل کاهش تعداد بازیکنان بازی های اکتیویژن در ماه‌های اخیر، مربوط به بازی Call of Duty Vanguard می‌شود. در واقع، این کمپانی در ماه‌های قبل رسما به شکست بازی مزبور اعتراف کرد و در ادامه اذعان داشت که نحوه‌ پروسه‌ ساخت آن به کلی اشتباه بود.

البته، اکتیویژن در حال حاضر با همکاری استودیو اینفینیتی وارد (Infinity Ward) روی ساخت بازی کال آو دیوتی مدرن وارفر ۲ فعالیت می‌کند؛ اثری که با استفاده از موتور جدید توسعه می‌یابد و طبق پیش‌بینی‌ها، تحول عظیمی را در مجموعه خود به وجود خواهد آورد. علاوه بر این، نباید از انتشار بازی Call of Duty: Warzone 2.0 در اواخر سال جاری میلادی غافل شد. بدین ترتیب، این شرکت انتظار دارد که در طول سه ماهه چهارم به لطف انتشار دو بازی مزبور، میزان مشارکت بازیکنان و درآمدها به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند.

شرکت اکتیویژن در این خصوص توضیح می‌دهد:

استودیوهای اکتیویژن به پیشرفت‌های قابل توجه خود در زمینه ارائه تجربه نوآورانه برای گوشی‌های همراه ادامه می‌دهند تا وارزون را به بزرگ‌ترین و سریع‌ترین پلتفرم در حال رشد تبدیل کنند. در سراسر اکوسیستم مجموعه، تیم‌ها در موقعیت خوبی قرار دارند تا از این انتشار این عناوین پشتیبانی کنند. در همین حین، آن‌ها به توسعه محتوای ممتاز (پولی) جدید که برای سال ۲۰۲۳ و پس از آن برنامه‌ریزی شده، ادامه می‌دهند.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا