بازی ویدئویی

دومین معامله بزرگ تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی رقم خورد!

کمپانی سرشناس تیک تو اینتراکتیو ساعاتی پیش در پیامی رسما اعلام کرد که خرید شرکت Zynga با پرداخت ۱۲.۷ میلیارد دلاری تکمیل شد.

پیش از شروع نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی، شرکت مایکروسافت به خاطر شکست تلخی که در دوران ایکس‌باکس وان تجربه کرده بود، به سراغ خرید استودیوها و شرکت‌های بازی‌سازی رفت تا با گسترش استودیوهای زیرمجموعه‌های خود، عناوین انحصاری متعدد و ارزشمندی را روانه بازار کند. بر این اساس، در طول سال‌های اخیر شرکت‌های بزرگی از جمله بتزدا و اکتیویژن بلیزارد به ردموندی‌‌ها ملحق شدند. در طرف مقابل، شرکت سونی نیز با خرید چندین استودیوی بازی‌سازی نظیر بانجی از این قاعده مستثنی نبوده است.

با این حال، تنها دو شرکت مایکروسافت و سونی خریداران کمپانی‌های ناشر و بازی‌ساز نیستند، بلکه دیگر شرکت‌ها نیز در راستای گسترش فعالیت‌های خود معامله‌های بزرگی در این زمینه انجام می‌دهند. به عنوان مثال، چند وقت پیش بود که تیک تو اینتراکتیو در پیامی رسما از قرارداد ۱۲.۷ میلیارد دلاری خود بر سر خرید شرکت زینگا خبر داده بود که حال پس از طی مراحل قانونی و پرداخت این مبلغ هنگفت، در نهایت ساعاتی پیش این کمپانی رسما به تیک تو پیوست.

از این رو، تیک تو اینتراکتیو، کمپانی مادر راکستار گیمز و توکی گیمز و صاحب اصلی بازی GTA V، که نقش مهمی را در حوزه ویدیو گیم ایفا می‌کند، از این پس به طور جدی در بخش بازی‌های موبایل نیز فعالیت خواهد کرد. گفتنی است که تا پیش از تکمیل این قرارداد، معامله‌ی شرکت چینی تنسنت و شرکت سوپرسل  به ارزش ۸.۶ میلیارد دلار به عنوان بزرگ‌ترین معامله‌ی تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رفت که اکنون با نهایی شدن خرید زینگا و تیک تو اینتراکتیو، این قرارداد در راس بزرگ‌ترین و گران‌قیمت‌ترین خرید قرار می‌گیرد.

البته دقت داشته باشید که طی ماه‌های آتی و با تکمیل معامله‌ی شرکت اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، این قراداد که ارزشی برابر با ۶۸.۷ میلیارد دلار دارد، با اختلاف زیادی رکورد گران‌ترین خرید صنعت بازی‌های ویدیویی را به خود اختصاص خواهد داد. بدین ترتیب، تصاحب زینگا توسط تیک تو اینتراکتیو به‌زودی به عنوان دومین معامله‌ی بزرگ تاریخ شناخته می‌شود.

در پی تکمیل این معامله، در حال حاضر تیک تو اینتراکتیو حق امتیاز عناوین پرطرفداری همچون Farmville و Zynga Poker و Words with Friends را در اختیار دارد. از طرفی، انتظار می‌رود که در سال‌های آینده تعدادی از مجموعه‌های محبوب تیک تو برای پلتفرم موبایل و سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS راهی بازار شوند. البته، هنوز جزئیات زیادی در خصوص برنامه‌های آتی این دو کمپانی در دسترس نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا