بازی ویدئویی

جدول فروش هفتگی بریتانیا: شروع صدرنشینی Gran Turismo 7

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان ساعاتی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم اسفند ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی بازی پرطرفدار Gran Turismo 7 در اولین هفته‌ی انتشار حکایت دارد.

در هفته منتهی به چهاردهم اسفند ماه، جدیدترین ساخته‌ی استودیوی نامدار پولی‌فونی دیجیتال به نام گرن توریسمو در نخستین هفته از انتشار خود به صدرنشینی بازی جدید و تحسین‌شده‌ی الدن رینگ خاتمه داده و جایگاه اول جدول را تصاحب کرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که فروش اولیه بازی در مقایسه با نسخه‌ی قبلی چیزی در حدود ۲۸ درصد کمتر بوده که البته باید در نظر داشت این گزارش تنها شامل فروش نسخه‌ی فیزیکی می‌شود و فروش نسخه‌ی دیجیتالی را دربرنمی‌گیرد.

به طور کلی، چند سالی است که بازیکنان بیش از پیش مایل به خرید دیجیتالی بازی‌ها هستند و به همین خاطر، نمی‌توان میزان فروش نسخه‌ی فیزیکی عناوین را ملاک مناسبی برای مقایسه‌ی آن‌ها قرار داد. بر اساس اعلام سازمان سرگرمی‌های تعاملی بریتانیا، ۷۶ درصد از فروش کلی بازی به نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 تعلق دارد و نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 تنها ۲۴ درصد از مجموع فروش بازی را تشکیل می‌دهد. شواهد امر گویای این موضوع است که استقبال بازیکنان از گرن توریسمو ۷ حسابی شگفت‌انگیز بوده؛ به طوری که این اثر ریسینگ در حال حاضر به عنوان چهارمین انتشار بزرگ سال ۲۰۲۲ میلادی در انگلستان به شمار می‌رود.

با ورود اثر بازی جدید گرن توریسمو به بازار و درخشش آن، بازی محبوب Elden Ring به رده‌ی دوم جدول سقوط کرده است. با استناد بر گزارش سازمان سرگرمی‌های تعاملی بریتانیا، فروش این عنوان طی هفت روز اخیر نزدیک به ۶۹ درصد کاهش یافته است، روند فروش نزولی بازی‌های بزرگ در هفته‌ی دوم یک موضوع کاملا طبیعی است، چرا که بسیاری از کاربران چنین آثار مورد انتظاری را پیش خرید می‌کنند.

بازی نقش آفرینی الدن رینگ تا به امروز عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته و چند هفته‌ای است که در صدر جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفتگی در استیم به چشم می‌خورد. از بحث تجاری آن که بگذریم، این اثر با حضور بیش از ۹۵۰ هزار بازیکن همزمان، رکورد جدیدی را در شبکه‌ی پرمخاطب استیم به ثبت رسانده و هم اکنون لقب ششمین اثر محبوب این پلتفرم را یدک می‌کشد. از طرفی، بازی رکورد بالاترین امتیاز اوپن کریتیک را به خود اختصاص داده است.

بازی Pokemon Legends: Arceus که در زمان عرضه موفق به تصاحب رده‌ی اول جدول شده بود و برای سه هفته‌ی متوالی در این جایگاه حضور داشت، اکنون تن به جابه‌جایی نداده و برای بار دوم در رده‌ی سوم جدول دیده می‌شود. گفتنی است که فروش بازی در طول این هفته نزدیک به ۱۶ درصد افزایش یافته و این عنوان از نظر لانچ دومین بازی بزرگ امسال به شمار می‌رود. با توجه به موفقیت‌های نسخه‌ی قبلی، انتظار می‌رود که روند رو به رشد بازی در هفته‌های آینده ادامه خواهد داشت.

جایگاه چهارم جدول به Horizon: Forbidden West تعلق دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که فروش بازی نسبت به هفته‌ی گذشته ۴۷ درصد کاهش یافته که این رقم چندان هم دور از انتظار نبود. به جرات می‌توان گفت که بازی جدید فرنچایز هورایزن با دریافت بازخوردهای مثبت فراتر از انتظارها عمل کرده و بر اساس اعلام سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان، این اثر رکورد دومین عرضه‌ی بزرگ پلی‌استیشن 5 را شکسته است. البته، رکورد اولین عرضه‌ی بزرگ کنسول همچنان در اختیار بازی اسپایدرمن: مایلز مورالز قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا