بازی ویدئویی

جدول فروش هفتگی بریتانیا: ادامه صدرنشینی پوکمون

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان ساعاتی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم بهمن ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از تداوم فروش عالی و صدرنشینی بازی پرطرفدار Pokemon Legends: Arceus برای دومین بار متوالی حکایت دارد.

در هفته منتهی به شانزدهم بهمن ماه، جدیدترین بازی سری پرطرفدار پوکمون که هفته‌ی پیش توسط استودیوی گیم فرد راهی بازار شده بود، تن به جابه‌جایی نداده و با حفظ همان رده، برای دومین بار متوالی در جایگاه اول به چشم می‌خورد. این صدرنشینی در حالی رقم خورده که میزان فروش بازی در طول هفت روز اخیر چیزی در حدود ۷۲ درصد کاهش داشته است. به طور معمول، افت فروش یک بازی بزرگ در هفته‌ی دوم یک اتفاق کاملا طبیعی است، اما این کاهش فروش کمی بیشتر از حد انتظارها بوده؛ چرا که میزان فروش Pokemon Brilliant Diamond و Shining Pearl در دومین هفته‌ی انتشار نزدیک به ۶۱ درصد کاهش یافته بود.

جایگاه دوم جدول این هفته به بازی جدید استودیوی لهستانی تک‌لند به نام Dying Light 2 Stay Human تعلق دارد. سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان مدعی است که فروش این عنوان در اولین هفته‌ی انتشار کمتر از فروش نسخه‌ی قبلی بوده است. البته، این موضوع را نباید به عنوان عملکرد ضعیف بازی قلمداد کرد، چرا که طی سال‌های اخیر تمایل بازیکنان به خرید نسخه‌ی دیجیتالی به طرز چشمگیری افزایش یافته است. در واقع، گزارش سازمان سرگرمی‌های تعاملی بریتانیا مختص فروش نسخه‌ی فیزیکی بوده و شامل فروش نسخه‌ی دیجیتالی نمی‌شود. بر این اساس، نمی‌توان فروش نسخه‌ی فیزیکی این دو بازی آخرالزمانی را ملاک خوبی برای مقایسه‌ی عملکرد تجاری آن قرار داد.

به گفته‌ی این سازمان، ۵۴ درصد از فروش کلی این عنوان به کنسول پلی‌استیشن 5 تعلق دارد و سهم نسخه‌ی ایکس‌باکس وان بازی نیز برابر با ۲۷ درصد اعلام شده است. از طرفی، نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 بازی هم ۱۹ درصد از فروش کلی را تشکیل می‌دهند. ذکر این نکته مهم است که اغلب کاربران کنسول‌های ایکس‌باکس به خاطر ماهیت کنسول (سری اس) به سراغ خرید نسخه‌ی دیجیتالی بازی‌ها می‌روند.

گفتنی است که دایینگ لایت ۲ ضمن دریافت بازخوردهای مثبت از سوی منتقدان، از نظر تجاری نیز عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته؛ به طوری که این عنوان در جایگاه اول پرفروش‌ترین بازی‌های هفتگی پلتفرم استیم حضور دارد. از نظر فروش فیزیکی در بریتانیا، عملکرد آن بهتر از Guardians of the Galaxy بوده؛ هرچند، فروش اولیه‌ی Battlefield 2042 تا حدودی بیشتر از ساخته‌ی جدید استودیوی تک‌لند بود.

شبیه‌ساز فوتبال شرکت الکترونیک آرتز یعنی FIFA 22 که هفته‌ی گذشته سقوط یک پله‌ای را تجربه کرده بود، این بار تحت تاثیر انتشار بازی جدید دایینگ لایت قرار نگرفت و با حفظ همان رده، برای دومین بار پی‌درپی در جایگاه سوم جا گرفته است. گفتنی است که این اثر ورزشی به لطف بهره‌مندی از تکنولوژی هایپرموشن مورد تحسین اغلب منتقدان قرار گرفت و در اواخر سال گذشته میلادی فروش خارق‌العاده‌ای داشت. البته، به خاطر محبوبیت زیاد ورزش فوتبال در کشورهای اروپایی، به طور معمول بازی‌های سری فیفا در طول چرخه‌ی عمر خود فروش خوبی را تجربه می‎کنند.

بازی پرفروش سوییچ یعنی Mario Kart 8: Deluxe با دو پله سقوط، موفق به تصاحب رده‌ی چهارم جدول شده است. بهتر است بدانید که طبق آخرین گزارش منتشر شده از سوی شرکت نینتندو، فروش این عنوان از مرز ۴۳.۳۵ میلیون نسخه‌ در سراسر جهان عبور کرده و همچنان لقب پرفروش‌ترین بازی کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ را یدک می‌کشد. ناگفته نماند که این عنوان دو هفته‌ی پیش در صدر جدول جا گرفته بود که به خاطر ورود بازی جدید پوکمون به رده‌ی دوم سقوط کرد. متاسفانه سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان گزارشی مبنی بر میزان فروش بازی در طول هفت روز اخیر ارائه نکرده است.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا