بازی ویدئویی

تعداد کاربران همزمان استیم به ۲۹ میلیون نفر رسید

بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده از استیم دیتابیس، با حضور بیش از ۲۹ میلیون بازیکن، بار دیگر رکورد بیشترین تعداد کاربران همزمان در شبکه‌ی بزرگ استیم جابه‌جا شد.

استیم را می‌توان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های حوزه ویدیو گیم در نظر گرفت که علی‌رغم نبود عناوین محبوبی همچون فورتنایت و ماینکرفت در این پلتفرم و همچنین وجود رقبای متعدد از جمله اپیک گیمز استور، بازار بازی‌های پلتفرم رایانه‌ی شخصی را تا حدودی قبضه کرده است. این شبکه با سابقه‌‌ی هجده ساله‌ی خود، روزانه میزبان میلیون‌ها کاربر از اقصی نقاط جهان است که به همین خاطر، هر چند از گاهی رکوردهای مختلفی در فروشگاه شکسته می‌شود.

در همین راستا، وب‌سایت SteamDB که همواره عملکرد فروشگاه استیم را مورد بررسی قرار می‌دهد، ساعاتی پیش در تازه‌ترین گزارش خود ادعا کرد که تعداد کاربران همزمان این پلتفرم از مرز ۲۹ میلیون نفر عبور کرده است. به بیان دقیق‌تر، در ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه روز یک‌شنبه به وقت ایران (مصادف با بیست و سوم ژانویه)‌ ۲۹ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۱۷۴ نفر به طور همزمان در فروشگاه استیم آنلاین بودند که رکورد جدید برای این پلتفرم به حساب می‌آید. این سومین رکوردشکنی استیم در سال جاری میلادی به شمار می‌رود.

اگر اخبار بازی‌ها را دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که در اواخر پاییز سال گذشته میلادی، به لطف برگزاری تخفیف‌های پاییزی و انتشار رایگان بازی هیلو اینفینیت، تعداد کاربران همزمان این پلتفرم به بیش از ۲۷ میلیون نفر رسید. سپس با آغاز سال نو میلادی و تخفیف‌های زمستانه، با ثبت ۲۸ میلیون کاربر همزمان، این رکورد بار دیگر شکسته شد. به فاصله‌ی دو روز، استیم با ثبت ۲۸.۲ میلیون بازیکن، دوباره رکوردشکنی کرد. حال که چند هفته‌ای از این ماجرا می‌گذرد، این رقم از مرز ۲۹ میلیون نفر عبور کرده و آن‌طور که به نظر می‌رسد، استیم همچنان به روند رو به رشد خود ادامه داده و جامعه‌ی آن روز به روز گسترش می‌یابد.

دو بازی معروف Counter-Strike: Global Offensive و Dota 2 که کمپانی ولو وظیفه‌ی انتشار آن‌ها را برعهده داشته، به ترتیب با بیش از ۹۰۰ هزار و ۷۸۷ هزار بازیکن طی ۲۴ ساعت گذشته بیشترین تعداد بازیکنان را در استیم داشتند. جایگاه سوم این رده‌بندی به بازی بتل رویال پابجی تعلق دارد؛ عنوانی که طی یک روز نزدیک به ۶۰۰ هزار بازیکن داشت. در آخر، اثر Yu-Gi-Oh! Master Duel در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۶۲ بازیکن همزمان داشته و در جایگاه چهارم قرار دارد.

در حالی که شکست شدن این رکورد به عوامل متعددی ارتباط دارد، اما نمی‌توان منکر تاثیر عرضه‌ی رایگان بازی پابجی در دستیابی به ۲۹.۲ میلیون کاربر همزمان استیم شد. پابجی یکی از محبوب‌ترین آثار بتل رویال به شمار می‌رود که هواداران بی‌شماری در اقصی نقاط جهان دارد. علاوه بر این، محبوبیت خدای جنگ نیز در چنین موفقیتی بی‌تاثیر نبوده؛ به خصوص که این اثر از همان ابتدا مورد استقبال بازیکنان قرار گرفته بود. در نظر داشته باشید که از ۲۸.۲ میلیون کاربر همزمان، چیزی در حدود ۸ میلیون و ۵۰۵ هزار و ۳۷۵ نفر مشغول تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی بودند و سایر افراد صرفا در پلتفرم استیم و فروشگاه آنلاین بودند.

ناگفته نماند که تعداد کاربران استیم پس از شیوع ویروس کرونا به طرز چشمگیری افزایش یافته است. اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که در نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، تعداد کاربران همزمان این پلتفرم برابر با ۱۷ میلیون نفر بوده است. بر این اساس، همان‌طور که انتظار می‌رود، تعداد افراد آنلاین در استیم دائما در حال افزایش بوده و در طول دو سال اخیر نزدیک به ۱۲ میلیون کاربر به این جمع اضافه شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا