تکنولوژی

با کوله پشتی لیزری ناسا، بدون GPS، در سطح ماه هم گم نمی‌شوید! نقشه‌برداری‌ای با دقت سانتیمتر

ناسا و همکارانش در حال توسعه فناوری‌ای به اندازه کوله پشتی برای کاشفان آینده ماه هستند که به آن‌ها امکان می‌دهد تا سطح ماه را با دقت یک سانتی‌متر، بدون GPS نقشه‌برداری کنند و روی ماه گم نشوند!

ناوبری دقیق برای ساکنان زمین در طول ۳۰ سال گذشته، چیزی بدیهی شده. سیستم‌های ماهواره‌ای مانند GPS و فناوری‌های نقشه‌برداری دیجیتال، اینگونه به ما القا کرده‌اند که همیشه می‌توانیم نقشه‌های دقیقی را پیدا کنیم و با لمس یک صفحه، موقعیت خود را به دقت پیدا کنیم.

در سطح کره ماه، همه چیز بسیار متفاوت است. روی زمین، حتی اگر وسیله جی پی اس نداشته باشیم یا در جاهایی مانند دره‌های کوهستانی باریک و بلند یا در قطب‌ها می‌توانیم به روش‌های سنتی مانند نقشه‌های کاغذی و قطب‌نما پناه ببریم.

اما نه تنها GPS یا سایر وسایل کمک ناوبری الکترونیکی در ماه کاربردی ندارد، حتی یک میدان مغناطیسی طبیعی نیز وجود ندارد، بنابراین یک قطب نمای سنتی بی‌فایده است.

کوله پشتی ناسا برای جهت‌یابی و نقشه‌برداری حرکتی (KNaCK) به گونه‌ای طراحی شده است که این مشکلات را حل می‌کند و نه تنها به فضانوردان آینده یک سیستم ناوبری دقیق و اختصاصی می‌دهد، بلکه می‌تواند به طور خودکار نقشه‌هایی با دقت بالا از سطح ماه ایجاد کند.

خرید سرور مجازی
خرید ساک پارچه ای
کلاه تبلیغاتی

فناوری کلیدی این کوله‌پشتی، نسخه‌ای از  لیزری به نام لیدار موج مدوله شده با فرکانس (FMCW) است. (Frequency Modulated Continuous Wave)

KNaCK با تاباندن این نور لیزر مدوله‌شده به چشم‌انداز پیش رو، می‌تواند تغییر داپلری سیگنال‌های برگشتی را میلیون‌ها بار در ثانیه اندازه‌گیری کند و یک نقشه سه‌بعدی با وضوح بالا بسازد.

با استفاده از لیزر، KNaCK می‌تواند در تاریکی کامل کار کند که آن را به ویژه در نزدیکی قطب جنوبی ماه مفید می‌کند، یعنی جایی که خورشید هرگز بیش از سه درجه از  سطح افق بالاتر نمی‌آید.

در چنین شرایطی، یک وسیله کمک ناوبری دقیق به فضانوردان و مریخ نورد‌ها این امکان را می‌دهد تا با خیال راحت، حرکت کنند.

KNaCk در حال حاضر تحت آزمایش‌های میدانی در نیومکزیکو و در تپه‌های شنی در مرکز فضایی کندی است.

گام بعدی کوچک کردن این فناوری است تا وزن ان کمتر از ۱۸ کیلوگرم فعلی شود تا حدی که بشود آن را روی کلاه فضانوردی هم نصب کرد. در ضمن این وسیله باید در شرایط تغییرات دما، تشعشعات و گرانش کم، به درستی عمل کند.

منبع: ناسا


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا