بازی ویدئویی

بازی‌های Call of Duty به این زودی‌ها به ایکس باکس گیم پس نمی‌آیند

با توجه به قرارداد چندین ساله سونی و اکتیویژن بلیزارد، به نظر می‌رسد که بازی های Call of Duty تا چند سال آینده اجازه انتشار روی ایکس باکس گیم پس را ندارند! 

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، مایکروسافت در اوایل سال جاری میلادی کمپانی نامدار اکتیویژن بلیزارد را با ارزش ۶۸.۷ میلیارد دلار خریداری کرد؛ معامله‌ای که مالکیت استودیوهای سرشناسی از جمله تری‌آرک، اینفینیتی وارد و بلیزارد اینترتینمنت را در اختیار ردموندی‌ها قرار می‌دهد و از همه مهم‌تر، از این پس ایکس باکس صاحب اصلی سری کال آو دیوتی خواهد بود.

البته، دقت داشته باشید که این معامله تاریخی هنوز قطعی و نهایی نشده و هم اکنون مراحل قانونی خود را در سازمان‌های نظارمی شماری از کشورها از جمله آمریکا و بریتانیا طی می‌کند. در همین حین، چند ماه پیش بود که فیل اسپنسر، رئیس کل بخش گیمینگ مایکروسافت، در پیامی خاطرنشان کرد که اگر این معامله تکمیل شود، بسیاری از آثار محبوب اکتیویژن بلیزارد نظیر اورواچ و کال آو دیوتی را به سرویس اشتراکی خود یعنی ایکس باکس گیم پس اضافه می‌کند.

در همین راستا، شواهد امر گویای این موضوع است که حتی در صورت تکمیل خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، بازی های Call of Duty لااقل تا چند سال آینده به گیم پس راه نمی‌یابند. دلیل اصلی آن هم این است که بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی در اوایل نسل هشتم یک قرداد چندین ساله با اکتیویژن تنظیم کرده که به دنبال آن، باید برخی از محتواهای بازی در انحصار کنسول‌های پلی استیشن باشد.

از طرفی، در این قرارداد نوشته که عناوین بعدی مجموعه نیز باید برای پلی استیشن نیز عرضه شوند. بر این اساس است که فعالان معتقد هستند حداقل تا سه سال آینده تمامی بازی‌های جدید کال آو دیوتی به طور چند پلتفرمی منتشر خواهند شد. در این بین، ظاهرا حتی بعد از تصاحب اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، این کمپانی تا اتمام دوره قرارداد اجازه ندارد تا شماری از عناوین کال آو دیوتی را روی گیم پس قرار دهد.

بدین ترتیب، حتی اگر سازمان‌های نظارتی نیز این معامله را تایید کنند، احتمالا تا سه سال آینده هیچ کدام یک از بازی‌های جدید سری کال آو دیوتی روی گیم پس منتشر نخواهند شد. هرچند، ممکن است تعدادی از عناوین قدیمی مجموعه به صورت رایگان در دسترس مشترکین قرار بگیرد.

این در حالی است که فیل اسپنسر در گذشته در این خصوص گفته بود:

ما قصد داریم شماری از بازی های محبوب اکتیویژن بلیزارد نظیر اورواچ، دیابلو و کال آو دیوتی را به سرویس گیم پس بیاوریم تا از این طریق به گسترش جامعه مخاطب‌ها ادامه دهیم. با ارزش بیشتری که برای بازیکنان قائل می‌شویم، امیدوار هستیم که به رشد گیم پس ادامه دهیم و جذابیت‌های آن را تا گوشی‌های هوشمند و سایر پلتفرم‌ها گستردش دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا