تکنولوژی

اپل دیگر آیفون‌های دزدیده شده را تعمیر نخواهد کرد تا جلوی سرقت بیشتر را بگیرد

از یک یادداشت داخلی اپل که به تازگی به دست آمده، چنین برمی‌آید که اپل سیستم‌های مورد استفاده توسط تکنسین‌های تعمیر مجاز اپل را به رجیستری دستگاه GSMA متصلک رده. با این کار اگر آیفونی که برای تعمیر آورده شده، قبلا گم شده یا گزارش سرقتش داده شده باشد، به فروشگاه‌های اپل و ارائه‌دهندگان خدمات مجاز اپل، هشدار خودکار داده می‌شود که از انجام چنین کاری خودداری کنند.

GSMA Device Registry یک پایگاه داده جهانی است که برای کمک به جلوگیری از سرقت بنا شده و با مسدود کردن دسترسی شبکه در تلفن‌های مفقود یا سرقتی، کار خودش را انجام می‌دهد.

به عنوان مثال، اگر آیفون شما دزدیده شده باشد، شما می‌آیید و با اپراتور خود تماس می‌گیرید و دزدی را به آنها گزارش می‌دهید تا در قبال هرگونه اتهامی که استفاده نامشخص دزد ممکن است در بر داشته باشد، سلب مسئولیت کنید.  اپراتور نیز به نوبه خود، شماره‌شناسه بین المللی تجهیزات تلفن همراه (IMEI) آیفون شما را به رجیستری دستگاه GSMA گزارش می‌دهد.

این رجیستری یک سرویس بررسی دستگاه GSMA را در اختیار مشاغلی مانند فروشندگان، شرکت‌های بیمه، سازمان‌های مجری قانون، بازیافت‌کنندگان و اپراتور‌های شبکه تلفن همراه قرار می‌دهد. این اپراتور‌ها معمولاً از فعال کردن تلفن یا دستگاه دیگری با IMEI که در رجیستری ظاهر می‌شود خودداری می‌کنند.

با این حال، تا به حال، تکنسین‌های اپل به این پایگاه داده دسترسی نداشتند، به این معنی که در بسیاری از موارد، تکنسین‌های اپل به طور ناآگاهانه تعمیرات آیفون‌های سرقت شده را انجام داده‌اند!

خرید سرور مجازی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
خرید ساک پارچه ای
کلاه تبلیغاتی
فیلر بینی سیمارو
بهترین جراح بینی

مطابق خبر جدید، تکنسین‌های اپل از این پس، پیامی را در سیستم‌های داخلی MobileGenius یا GSX خود خواهند دید که نشان می‌دهد دستگاه گم شده. اگر این اتفاق بیفتد، به آن‌ها دستور داده می‌شود که از تعمیر خودداری کنند، اگرچه مشخص نیست که چگونه باید این امتناع را به شخصی که آیفون را وارد می‌کند، اعلام کنند.

مشخص نیست که چرا از ابتدا این سیاست اپل نبوده . اپراتور‌های ایالات متحده از اواخر سال ۲۰۱۲ این خدمات را ارائه می‌دادند .

اپل رویکرد متفاوتی برای جلوگیری از سرقت در پیش گرفته بود و در سال ۲۰۱۳ با انتشار iOS 7، چیزی به نام Activation Lock را معرفی کرد، که امروزه همچنان به ویژگی Find My iPhone وابسته است.

Activation Lock در کاهش سرقت‌های آیفون موفق بوده، اما مانند هر اقدام امنیتی تکنولوژیکی، کلاهبرداران باهوش راه‌هایی برای دور زدن آن پیدا کرده‌اند. راهبرد جدید به بستن این رخنه‌ها کمک می‌کند.

البته اپل احتمالاً می‌خواهد از به خطر انداختن کارمندان خود جلوگیری کند و همچنین مشکلات قانونی نیز در این زمینه وجود دارد. کارمندان اپل، مجری قانون نیستند و در موقعیتی نیستند که آیفون را صرفاً به این دلیل که شماره IMEI آن دزدیده شده، مصادره کنند.

رجیستری دستگاه GSMA تا ۱۰ سال سابقه دستگاه را ارائه می‌دهد، اما به دلیل حفظ حریم خصوصی، این شامل هیچ اطلاعات شخصی در مورد صاحب قبلی دستگاه نمی‌شود و بنابراین  حتی اگر یک تکنسین اپل بخواهد یک آیفون را به صاحب واقعی آن بازگرداند، هیچ راهی برای دانستن این موضوع نخواهد داشت.

رجیستری دستگاه GSMA برای مصرف‌کنندگان عادی نیست، اما CTIA (انجمن ارتباطات تلفن همراه و اینترنت) از اوایل سال ۲۰۱۷ یک چک‌کننده تلفن سرقتی ارائه کرده که به مصرف‌کنندگان آمریکایی اجازه می‌دهد تا حداکثر پنج شماره IMEI را در روز استعلام کنند.

این ابزار برای این است که هنگام خرید گوشی‌ها، شخص ندانسته گوشی دزدی نخرد.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا