بازی ویدئویی

اپل در حال ساخت کنسول بازی است؟

شواهد امر گویای این موضوع است که شرکت بزرگ اپل در سکوت خبری در حال ساخت یک کنسول بازی است.

شرکت اپل که چند سالی است به عنوان ارزشمندترین کمپانی در سراسر جهان به شمار می‌رود، از غول‌های صنعت تکنولوژی است که در زمینه رایانه‌ی شخصی، لپ‌تاپ، تبلت و گوشی هوشمند با شرکت‌های نامداری همچون مایکروسافت و سامسونگ رقابت می‌کند. این کمپانی طی سال‌های اخیر به لطف تولید آیفون تا حدودی بازار تلفن‌های همراه را قبضه کرده و به همین خاطر میلیون‌ها کاربران در اقصی نقاط دنیا دارد.

جدا از صنعت تکنولوژی، چند وقتی است که اپل حوزه فعالیتی خود را گسترش داده و در زمینه‌های دیگر نیز مشغول به فعالیت است؛ برای مثال، این شرکت با راه‌اندازی سرویس اپل تی‌وی به دنیای سینما و سریال قدم گذاشت و بر اساس گزارش‌های منتشر شده، علی‌رغم وجود رقیب‌های سرسختی همچون دیزنی پلاس و نتقلیکس، گویا عملکرد بسیار درخشانی در این حوزه دارد. در این میان، سال‌ها است که حرف و حدیث‌هایی از تلاش اپل برای ورود به صنعت بازی‌های ویدیویی به گوش می‌رسد که در جدیدترین این گمانه‌زنی‌ها، گویا مهندسان این کمپانی در حال ساخت یک کنسول بازی هستند.

ماجرا از این قرار است که جز کوردن، ژورنالیست وب‌سایت معروف ویندوز سنترال، در جدیدترین قسمت از مجموعه پادکست‌های ایکس‌باکس تو، اعلام کرده که به تازگی صحبت‌های زیادی در مورد ساخت کنسول بازی توسط اپل شنیده و آن‌طور که به نظر می‌رسد، این غول تکنولوژی در سکوت خبری و به دور از رسانه‌ها در حال تولید پلتفرم جدیدی در صنعت بازی‌های ویدیویی است. او معتقد است که اپل مهندسان خود را مجبور کرده که جزئیاتی از کنسول خود فاش نکنند و به همین دلیل، اینسایدرهای ایکس‌باکس اطلاعات زیادی در خصوص کنسول بازی اپل ندارند.

در ادامه‌ی این اظهارات، جز کوردن اذعان داشت که اگرچه گزارش‌های او کاملا دقیق نیست، اما به اندازه کافی شواهد و اسناد مهمی در این زمینه وجود دارد که ساخت یک کنسول بازی توسط اپل را تایید می‌کنند. این ژورنالیست مطمئن نیست که این کنسول مبتنی بر واقعیت مجازی است و یا مشابه ایکس‌باکس، ارتباطی با دنیای وی‌آر ندارد. البته، چندان دور از انتظار نیست که این کنسول با نوعی پروژه متاورس در ارتباط باشد. علاوه بر این‌ها، کوردن ادعا کرده که اپل تا به امروز ایده‌های مختلفی را برای ورود به حوزه ویدیو گیم بررسی کرده که هنوز نتایج این تحلیل و تجزیه‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در واقع، ممکن است که در آینده پروژه‌ی ساخت یک کنسول بازی مدیران اپل را توجیه نکند و از این رو شاهد لغو تولید آن باشیم. در خلال این صحبت‌ها، سوال‌هایی مبنی بر رقابت مایکروسافت با اپل بر سر صنعت بازی‌های ویدیویی مطرح شد که در پاسخ به این ابهامات، جز کوردن اعلام کرد که به احتمال قوی، غول فناوری چینی یعنی تنسنت در این حوزه با اپل وارد رقابت خواهد شد.

به طور کلی، در وهله‌ی اول، ساخت یک کنسول بازی توسط اپل کمی عجیب به نظر می‌رسد؛ چرا که این کمپانی به واسطه‌ی پشتوانه مالی خود می‌توانست خیلی زودتر در این حوزه حضور داشته باشد. با این حال، برهیچکس پوشیده و پنهان نیست که درآمد و مخاطبان صنعت ویدیو گیم در سال‌های اخیر به خصوص بعد از فراگیری ویروس کرونا به شدت افزایش یافته است. از طرفی، ظهور تکنولوژی‌های جدید از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و حتی راه اندازی جهان متاورس، حضور کمپانی‌های بزرگ در این حوزه را راحت‌تر کرده است.

در حال حاضر هیچ کدام یک از منابع رسمی ادعاهای جز کوردن را تایید و یا تکذیب نکرده‌اند و از همه مهم‌تر، اپل نیز تاکنون هیچ اشاره‌ای به ساخت یک کنسول بازی نکرده است. از این رو، هنوز نمی‌توان با قاطعیت در خصوص اظهارات این ژورنالیست مشهور صحبت کرد و باید منتظر واکنش‌های اپل ماند. در هر صورت، اگر گفته‌های فوق صحت داشته باشد و یک کنسول بازی از اپل راهی بازار شود، نباید انتظار داشت که این دستگاه مشابه ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس، پلی‌استیشن 5 و حتی نینتندو سوییچ باشد؛ آن‌طور که به نظر می‌رسد، این محصول کاملا دیجیتالی بوده و از ویژگی‌های دنیای آنلاین، واقعیت مجازی، افزوده و جهان متاورس بهره می‌برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا