بازی ویدئویی

اشاره مایکروسافت به انتشار انحصاری سه بازی جدید بتزدا برای ایکس باکس

شرکت مایکروسافت در بخشی از پاسخ خود به شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا علیه معامله اکتیویژن بلیزارد، اعلام کرد که سه بازی جدید شرکت بتزدا به طور انحصاری برای ایکس باکس و رایانه شخصی عرضه خواهند شد.

چند هفته پیش بود که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا رسما شکایت خود برای جلوگیری از تکمیل معامله بزرگ اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت را تنظیم کرد. این سازمان معتقد است که در صورت تایید معامله و ادغام این دو کمپانی با یکدیگر، ردموندی‌ها قدرت زیادی به دست می‌آورند که از این برتری برای پیشتازی در بازار، کاهش رقابت و حق انتخاب مصرف‌کنندگان و همچنین سرکوب رقبای خود استفاده می‌کنند.

در همین راستا، چند ساعت پیش شرکت مایکروسافت سند ۳۷ صفحه‌ای نسبت به شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا واکنش نشان داد. ردموندی‌ها در این سند بار دیگر خاطرنشان کردند که هدف اصلی از این خرید، عرضه انحصاری سری کال آو دیوتی نیست و این معامله در نهایت منجر به ارائه محتوای با کیفیت و ارزان قیمت به مشتریان می‌شود که این موضوع به نفع گیمرها خواهد بود. از طرفی، مایکروسافت اعلام کرد که تصاحب یک مجموعه توسط سازنده‌ کنسولی که در رده سوم بازار حضور دارد، هیچ آسیبی به صنعت بازی‌های ویدیویی وارد نمی‌کند.

در این میان، کمیسیون تجارت فدرال در شکایت خود اشاره کرده بود که شرکت مایکروسافت با خرید کمپانی زنیمکس مدیا، رویکرد انحصارگرایی خود را در پیش گرفت و در حال حاضر شماری از آثار این استودیوها همچون استارفیلد و ردفال به طور انحصاری برای کنسول‌های ایکس باکس و رایانه شخصی عرضه خواهند شد.

مایکروسافت در سند مزبور این ادعا را به کلی رد می‌کند؛ چرا که به گفته آن‌ها، هیچ تعهدی برای عرضه تمام بازی‌های بتزدا در سایر پلتفرم‌ها ارائه نشده بود. در واقع، مایکروسافت وعده داده بود که به قراردادهای پیشین میان بتزدا و سونی پایبند می‌ماند و دقیقا به آنچه که وعده داده بود، عمل کرد.

در بخشی از این گزارش، مایکروسافت اعلام کرد که سه بازی جدید شرکت بتزدا قرار است به طور انحصاری برای کنسول ایکس باکس و پلتفرم رایانه شخصی منتشر شود. البته، این کمپانی به اسامی این سه بازی اشاره نکرده و هنوز مشخص نیست که منظور دقیق ردموندی‌ها از این سه اثر، کدام عناوین است.

مایکروسافت در این زمینه توضیح می‌دهد:

اشاره شکایت به خرید اخیر زنیمکس مدیا توسط مایکروسافت، مجموعه‌ای از استودیوهای بازی‌سازی که در سال ۲۰۲۰ میلادی خریداری شد، هیچ ارتباطی با معامله فعلی ندارد. پس از تکمیل آن قرارداد، دو بازی جدید زنیمکس به مدت یک سال بعد از انتشار در انحصار پلتفرم پلی استیشن بودند. ایکس باکس پیش‌بینی می‌کند که سه بازی جدید بتزدا که همگی به طور انفرادی یا به همراه گروه‌های کوچک و چندنفره اجرا می‌شوند، در انحصار ایکس باکس و کامپیوتر خواهند بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا