بازی ویدئویی

آپدیت جدید پلی‌استیشن 5 قابلیت ALLM را به کنسول اضافه می‌کند

بر اساس بیانیه اخیر شرکت سونی، آپدیت جدید پلی استیشن 5 در نهایت پشتیبانی از قابلیت ALLM یا همان Auto Low Latency Mode را به کنسول اضافه می‌کند.

در حالی که قابلیت‌های جدید و قدرت خارق‌العاده‌ کنسول جدید سونی برهیچ کس پوشیده و پنهان نیست، اما این دستگاه برخلاف رقیب خود یعنی ایکس باکس سری ایکس از یک سری ویژگی‌ها و فناوری‌های جدید بهره‌مند نیست. با این وجود، شرکت سونی چند وقتی است که به خواسته‌های کاربران خود توجه کرده و به مرور زمان با انتشار به‌روزرسانی‌های متعدد ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های کاربردی در نسل نهم را به کنسول خود اضافه می‌کند.

برای مثال، در به‌روزرسانی قبلی سرانجام ویژگی VRR یا همان نرخ تازه‌سازی تصویر متغیر را به پلی استیشن 5 راه یافت. حال این کمپانی به تازگی آپدیت جدیدی تحت شماره 22.01.05.50.00  را برای کنسول خود منتشر کرده که ظاهرا این آپدیت یک گیگابایتی پشتیبانی از ویژگی Auto Low Latency Mode را برای کاربران فراهم می‌کند. بدین ترتیب، دارندگان کنسول با مراجعه به بخش تنظیمات و قسمت Screen and Video، در بخش Video Output می‌توانند ALLM را فعال کنند.

فناوری اینپوت لگ یا همان ALLM در تلویزیون‌های جدید کاربرد دارد؛ به طوری که با استفاده از آن تنظیمات تصویر به طور خودکار و هوشمندانه در هنگام استفاده از کنسول به حالت Game Mode تغییر پیدا می‌کند. از این رو، شما در بازی‌ها اینپوت لگ کمتری را تجربه خواهید کرد. همچنین، پشتیبانی از این تکنولوژی باعث می‌شود تا سایر تنظیمات تلویزیون خود برای حالت بازی را به صورت دستی تغییر ندهید و به محض خاموش شدن کنسول، تنظیمات به حالت قبلی خود بازمی‌گردند.

نکته جالب اینجا است که تکنولوژی Auto Low Latency Mode صرفا مربوط به حالت بازی نمی‌شود و متناسب با محتوایی که در حال پخش بوده، تنظیمات تلویزیون شما را تغییر می‌دهد. برای مثال، اگر شما از طریق کنسول خود مشغول تماشای یک فیلم سینمایی هستید، به لطف استفاده از این فناوری، تنظیمات شما روی حالت سینمایی قرار می‌گیرد. سپس به محض اجرای بازی، حالت Game Mode تلویزیون برای شما فعال خواهد شد. بدین ترتیب، از این پس برای تجربه‌ی بازی و مشاهده فیلم‌ها نیازی به تغییر دستی تنظیمات ندارید و این موارد به طور خودکار صورت می‌گیرند.

لازم به ذکر است که ویژگی ALLM از همان ابتدا روی کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس در دسترس قرار داشت. علاوه بر ویژگی مذکور، سونی مدعی است که آپدیت جدید پلی استیشن 5 منجر به بهبود عملکرد و افزایش پایداری دستگاه می‌شود که البته جزئیات چندان زیادی در این زمینه در دسترس نیست.

دقت داشته باشید که کنسول جدید سونی هنوز هم از یک سری قابلیت‌های جدید نظیر پشتیبانی از وضوح تصویر 1440p بهره نمی‌برد؛ موضوعی که باعث شده تا تجربه‌ بازی‌های پلی استیشن در اغلب مانیتورهای گیمینگ حال حاضر چندان منطقی نباشد. هرچند، اقدامات اخیر سونی نشان می‌دهد که این کمپانی ژاپنی روی ارائه چنین ویژگی‌ها فعالیت می‌کند و در آینده‌ نه چندان دور احتمالا شاهد اضافه شدن این موارد به کنسول خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا