تکنولوژی

کلینیک پزشکی کلیولند، نخستین شرکت خصوصی دنیا که از کامپیوتر کوانتومی اهدایی IBM‌ استفاده می‌کند

در برخی کشورها تصور می‌شود که بیشترین کاربرد رایانه در پزشکی مربوط به ساختن دیتابیس‌ها و پرونده‌های الکترونیکی ساده و احیانا پزشکی از راه دور است. اما در حالی که «ما» با همین هم به صورت مطلوب، فاصله زیادی داریم، می‌شنویم که امورات پزشکی‌ای هستند که برای پردازش آنها از عالی‌ترین و دست‌نیافتنی‌ترین کامپیوترها و فناوری‌های موجود استفاده می‌شود.

مطابق خبری که سایت engadget منتشر کرده است، راه کامپیوترهای کوانتومی به پزشکی باز شده است.

این روزها که دنیا در هجوم همه‌گیری کرونا است، باید از هر امکان و فناوری‌ای برای مقابله با آن استفاده کرد. اما کرونا تنها یکی از مشکلات پیچیده پزشکی است، چیزهایی مانند بیماری‌های به زوال برنده عقل، بیماری‌های نوپدید عفونی، سرطان‌ها و پژوهش‌های تولید دارو و واکسن، همه نیاز به قدرت پردازش سطح بالایی دارند.

و حالا کلینیک پزشکی کلیولند، یکی از معتبرترین کلینیک‌ها دنیا، با مشارکت IBM می‌خواهد از رایانش کامپیوتری، هوش مصنوعی و فناوری‌های ابری برای پیشبرد تحقیقات خود استفاده کند.

به عنوان بخشی از یک برنامه مشارکتی ۱۰ ساله و غیرانتفاعی، این مرکز پزشکی نخستین شرکت خصوصی دنیا می‌شود که یک کامپیوتر کوانتومی می‌گیرد. تا حالا همه کامپیوترهای کوانتومی، در داخل خود IBM بهره‌برداری می‌شدند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
کلاه تبلیغاتی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
لیزر هموروئید

درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کلاه تبلیغاتی
خرید فرفره انفجاری

در آینده هم کلیولند یک کامپیوتر کوانتونی نسل جدید هزار «کوانتوم بیتی»، برای نصب در دیتاسنتر دریافت می‌کند.

از این قدرت پردازش برای مطالعات ژنومی، مطالعات جمعیت‌شناسی، مطالعات بالینی، تولید دارو و مطالعه ترانسکریپتوم‌ها (توالی اسیدهای آمینه در RNA) استفاده خواهد شد.

بخشی از کلیولند که این فناوری‌های سطح بالا را دریافت می‌کند موسوم به شتاب‌دهنده کشف یا Discovery Accelerator خواهد بود که به عنوان یک بنیاد فناوری برای کلینیک عمل خواهد کرد.

در ضمن با همین برنامه راه برای دریافت فناوری‌های ابری و روباتیک علاوه بر پردازش کوانتومی برای طراحی و سنتز از راه دور مولکول‌ها و تحلیل ویژگی‌های مولکولی در ژنوم ویروس‌ها و باکتری‌ها باز می‌شود. چیزی که برای تولید داروهای جدید لازم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا