معرفی کتاب

چگونه تندخوانی کنیم؟ معرفی کتاب قدرت تندخوانی

آیا مایلید که بتوانید با سرعت ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه بخوانید؟

آیا مایلید قدرت تمرکز و درک خود را بهبود بخشید؟ آیا مایلید توانایی خود را در حفظ و نگهداری اطلاعات تقویت کنید؟ آیا مایلید بر مشکلات یادگیری خود، مثل خوانش‌پریشی غلبه کنید؟ آیا مایلید که بدانید مغز و چشم‌های شما چگونه برای جذب و نگهداری اطلاعات با هم مرتبط می‌شوند؟

آیا مایلید که مجموعه واژگان و درک عمومی خود را افزایش دهید؟ اگر پاسخ شما به این پرسش‌ها « بله » است، یک کتاب خوب در این زمینه می‌خواهم به شما معرفی کنم.

از دیدگاه عده زیادی، یادگیری تندخوانی، یکی از با ارزش‌ترین و مهم‌ترین موفقیت‌های زندگی به شمار می‌آید. تندخوانی مهارتی است که همه افراد با کمی صبر و تمرین می‌توانند به راحتی به آن دست یابند.

ما در دوره‌ای از رشد و توسعه علمی و تکنولوژی هستیم که دسترسی به اطلاعات ارزان است و به راحتی می‌توان از طریق اینترنت، ایمیل، صدها روزنامه، مجله، مقاله، نامه و سایر منابع به آن دست یافت. مهارت تندخوانی توانایی شما را در اولویت‌بندی و حفظ و نگهداری اطلاعات اساسی توسعه خواهد داد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
کلاه تبلیغاتی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
لیزر هموروئید

درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کلاه تبلیغاتی
خرید فرفره انفجاری

اهداف اصلی در یادگیری موفقیت آمیز تندخوانی عبارتند از:

افزایش چشمگیر در سرعت خواندن شما. بهبود سطوح تمرکز و درک مطلب شما. افزایش درک خود از چگونگی کار چشم‌ها و مغز. رشد و بهبود مجموعه واژگان و دانش عمومی شما۔ صرفه جویی در وقت و ایجاد اعتماد به نفس در شما. مشکلاتی که باید به آن‌ها غلبه کرد عبارتند از: تصمیم‌گیری درباره آنچه که باید خوانده شود: هنر انتخاب کردن. فهم و درک آنچه که می‌خوانید: نت برداری مؤثر و کارآمد و درک مطالب. حفظ و نگهداری اطلاعات: چگونه آنچه را که می‌خواهید بدانید، به یاد می‌آورید. فراخوانی اطلاعات: داشتن توانایی در فراخوانی اطلاعات به هنگام نیاز

این تکنیک‌ها برای همه عرصه‌های زندگی شما مفید به شمار می‌آیند، زیرا که با صرفه جویی در وقت با ارزش‌تان، فرصت خواهید داشت از جنبه‌های دیگر زندگی لذت ببرید. نباید هرگز به دلیل اتلاف وقت ناشی از مطالعه و خواندن مجدد مطالب، فرصت و شانس یک قرار ملاقات مهم را از دست بدهید.

در سراسر کتاب قدرت تندخوانی، تکه‌های راحت و هضم شدنی اطلاعات را در اختیارتان قرار می‌دهم تا شما را در درک بهتر مطالب یاری رساند و توانایی‌تان را برای خواندن و حفظ و نگهداری اطلاعات تقویت کند.

تکنیک‌ها و تمرین‌هایی را خواهید آموخت که مغزتان را به کار می‌اندازد، به نحوی که کارآمدتر و مؤثرتر از همیشه کار خواهد کرد.

علاقه نویسنده کتاب -تونی بوزان- به تندخوانی، ریشه در دوران کودکی‌ام دارد:

وقتی ۱۴ ساله بودم، از من و همکلاسی‌هایم، تعدادی آزمون استعداد به عمل آمد. وقتی فهمیدم که سرعت من در خواندن معادل ۲۱۳ کلمه در دقیقه است، دچار ترس و دلهره شدم، تا زمانی که آموزگارم به من گفت امتیازی که کسب کرده‌ام، یک امتیاز متوسط است. بالاترین امتیاز، مربوط به شخصی بود که ۳۱۴ کلمه در دقیقه می‌خواند. آن معلم، ضربهواقعی را وقتی به من وارد کرد که گفت هیچ راهی وجود ندارد که بتوان سرعت خواندن یک فرد را بهبود بخشید. او اعتقاد داشت که این مهارتی است که انسان با آن متولد می‌شود و قابل تغییر نیست.

این گفته برای من بی‌معنی بود، در حالی که طی ورزش و تمرین‌های بدنی به پیشرفتهای چشمگیری در تناسب اندامم دست یافته بودم، به این فکر می‌کردم که آیا امکان به وجود آمدن تمرین‌های ذهنی و بصری که بتواند ظرفیت و توانایی مغز را برای یادگیری بهبود بخشد و توانایی مرا در تندخوانی و درک اطلاعات افزایش دهد، وجود دارد؟

این پرسش‌ها مرا در مسیر تحقیقی قرار داد که تا به امروز ادامه دارد. به زودی بعد از مدتی، توانستم به سرعت خواندن ۴۰۰ کلمه در دقیقه دست یابم و سرانجام سرعت خواندن خود را به هزار کلمه در دقیقه رساندم. درسی که از این موضوع گرفتم آن بود که:

تمرین‌های خواندن برای ذهن، به مثابه تمرین ایروبیک است برای بدن علاقه و دلبستگی من به نحوه کار مغز به شور و حرارتی در همهطول عمر من تبدیل گشت. این کتاب حاوی عصاره‌ای از تکنیکهای سواد ذهنی است، که طی سال‌های کار در این حوزه، از سوی من مطرح شده است. چه ۷ ساله باشید، چه ۱۷، ۷۷، یا ۱۰۷ ساله، از این تکنیک‌ها سود خواهید برد و امیدوارم شما هم مثل من با انجام آن‌ها دچار شور و هیجان شوید.

کتاب قدرت تندخوانی
نویسنده: تونی بوزان
مترجم: بهناز پیاده
نشر جیحون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا