سلامتسلامت

وقت ورزش مستمر و منظم ندارید؟ پژوهش جدید نشان داده که حتی اگر زمان‌های خیل کوتاهی را به ورزش شدید اختصاص بدهید از نظر متابولیک به شما کمک می‌کند

ورزش منظم بسیار خوب است. بسیار خوب است که بتوانیم به باشگاه برویم و یا در فضای آزاد بدویم یا به استخر برویم.

اما اگر وقت نداشته باشیم و فرصت زمان‌بندی نداشته باشیم، چه؟ آیا ورزش‌ها با زمان خیلی کوتاه با شدت نسبتا زیاد، واقعا مفید هستند.

آیا اگر شمایی که دورکار هستید و ساعات زیاد پشت میز مثلا کد می‌زنید، اگر هر ساعت یک بار بلند شوید و چند دقیقه ورزشی بکنید، برایتان مفید است؟ یا فقط دل‌خوش‌کنک است؟

در این مورد یک پژوهش تازه انجام شده است. این مطالعه را بیمارستان عمومی ماساچوست انجام داده و نشان داده که اتفاقا این نوع ورزش از نظر متابولیک، یعنی سوخت و ساز بدن واقعا مفید است.

قبلا می‌دانستیم که ورزش‌های کوتاه شدید برای سلامت عروقی و سیستم التهابی بدن مفید هستند، اما چیز مستندی در مورد فواید متابولیک این امر نداشتیم.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
کلاه تبلیغاتی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
لیزر هموروئید

درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کلاه تبلیغاتی
خرید فرفره انفجاری

در این مطالعه ۴۱۱ نفر مرد و زن میانسال بررسی شدند و به صورت جامع ۵۸۸ ماده شیمیایی با متابولیت در آنها قبل و بعد از ۱۲ دقیقه ورزش شدید اندازه‌گیری شد. مشخص شد که ورزش در مجموع در ۸۰ درصد موارد مفید بوده است.

تنها برای نمونه به دو نمونه اشاره می‌شود: یکی از این متابولیت‌ها گلوتامات بود که با دیابت و بیماری قلبی مرتبط است و در ۲۹ درصد موارد با ورزش کوتاه و شدید کاهش یافته بود. متابولیت دیگر DMGV بود که با دیابت و بیماری کبدی مرتبط است و در ۱۸ درصد موارد کاهش یافته بود.

مقاله مشروح را در ژورنال سیرکولیشن بخوانید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا