سلامتسلامت

هیپوکامپ مغز چیست و چه کارکردی دارد؟

هیپوکامپ برگرفته از واژه ای یونانی به معنای اسب دریایی است. این قسمت از مغز به این اسم خوانده می شود، زیرا بسیار شبیه اسب دریایی به نظر می رسد. هیپوکامپ هم در طرف راست و هم در طرف چپ مغز قرار دارد.

هیپوکامپ دو کارکرد اصلی دارد: حافظه بلندمدت و ادراک فضایی.

مغز دو نوع حافظهٔ بلندمدت را در هیپوکامپ ذخیره می کند:

-حافظه خودزیست نامه ای به رویدادهای معنادار مانند روز تولد، عروسی، فراغت از تحصیل و … برمی گردد.

و حافظه اخباری، دانش شما در مورد واقعیت هاست، یعنی آنچه که در مورد چیزهای مختلف میدانید.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
کلاه تبلیغاتی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
لیزر هموروئید

درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کلاه تبلیغاتی
خرید فرفره انفجاری

همچنین هیپوکامپ نظیر یک نقشه فضایی در یافتن مسیر و راهبری کمکتان می کند.

بنابراین اگر غالبا هنگام رانندگی مسیر را گم می کنید، هیپوکامپتان را سرزنش کنید! آسیب هایی که به هیپوکامپ می رسد، ممکن است بر اثر بیماری آلزایمر و محرومیت از اکسیژن باشد. بیماری صرع نیز با تأثیراتی که بر لب گیجگاهی، یعنی محل قرار گرفتن هیپوکامپ می گذارد، می تواند به آن آسیب برساند. افرادی که هیپوکامپشان آسیب می بیند، در سپردن اطلاعات جدید به حافظه شان با مشکل مواجه می شوند، وضعیتی که به عنوان یادزدودگی پیش گستر شناخته می شود.

این آسیب همچنین می تواند حافظهٔ خاطرات قدیمی قبلی را پاک کند (حالتی که به یادزدودگی پس گستر معروف است).

با این حال، اگر هیپوکامپ شما آسیب دیده باشد، باز هم حافظه رویه ای تان، توانایی یادگیری کارهای حرکتی جدید را از دست نمی دهید . این واقعیت که حافظهٔ دراز مدت (خاطرات دور) در قسمتهای مختلف مغز ذخیره می شوند، می تواند روشنگر این موضوع باشد که چرا بیمار مبتلا به فراموشی ممکن است رویدادهای مهم زندگی اش را به خاطر نیاورد، اما هنوز قادر به نواختن گیتار باشد.

هیپوکامپ همچنین با سلامت ذهنی مرتبط است. تحقیقاتی که در مورد بیماران مبتلا به افسردگی انجام شده، نشان می دهد که این افراد در مقایسه با کسانی که دچار افسردگی نیستند، هیپوکامپ کوچک تری دارند (حدود ۱۰ درصد). کاهش واقعی در  اندازهٔ هیپوکامپ به تناوب حوادث افسرده کننده و طول زمان افسردگی بستگی دارد. نتیجه داشتن یک هیپوکامپ کوچکتر، قادر نبودن به جذب اطلاعات جدید (حافظه اخباری در افراد مبتلا به افسردگی) است.

هدف تعدادی از داروهای ضدافسردگی، رفع اختلالات مرتبط با کاهش هیپوکامپ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا