خانواده

نگهداری و پرورش کریپتانتوس گیاه آپارتمانی خاص و زینتی

کریپتانتوس گیاهی خاص برای عید و تمام روزها

کریپتانتوس یک گیاه خانگی و دکوری است که به ستاره زمین معروف می باشد و تقریباً یک گیاه عجیب با برگ های صاف و مسطح محسوب می شود . قد کوتاهی دارد.

انواع مختلفی از رنگ ها از جمله قرمز ، سبز و سفید در آن به کار رفته است و بخشی از خانواده گیاهی بروملاید محسوب می شود . این گیاه متعلق به کشور برزیل است . این گیاهان می توانند تا حدود شصت سانتی متر رشد کنند.

متاسفانه ستاره های زمین بعد از گل دادن ، عمر کوتاهی دارند . قلمه زدن باعث افزایش طول عمر این گیاه می شود . در این قسمت از نمناک راهکارهای مراقبتی مخصوص آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

راهکارهایی برای مراقبت از کریپتانتوس

سایز و رشد

ستاره زمین به صورت مسطح رشد می کند . برگ های آن موج دار هستند و الگوی راه راه دارند . معمولاً در رنگ های مختلف از جمله قرمز، سبز، سفید و صورتی در دسترس می باشند.

گیاه کریپتانتوس می تواند تا حدی بزرگ شود و بیرون از منزل ، بهترین محل برای نگهداری از آن است و می تواند تا 60 سانتی متر رشد کند . اگرچه که قد آن خیلی بالا نخواهد رفت.

گیاه کریپتانتوس

گل دهی و رایحه

این گیاه یک بار گل می دهد . گل های آن به رنگ سفید و لوله ای هستند و بخشی از آن ها به دلیل مسطح بودن دیده نمی شود . این گل ها رایحه بسیار کمی دارند که اغلب قابل تشخیص نیست و همچنین ممکن است گل دادن آن ها چند سال طول بکشد . بعد از اینکه گل ها رویش می کنند ، کم کم عمر این گیاه تمام می شود.

نور و دما

کریپتانتوس در بیرون از منزل می تواند در دماهای سخت و شدید نیز رشد کند . البته انواع صورتی این گیاه نمی تواند دمای زمستان را دوام بیاورد و یخ می زند و بیشتر تمایل به دمای مرطوب دارند.

زمانی که از کریپتانتوس در داخل منزل نگهداری کنیم ، شاهد عمر بیشتری از آن ها خواهیم بود زیرا دمای معمولی اتاق برای آن ها خوشایند است . دما در بیرون از منزل نیز باید بین 65 تا 75 درجه سانتیگراد باشد.

نور غیرمستقیم در طول روز بهترین گزینه برای این گیاهان می باشد . بهتر است که در داخل منزل آن ها را زیر پنجره قرار دهید، مگر اینکه پنجره بیش از حد بزرگ و جنوبی باشد و نور بیش از حد مستقیمی به آن نرسد . این گیاه نیاز به نور زیادی دارد اما این نور نباید مستقیم باشد . اشعه های uv بسیار زیاد باعث سوختن برگ ها می شود و آن ها را از بین می برد.

آب و غذا

در طول تابستان باید مداوم به گیاه آب داد و در زمستان نیز باید مقدار آب دادن را کاهش داد.

کود مایع در فصل بهار برای این گیاه مناسب است . در فصل تابستان و پاییز نیز نباید کود اضافی به آن بدهید.

نکته : هرگز این گیاه را سرشار از آب نکنید همیشه به خاک آن آب بریزید زیرا آب وارد شده در برگ ها محبوس می شود و باعث رشد قارچ و بیماری در پی آن می گردد.

پرورش کریپتانتوس

خاک و کاشت گیاه

برای این گیاه باید از خاک مرطوب متخلخل و با زهکشی خوب استفاده کنید و همچنین باید وضعیت خاک آن برای این گیاه گلدانی مناسب باشد . مقداری شن در خاک این گیاه می تواند زهکشی آن را افزایش دهد و خاک را مرطوب نگه دارد.

عوض کردن جای این گیاه معمولاً در موارد نادری مورد نیاز است . کریپتانتوس خیلی سریع رشد می کند و فقط چند سال زنده است . معمولاً ریشه های آن بسیار ظریف هستند و بعد از عوض کردن گلدان ، زنده نمی مانند.

نگهداری

این گیاهان نیاز به نگهداری سختی ندارند ، فقط باید گل ها و برگ های مرده را از آن جدا کنید.

قلمه زدن کریپتانتوس

این گیاه معمولاً در طول سال فعالیت خوبی دارد اما بعد از گل دادن ، زود می میرد و بنابراین می توانید برگ های آن را جمع کنید . به جای این که بگذارید تا برگ و گلبرگ های آن روی خاک بمانند ، می توانید آن ها را از لابلای برگ ها بردارید و برای تزیینات استفاده کنید و همچنین برای قلمه زدن نیز می توانید از آن ها استفاده کنید.

زمانی که گلبرگ ها و برگ ها را در یک گلدان دیگر قرار دادید ، روی آن ها را با یک پلاستیک بپوشانید و یک سوراخ برای رسیدن هوا ایجاد کنید . گلدان را در یک مکان روشن قرار دهید که در عرض دو الی سه ماه شروع به ریشه زدن می کند.

تکثیر گیاه کریپتانتوس

این نوع از گیاه بعد از گل دهی، گیاهچه می دهد که استفاده از این گیاهچه ها بهترین روش برلی تکثیر خواهد بود.

بنابراین برای تکثیر این گیاه، بعد از رشد گیاهچه ، آن را با چاقو ببرید که بهترین و هر یک را در گلدانی جدا بکارید و هر از چندگاهی گلدان را تعویض کنید اما بعد از بالغ شدن گیاه، دیگر نیازی به چنین کاری نیست.

مراقبت از گیاه کریپتانتوس

بیماری ها و آفات گیاهی

کریپتانتوس معمولاً با بیماری خاصی مواجه نمی شود ، مگر اینکه بیش از حد به آن آب بدهیم.

برگ ها و ریشه های آن بسیار حساس هستند و آب مداوم به آن ها می تواند باعث عفونت قارچ و پوست گیاه شود و مرگ آن را جلوتر بیندازد . اگر احساس کردید که پوسیدگی در این گیاه رخ داده ، باید ناحیه مورد نظر را قیچی کنید.

همچنین آن را به گلدانی جدید انتقال دهید . چند هفته از آن با دقت و مراقبت کنید . اگر حس کردید که احتمالاً گیاه در حال از بین رفتن می باشد ، گلبرگ های آن را جمع آوری کنید تا بعدا آن ها را قلمه بزنید.

ممکن است که حمله حشرات در این گیاه باعث ایجاد مشکل شود . زمانی که متوجه حضور این شرایط شدید، آنها را با پد های نخی جدا کنید و همچنین استفاده از حشره کش ها هرگز پیشنهاد نمی شود زیرا باعث آسیب به گیاه خواهد شد.

موارد کاربرد کریپتانتوس یا ستاره های زمینی

  • این گیاهان در بیشتر نواحی زمین باید در داخل خانه رشد داده شوند و باید آن ها را در یک گلدان نگهداری کنید.
  • تمام انواع آن به خودی خود زیبا هستند و شکل منحصر به فردی دارند.
  • همچنین به راحتی می تواند در کنار گیاهان دیگر قرار بگیرد.
  • همنشینی آن ها با گیاهی مثل گل ارکیده باعث بهبود رشد آن ها خواهد شد.

جالب ترین انواع کریپتانتوس ها عبارتند از :

  • کریپتانتوس آکلیس که لبه های برگ آن قهوه ای رنگ هستند.
  • کریپتانتوس بیویتاتوس دارای برگهایی موجدار و به رنگ سفید کرم هستند.
  • کریپتانتوس زناتوس دارای برگهایی موجدار اما پهن تر و با خطوط عرضی خاکستری هستند.

هر سه نوع این گیاهان در برابر آب و هدای خشک مقاومت خواهند داشت و به خوبی رشد می کنند.

نگهداری و پرورش کریپتانتوس گیاه آپارتمانی خاص و زینتی

4.49

این مطلب مفید بود ؟81

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا