سرگرمی

موزیلا بدون اجازه و اطلاع کاربران؛ افزونه سرگرمی بازی Mr. Robot را روی مرورگر فایرفاکس نصب کرد

روز جمعه، کاربران فایرفاکس متوجه یک پلاگین جدید عجیب و غریب روی مرورگرهای وب فایرفاکس خود شدند.

این افزونه به نام «Looking Glass» به طور خودکار روی مرورگر فایرفاکس کوانتوم نصب شده اما غیرفعال بود. اگرچه این افزونه خطری برای کاربران ایجاد نمی‌کرد ولی کنجکاوی آن‌ها را برانگیخت که از کجا آمده و چه کاری انجام می‌دهد و چرا بدون اجازه آن‌ها یا نمایش پیغامی روی فایرفاکس کوانتوم نصب شده است.

بررسی‌های بیشتر کاربران فایرفاکس روی این افزونه به یک جمله ختم شد: «MY REALITY IS JUST DIFFERENT THAN YOURS».

نصب بدون اجازه

این جمله سوءظن‌ها را نسبت به این افزونه افزایش داده و موجب شد کاربران به شرکت موزیلا گزارش بدهند و درخواست کمک کنند.

یک کاربر در انجمن پشتیبانی فایرفاکس کوانتوم می‌نویسد: «من یادم نمی‌آید که این افزونه را نصب کرده باشم یا آگاهانه آن را نصب نکردم. این افزونه در هنگام نصب و پس از آن هیچ‌گونه پیغام خوش‌آمدگویی نشان نداده و مشخص نیست از روی کدام منبع آنلاین نصب شده است.»

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
کلاه تبلیغاتی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
لیزر هموروئید

درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کلاه تبلیغاتی
خرید فرفره انفجاری

پس از بررسی‌هایی که روی این افزونه انجام شد؛ مشخص گردید این افزونه بخشی از بازی Mr. Robot است. کاربران با این افزونه به انجام بازی اصطلاحا alternate reality همزمان با پایان یافتن فصل سوم سریال Mr. Robot دعوت می‌شوند.

این افزونه با هدف تجربه مشترک غوطه‌وری بیشتر در جهان مستر روبات طراحی شده است و حاصل همکاری و توسعه موسسه موزیلا با تیم Mr Robot در امریکا است.

توضیحات این افزونه این موضوع را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که توسعه‌دهنده‌گان آن شرکت‌های موزیلا و یک تیم اجرایی از کشور ایالات متحده هستند. اما چون هیچ خبر یا توضیحی درباره این افزونه به کاربران داده نشده است و به طور ناگهانی و بی‌سروصدا روی فایرفاکس ظاهر می‌شود و نام‌اش هم گمراه‌کننده است؛ بسیاری از کاربران گمان کردند یک بدافزار یا افزونه مخرب است.

ظاهرا این افزونه پس از فعال شدن؛ تغییرات بسیار کوچک و جزیی روی وب‌سایت‌های خاص ایجاد می‌کند که برای کاربران بازی‌کننده Mr. Robot ARG آشنا هستند.

با افزایش نگرانی‌ها؛ موزیلا این افزونه را از روی فایرفاکس کاربران حذف و کدهای آن را به یک مخزن افزونه‌های عمومی انتقال داد تا هر کاربر به طور آگاهانه و اختیاری آن را نصب و استفاده کند.

ماجراجویی با حریم خصوصی کاربران

مدیران مزویلا می‌گویند هدف‌شان از این افزونه و همکاری با تیم توسعه‌دهنده Mr. Robot «فراهم‌سازی یک تجربه جدید سرگرم‌کننده و منحصربه‌فرد بوده است تا کاربران طی یک بازی بتوانند تعامل بیشتری با تیم توسعه این سریال داشته و بازخوردهای خوبی بروز بدهند.»

بنیاد موزیلا پذیرفته است که باید در ابتدا اطلاع‌رسانی خوبی انجام می‌گرفت و کاربران را از این موضوع مطلع می‌کرد. از سوی دیگر؛ برای کارشناسان امنیتی سوالات جدیدی بروز کرده است.

آیا توسعه‌دهنده‌گان موزیلا می‌توانند بدون اجازه کاربران یک افزونه را نصب و فعال کنند؟

آیا توسعه‌دهنده‌گان موزیلا می‌توانند یک افزونه را روی فایرفاکس کاربران نصب کنند بدون اینکه درباره‌اش اطلاعی داشته باشند؟

ظاهرا برخی از توسعه‌دهنده‌گان موزیلا از این افزونه و نصب سراسری آن روی مرورگرهای فایرفاکس بی‌اطلاع بودند. یکی از این توسعه‌دهنده‌گان به شدت از مدیران موزیلا انتقاد کرده است و بیان می‌کند: «چگونه می‌خواهیم از حریم خصوصی کاربران محافظت کنیم در صورتی که بدون اجازه آن‌ها روی نرم‌افزارشان یک افزونه نصب می‌کنیم؟»

مطمئنا مدیران موزیلا از عواقب این اتفاق آگاهی دارند و نمی‌خواهند با حریم شخصی کاربران آن هم در برنامه‌ای مانند مرورگر وب بازی کنند.

منبع

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا