سرگرمی

موزه هرژه؛ جایی برای عاشقان ادبیات کامیک و تن تن

بروکسل، پایتخت کشور بلژیک، شهری بسیار مهم در اروپا محسوب می‌شود. نام این شهر که مقر سازمان ملل را در خود جای داده است را احتمالا بیشتر از طریق رسانه‌های خبری و موارد این‌چنینی پیرامون اتفاقات سیاسی قاره‌ سبز شنیده باشید؛ اما بروکسل از یک جنبه‌ دیگر هم اهمیت دارد. این شهر محل تولد شخصیت‌های کامیک‌/کارتونی پرتعدادی است. از کاراکترهایی مثل آستریکس (Asterix) و اسمورف‌ها (Smurfs) گرفته تا بلیک و مورتیمر (Blake and Mortimer)، همگی در این شهر متولد شده‌اند؛ اما حائز اهمیت‌ترین شخصیت کارتونی که در این شهر متولد شده است، کسی نیست جز تن‌تن (Tin Tin).

تن‌تن، خبرنگار جوان و ماجراجو با آن مدل‌موی معروف و سگ بامزه‌اش که به حل معماها و شرکت در ماجراجویی‌های جذاب می‌پرداخت، یک بخش مهم و دائم از فرهنگ عامه و ادبیات داستانی محسوب می‌شود که به‌دست ژرژ رمی (مقلب به هرژه) در شهر بروکسل خلق شده است. تن‌تن در قصه‌ «تن‌تن در سرزمین شوروی (TinTin in the Land of the Soviets)» به‌دنیا و عاشقان ادبیات معرفی شد. این کتاب سرآغازی بود بر ماجراجویی‌های جهانی تن‌تن که او را به سرزمین‌هایی مثل کنگو، تبت و حتی کره‌ ماه می‌برد! به‌پاس ادای احترام به‌داستان‌های تحسین‌شده‌ تن‌تن و همچنین برای نمایش آفرینش‌های هنری کشور بلژیک به‌مردم جهان، در سال ۲۰۰۹ میلادی موزه‌ هرژه (Musée Hergé) در شهر بروکسل بازگشایی شد.

تابلوی نئونی تن تن در موزه هرژه

موزه هرژه در حومه‌ محله  Louvain-la-Neuve در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر بروکسل قرار دارد. محله‌ نام‌برده با فاصله‌ای بسیار کم از یک جنگل انبوه احداث شده است که معماری خاص موزه (خروج یک کشتی از منطقه‌ای جنگلی) را به‌خوبی توجیه می‌کند. موزه هرژه یک ساختمان دو طبقه‌ است که در هشت اتاق مختلف، محتوای خود را به‌بازدیدکنندگان نمایش می‌دهد. طبقه اول این موزه بیشتر به اتفاقات و روایات زندگی شخصی ژرژ رمی (هرژه) اختصاص دارد؛ اما طبقه دوم مخصوص عاشقان تن‌تن و ادبیات کامیک/کارتونی است. یک رستوران و یک گالری هم در طبقه زیرزمین این موزه قرار گرفته‌اند.

موزه هرژه در دو طبقه از زندگی شخصی هرژه تا آثار ادبی او از جمله تن‌تن، محتویاتی تماشایی را در دسترس بازدیدکنندگان قرار می‌دهد

معماری رنگارنگ و بسیار دلنشین این موزه کاری می‌کند تا بازدیدکنندگان در قصه‌ها و ماجراجویی‌های تن‌تن غرق شوند. در دومین طبقه از این موزه که کاملا حال‌وهوای قصه‌های تن‌تن بر آن حاکم است، تابلوها و طراحی‌های اولیه‌ این قصه‌ها را می‌توان دید. تابلوهایی که در کنار آن‌ها، اسناد و مدارک واقعی را که برای خلق قصه‌های تن‌تن الهام‌بخش هرژه بوده‌اند، می‌توان تماشا کرد. در طبقه اول که روی زندگی شخصی هرژه متمرکز است، مواردی مثل طرح‌های قدیمی و ابتدایی فعالیت حرفه‌ای هرژه، مثل کامیک‌های کمتر شناخته‌شده‌ او یعنی Quick & Flupke، ماجراهای زته و جکو (Zette & Jocko) و موارد این‌چنینی، همگی در دسترس قرار گرفته‌اند. در کنار این‌ها، در طبقه‌ اول می‌توان به‌تماشای گالری عکس‌های کودکی، نوجوانی، جوانی، بزرگسالی و بیشتر هرژه نشست.

برای رفتن به موزه هرژه، ابتدا باید به ایستگاه متروی محله Louvain-la-Neuve بروید. قدم زدن از این ایستگاه تا موزه هرژه حدود پنج دقیقه زمان می‌برد.

اگر از هواداران تن‌تن هستید، در زمان سفر به بروکسل بهتر است بدانید که موزه هرژه تنها مکان دیدنی مخصوص هواداران تن‌تن نیست؛ چراکه مرکز کامیک‌استریپ بلژیک (Belgium Comic Strip Center) که در مرکز شهر بروکسل واقع شده نیز قطعا می‌تواند برای شما جذاب باشد. مرکز کامیک‌استریپ بلژیک یک آرشیو بزرگ از موارد مرتبط با تن‌تن را در دسترس بازدیدکنندگان قرار می‌دهد که به‌مراتب، غنی‌تر و گسترده‌تر از گالری‌های موجود در موزه هرژه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا