بازی ویدئویی

منتظر عرضه بازی Starfield برای پلی‌استیشن 5 باشیم؟

با استناد بر بیانیه‌ای شرکت بتزدا، بازی مورد انتظار Starfield به صورت انحصاری برای کنسول‌های ایکس‌باکس و همچنین پلتفرم رایانه‌ی شخصی عرضه می‌شود و خبری از انتشار آن برای پلی‌استیشن 5 نیست.

شرکت نامدار بتزدا که از جمله بزرگ‌ترین بازی‌سازان صنعت ویدیو گیم به شمار می‌رود، نزدیک به سه سال پیش از اثر بلندپروازانه خود تحت عنوان استارفیلد پرده برداشت. این عنوان مورد انتظار تا به امروز در سکوت خبری مراحل ساخت و توسعه‌ی خود را در بتزدا سافت‌ورکز طی کرده و متاسفانه جزئیات زیادی از کلیات داستان و گیم‌پلی آن در دسترس نیست. با این حال، آن‌طور که به نظر می‌رسد، بازی تمرکز بیشتری روی واقع‌گرایانه بودن دارد و وقایع آن در حدود ۳۰۰ سال آینده رخ می‌دهد.

در طول پروسه‌ی توسعه‌ی بازی، کمپانی مایکروسافت در اقدامی غیرمنتظره، تمامی حق امتیاز بتزدا و استودیوهای زیرمجموعه‌ی آن را خریداری کرد و در پی این موضوع، آینده‌ی بازی‌های این شرکت و احتمال عرضه‌ی آن‌ها برای سایر پلتفرم‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. در ابتدا، تصور می‌شد که از این پس تمامی عناوین جدید بتزدا در انحصار ردموندی‌ها خواهند بود و این کمپانی به کلی قید طرفداران خود در پلتفرم پلی‌استیشن را زده است. طولی نکشید که مدیران ارشد به این موضوع واکنش نشان دادند و با رد این حدس و گمان‌ها، تداوم حمایت خود از سایر پلتفرم‌ها را تایید کردند.

با این وجود، آینده بازی استارفیلد همچنان برای هواداران مبهم بود. در همین راستا، اردیبهشت ماه امسال بود که آقای جف گراب (Jeff Grubb)، ژورنالیست معروف صنعت بازی‌های ویدیویی، در پیامی اعلام کرد که این عنوان به صورت انحصاری برای کنسول‌های ایکس‌باکس و پلتفرم رایانه‌ی شخصی منتشر می‌شود و کاربران کنسول‌های پلی‌استیشن نباید منتظر دریافت و تجربه‌ی آن باشند. با انتشار این گزارش، در حالی که سایر شایعه‌ها نیز عرضه‌ی انحصاری بازی برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس را تایید کردند، اما امیدها در دل برخی از کاربران پلی‌استیشن همچنان زنده بود؛ چرا که تا پیش از امروز پلتفرم‌های مقصد استارفیلد به صورت رسمی مشخص نشده بودند.

حال در تازه‌ترین خبرها، ساعاتی پیش کمپانی بتزدا در آخر آب پاکی روی دستان کاربران کنسول‌های سونی ریخت و پیت هاینس، معاون ارشد بازاریابی جهانی بتزدا و آرون گرینبرگ، مدیر عامل بازاریابی بازی‌های ایکس‌باکس چندی پیش در شبکه‌ی اجتماعی توییتر به طور رسمی اعلام کردند که استارفیلد به صورت انحصاری برای ایکس‌باکس و پی‌سی عرضه می‌شود و هیچ برنامه‌ای برای انتشار آن روی پلی‌استیشن 5 ندارند.

البته، انتشار انحصاری استارفیلد برای ایکس‌باکس بدین معنا نیست که سایر عناوین بتزدا نیز به صورت انحصاری برای پلتفرم‌های مایکروسافت عرضه خواهد شد، بلکه همچنان برخی از آثار این شرکت به دست کاربران پلی‌استیشن نیز خواهد رسید. در واقع، هرچند که مایکروسافت شرکت بتزدا را هدف تقویت استودیوهای فرست پارتی و ساخت بازی‌های انحصاری بیشتر برای ایکس‌باکس خریداری کرد، اما طرفداران این کمپانی در پلتفرم رقیب از تمامی عناوین جدید آن‌ها محروم نخواهند بود.

پیت هاینس در این خصوص توضیح می‌دهد:

باید بگویم که بازی استارفیلد به عنوان یک اثر انحصاری برای ایکس‌باکس معرفی شد. البته، برخی از عناوین انحصاری ایکس‌باکس در سایر پلتفرم‌ها نیز در دسترس بازیکنان قرار دارند. قبل از هر چیزی، من فکر می‌کنم که باید به این نکته نیز توجه کرد. برای مثال، زمانی که استودیوی موجانگ توسط مایکروسافت خریداری شد، پشتیبانی از بازی محبوب ماینکرفت در سایر کنسول‌ها متوقف نشد. این یک بازی بزرگ در تمامی سیستم‌عامل‌ها است. از این رو، من نمی‌خواهم بگویم که متاسفیم و شما دیگر نمی‌توانید بازی‌های جدید بتزدا را در تمامی پلتفرم‌ها تجربه کنید. با این حال، طبیعی است که برخی از بازی‌ها به طور انحصاری برای ایکس‌باکس عرضه شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا