تکنولوژی

قیمت آیفون در ایران | آیا آیفون با قیمت نجومی در بازار ایران مشتری دارد؟!

آیفون یکی از گوشی‌های پر سروصدا در بازار ایران است که این روزها با قیمت نجومی در بازار موجود است. اما آیا قیمت آیفون منطقی است و این گوشی  در بازار کشورمان مشتری دارد.

کاربران گوشی‌های اپل از آنجا که این کمپانی در بازار ایران هیچ نمایندگی ندارد، همیشه با مشکلاتی روبه‌رو هستند؛ اول از همه اینکه این گوشی‌ها هیچ سرویس و خدماتی از سوی شرکت مادر دریافت نمی‌کنند.

این در حالی است که اپل در همه‌ جای دنیا فروشگاه‌ها و نمایندگی‌هایی دارد و محصولاتش را توسط هیچ فروشنده‌ی دیگری غیر از فروشگاه‌های معتبر خودش به فروش نمی‌رساند. این کمپانی همه‌ی خریداران را ملزم می‌کند که حتما از فروشگاه‌های اپل خرید کنند و در صورت بروز هر گونه مشکلی برای کاربرانش، مشکل را رفع کرده و خدمات پس از فروش جامع و کاملی به خریدارانش ارایه می‌دهد.

این در حالی است که اپل به دلیل تحریم‌ها هیچ فروشگاه و نمایندگی در ایران ندارد و حتی کاربران ایرانی به روش‌های خاصی با دور زدن قوانین اپل مجبور به آنلاک کردن این گوشی‌ها برای استفاده در شبکه‌ی اپراتوری کشورمان هستند؛ چرا که بر اساس قوانین اپل گوشی‌های آیفون فقط در صورتی فعال می‌شوند که از فروشگاه‌های این کمپانی یا اپراتورهایی که با آنها همکاری می‌کنند امکان فعال شدن دارند. اما چون اپل نه با اپراتوری در ایران همکاری می‌کند و نه نمایندگی در کشورمان دارد، کاربران ایرانی هنگام خرید باید قفل گوشی‌های آیفون را بشکنند تا امکان استفاده از آنها را داشته باشند؛ البته این موضوع بخش خوب ماجرا است.

تعمیرات بخش دیگر ماجراست که کاربران ایرانی در صورتی که گوشی آیفون‌شان به مشکل بربخورد، هزینه‌ای که متحمل می‌شوند بسیار بیشتر از سایر کشورهاست چرا که یا باید با قیمت‌های بالاتری هزینه‌ی تعمیرات را در داخل کشور بپردازند یا در صورتی که امکان تعمیرات وجود نداشته باشد، این دستگاه‌ها به کشورهای دیگر مثل امارات که مرکز خدمات پس از فروش اپل وجود دارد، فرستاده می‌شوند. بر این اساس هزینه‌ای که برای تعمیر این گوشی‌ها صرف می‌شود بسیار بیشتر از جاهای مختلف دنیاست.

قیمت آیفون

علاوه بر این ورود این گوشی‌ها به بازار ایران با اما و اگرهایی روبه‌رو است. از یک سو تحریم‌های آمریکا که مانعی بر سر راه این گوشی‌هاست و از سوی دیگر ممنوعیت‌هایی که برای ورود این گوشی‌ها به خاک کشورمان وجود دارد و از اوایل امسال نیز موضوع ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ دلار هم مطرح شده که ورود این گوشی‌ها را با مشکلات بیشتری روبه‌رو کرده است؛ به این ترتیب از اوایل امسال گوشی‌های آیفون ظاهرا اصلا به شکل قانونی به بازار کشور وارد نشده‌اند و هر تعداد گوشی وارد ایران شده از طریق مسافری بوده است.

از چندی پیش نیز موضوع ممنوعیت واردات گوشی‌های لوکس و به طور خاص محصولات اپل به کشور مطرح شد. این موضوع باز هم واردات گوشی‌های اپل را با مشکل مواجه کرد.

اما قیمت بزرگ‌ترین معظل گوشی‌های اپل در بازار ایران است؛ بعد از مطرح شدن موضوع ممنوعیت واردات، بالا رفتن بهای ارز، مشکل تازه‌ای را بر سر راه کاربران گوشی‌های اپل گذاشت؛ این بار افزایش بیش از پیش قیمت گوشی‌های آیفون بود که حالا برخی از مدل‌ها با قیمتی حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان در بازار موجودند. از یک سو بالا رفتن نرخ ارز باعث بالا رفتن افسارگسیخته‌ی قیمت‌ گوشی شده و از سوی دیگر موضوع ممنوعیت واردات باعث شده تا برخی افراد سودجو اقدام به بالا بردن بهای این گوشی‌ها کنند. از همه‌ی این‌ها که بگذریم عدم نظارت بر بازار که باعث شده هر فروشگاهی نرخی متفاوت روی گوشی‌ها اعمال کنند.

اما آیا این گوشی‌ها با قیمت‌های نجومی در بازار ایران مشتری دارند؟! در همین رابطه سری به بازار زدیم و نظر فروشندگان را درباره‌ی فروش گوشی‌های آیفون در شرایط حال حاضر جویا شدیم.

به گفته‌ی فعالان بازار، گوشی‌های آیفون این روزها مثل طلا، سکه و ارز خرید و فروش می‌شوند و افزایش قیمت‌ها نه تنها باعث کاهش فروش نشده، بلکه موجبات افزایش فروش این گوشی‌ها را نیز فراهم کرده است؛ به طوری که هر روز با افزایش چند میلیونی قیمت‌ها تعداد بیشتری از کاربران به دنبال خرید این مدل گوشی‌ها هستند.

وقتی علت را جویا شدیم، فروشندگان اظهار کردند که مردم تصور می‌کنند که با ممنوعیت واردات و رجیستر نشدن‌شان احتمالا قیمت آیفون بسیار بالاتر خواهد رفت و خرید این مدل گوشی‌ها را به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری می‌دانند.

فروشندگان می‌گویند در این میان به دلیل احتمالاتی که در زمینه‌ی عدم واردات و رجیستر نشدن این دستگاه‌ها وجود دارد، برخی از سودجویان هم اقدام به احتکار گوشی‌های اپل کرده‌اند که این موضوع نیز باعث کمیاب شدن برخی از مدل‌ها شده و به این ترتیب افزایش قیمت‌ها شده است.

قیمت آیفون ۱۲

به گفته‌ی فعالان بازار، از اوایل سال گوشی‌های آیفون به شکل رسمی و از مبادی قانونی وارد بازار کشور نشده و احتمالا با ممنوعیت واردات به شکل مسافری نیز ممکن است امکان رجیستری این گوشی‌ها به شکلی که هم‌اکنون وارد کشور شده و در شبکه‌ی اپراتوری ثبت می‌شود وجود نداشته باشد و فقط ممکن است مسافر واقعی بتواند سالانه یک دستگاه وارد کشور کرده و برای استفاده خود ثبت کند، به این ترتیب احتمالا در آینده‌ی نزدیک قیمت آیفون باز هم با افزایش روبه‌رو خواهد شد.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا