بازی ویدئویی

قوانین تغییر ریجن استیم سخت‌گیرانه‌تر می‌شود

گزارش اخیر وب‌سایت استیم دیتابیس نشان می‌دهد شرکت نامدار ولو محدودیت جدیدی برای قوانین تغییر ریجن استیم در نظر گرفته که در پی آن، افراد از این پس هر سه ماه یک بار می‌توانند ریجن حساب کاربری خود را تغییر دهند.

استیم یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی بازی به شمار می‌رود که به لطف تنوع بالای بازی‌ها و ویژگی‌های جذاب، در طول سالیان سال میلیون‌ها کاربر رایانه‌ی شخصی را به خود جذب کرده و از غول‌های صنعت بازی‌های ویدیویی برشمرده می‌شود. یکی از ویژگی‌های بسیار مهم این فروشگاه، قیمت‌گذاری هر بازی متناسب با کشور و ریجن است. در واقع سیاست این پلتفرم به گونه‌ای است که هر بازی را بسته به یک سری فاکتورها از جمله نرخ تبدیل ارز، شرایط اقتصادی و جمعیت یک کشور، در هر منطقه قیمت‌گذاری می‌کند و بازیکنان در ریجن خود می‌توانند عناوین مورد نظر خود را با ارز محلی و شیوه پرداخت کشور خود خریداری کنند.

این سیاست باعث شده تا یک سری از عناوین در برخی از ریجن‌ها با قیمتی بسیار ارزان به فروش برسند. برای مثال می‌توان به کشور آرژانتین اشاره کرد که اغلب بازی‌های استیم در این منطقه با قیمت بسیار مناسبی فروخته می‌شوند. این سیاست و قیمت‌گذاری منطقه‌ای از چند سال پیش حسابی مورد توجه شماری از کاربران قرار گرفته و چه بسا بسیاری از گیمرها با استفاده از یک سری ترفندها از جمله تغییر آدرس آی‌پی، ابتدا ریجن خود را به کشورهای مورد نظر تغییر داده و در آخر بازی دلخواه خود را با قیمتی بسیار ارزان خریداری می‌کنند. بعد از اتمام این پروسه، با تغییر دوباره آدرس آی‌پی، ریجن اکانت را به حالت سابق در می‌آوردند و به کمک این تکنیک، در بسیاری از هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند.

در پی افزایش تعداد سوءاستفاده کنندگان از این روش، تابستان سال گذشته بود که کمپانی ولو در اقدامی غیرمنتظره، محدودیت‌های جدیدی برای تغییر ریجن استیم ایجاد کرد. محدودیت‌هایی که اگرچه همچنان توسط گروهی از بازیکنان دور زده می‌شود، اما در مجموع دردسرهای زیادی را به همراه دارد و تا حدودی با برخی از سوءاستفاده کنندگان مقابله کرده است. ماجرا از این قرار است که استیم از سال گذشته تنها در صورتی اجازه تغییر ریجن را به شما می‌دهد که از یک روش پرداخت مخصوص آن کشور استفاده کنید و در کنار آن، یک خرید هم با همان شیوه پرداخت انجام دهید.

بدیهی است که استفاده از روش پرداخت مختص آن کشور برای تمامی کاربران استیم مقدور نیست و این محدودیت تا حدودی امکان سوءاستفاده از سیاست قیمت‌گذاری منطقه‌ی این پلتفرم را سلب کرده است. با این حال، گزارش‌ها نشان می‌دهد که برخی از بازیکنان همچنان با استفاده از ترفندهایی این محدودیت را دور می‌زنند و با تغییر ریجن استیم کماکان عناوین مورد نظر خود را ارزان‌تر از شرایط عادی خریداری می‌کنند. در همین راستا، شواهد امر گویای این موضوع است که کمپانی ولو به تازگی قوانین سخت‌گیرانه‌تری را برای تغییر ریجن استیم در نظر گرفته و به واسطه‌ی آن، تغییر ریجن برای سوءاستفاده کنندگان تقریبا غیرممکن خواهد شد.

به بیان دقیق‌تر، چندی پیش وب‌سایت Steam DB که اغلب اطلاعاتی از فروشگاه استیم و زمان برگزاری رویدادها را لو می‌دهد، در گزارشی اعلام کرد که قانون تغییر ریجن استیم دستخوش تغییراتی شده و از این پس کاربر صرفا هر سه ماه یک بار می‌تواند ریجن خود را تغییر دهد. تمام ماجرا به این یک مورد خلاصه نمی‌شود، بلکه به نظر می‌رسد دیگر در طول رویدادها و جشنواره‌های فروش از جمله فروش ویژه بهاری، تابستانه و یا پاییزی استیم، کاربر اجازه تغییر ریجن خود را ندارد.

هدف اصلی از قیمت‌گذاری منطقه‌ای در استیم این است که بازیکنان هر کشور بسته به وضعیت اقتصادی، ارزش پول ملی و درآمدهای خود، عناوین مورد نظر را با قیمت مناسب‌تری خریداری کنند. در این میان، قیمت بازی‌های استیم در کشورهای اروپایی به ویژه انگلستان گران‌تر از ایالات متحده آمریکا است و در عوض، کاربران کشورهایی همچون روسیه، هند و آرژانتین به مراتب می‌توانند بازی‌ها را با قیمت ارزان‌تری از استیم خریداری کنند. این در حالی است که عده‌ای از گیمرها از این سیاست به نحوی سوءاستفاده می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا