تکنولوژی

عکاس‌های اوکراینی که قبلا با پهپاد از مراسم عروسی با مناظر عکس برمی‌داشتند، اکنون با به خطر انداختن جان خود، از مهارت و هنر خود در جنگ با روسیه استفاده می‌کنند

عکاس‌های پهپاد اوکراینی به جنگ می‌پیوندند و تصاویری مهم از نظر جنگی در اختیار نظامیان کشور خود قرار می‌دهند.

آنها که معمولاً از مناظر یا مراسم عروسی عکاسی می‌کردند، حالا ثبت نام می‌کنند تا از مهارت‌های راهبری پهپاد خود برای گردآوری داده‌های حرکت نیروهای روسی استفاده کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس (AP) ارتش اوکراین هفته گذشته با یک پست فیس بوک از شهروندانش خواست تا پهپادهای شخصی خود را اهدا کنند یا به عنوان خلبان به آن‌ها کمک کنند.

“کیف در این لحظه بیم و خشم به شما و پهپادهای شما نیاز دارد! ”

تعداد زیادی پهپاد توسط فروشگاه‌های خرده‌فروشی محلی برای این هدف اهدا شده. در حالی که این پهپاد‌های مصرفی ساده، که عمدتاً توسط سازنده چینی DJI ساخته شده‌اند، نمی‌توانند به عنوان سلاح مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار نیرو‌های دفاعی اوکراین قرار دهند.

خرید سرور مجازی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
خرید ساک پارچه ای
کلاه تبلیغاتی
فیلر بینی سیمارو
بهترین جراح بینی

AP گزارش می‌دهد که غیرنظامیان از پهپاد‌ها برای ردیابی کاروان‌های روسیه و ارسال عکس‌ها و مختصات GPS آنها به سربازهای اوکراینی استفاده می‌کنند.

همانطور که این داده‌ها مفید هستند، این نگرانی وجود دارد که اطلاعات ردیابی DJI ممکن است خلبانان را در معرض خطر قرار دهد. چرا که این شرکت ابزاری را ارائه می‌کند که می‌تواند به راحتی مکان یک اپراتور پهپاد را مشخص کند.

این ابزار AeroScope نام دارد که در شرایط عادی، توسط مجریان قانون برای پیدا کردن خلبانی که قوانین پرواز را زیر پا می‌گذارد، استفاده می‌کند. این اطلاعات به طور مرتب توسط DJI جمع‌آوری می‌شود. حالا در اوکراین این هراس ایجاد شده که آیا DJI این اطلاعات را در اختیار بقیه از جمله روسیه قرار می‌دهد یا خیر.

یک فروشنده پهپاد‌های DJI در کی‌یف می‌گوید که این شرکت در مورد اینکه چه کسی به داده‌های پلتفرم AeroScope خود دسترسی دارد، چیز قطعی نمی‌تواند بگوید. بنابراین هدایت‌کننده‌های پهپاد بایستی اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهند. بسیاری حتی برای جلوگیری از این مشکل، جایگزین‌هایی برای DJI پیدا کرده‌اند.

این مشکل به‌ویژه نگران‌کننده شده، زیرا کانال‌های روسی در برنامه پیام‌رسان تلگرام بحث‌هایی را در مورد چگونگی پیدا کردن پهپاد‌های اوکراینی ارائه می‌کنند.

مایک مونیک، کارشناس امنیتی پهپاد استرالیایی، به AP می‌گوید: «خطر برای اپراتور‌هایپهپادهای غیرنظامی در داخل اوکراین هنوز هم زیاد است. با توجه به آنچه تاکنون در نبرد‌ها دیده‌ایم، مکان‌یابی مکان اپراتور می‌تواند منجر به شلیک موشک هدایت‌شده شود.»

منبع: پتاپیکسل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا