تکنولوژی

شرکت هیوندای، بوستون داینامیکس -شرکت معروف سازنده روبات‌های حیوان‌نما- را خرید

گروه هیوندای موتور اعلام کرد بخش عمده‌ای از سهام شرکت Boston Dynamics را از شرکت فناوری ژاپنی Softbank خریداری کرده است. هیوندای با این خرید، گام بسیار بزرگی به سوی دنیای رباتیک موبایل برداشت.

شرکت بوستون داینامیکس بیشتر به خاطر ساخت روبات‌های حیوان‌نما با توان‌ حرکتی شگفت‌انگیز در دنیا شهرت دارد. اکنون، با همکاری هیوندای خودروساز و بوستون داینامیکس ربات‌ساز، باید منتظر پیشرفت‌های بزرگی در حوزه جابه‌جایی و حرکت انسان باشیم.

بوستون داینامیکس، اولین بار سگ ربات Spot را در ژوئن سال گذشته به فروش رساند. این سگ که روی چهار دست و پا حرکت کرده و از قابلیت‌های بسیار بالایی در حفظ تعادل به نسبت دیگر ماشین‌های چهار چرخ رباتی برخوردار است؛ یک نمایش بزرگ و پیشرفت عظیمی در حوزه فناوری و ربات‌ها محسوب می‌شود.

کاربردهای بسیار متنوع و عجیبی از این سگ در دنیای واقعی مشاهده شده است. مثلا، یک گله از گوسفندان در نیوزیلند را کنترل و هدایت می‌کند یا مشغول کنترل علائم حیاتی بیماران کووید-۱۹ است. در نمونه‌ای دیگر، به ساختمان‌ها سر می‌زند و به بررسی آن‌ها می‌پردازد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
کلاه تبلیغاتی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
لیزر هموروئید

درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کلاه تبلیغاتی
خرید فرفره انفجاری

ترکیب فناوری‌های خودرو و ربات

اما شرکت بوستون داینامیکس فقط این سگ رباتی را نساخته است و فناوری‌های پیشرفته زیادی در حوزه رباتیک دارد که آن‌ها را قادر به ساختن هر گونه رباتی می‌کند. این شرکت یک ربات انسان‌نما به نام Atlas ساختند که قابلیت چرخش به عقب را دارد. ربات انسان‌نمای دیگری به نام Handle ساختند که دارای پاهای از جنس چرخ است و نسخه پیشرفته آن به نام Stretch برای کارهای انبارداری بهینه‌سازی شده است و انتظار می‌رود در سال آینده به فروش برسد.

به نظر می‌رسد همه این ربات‌ها و فناوری‌های پشت سر آن‌ها مورد توجه گروه خودروسازی هیوندای موتور قرار گرفته است. آن‌ها از سال گذشته، وارد مذاکره با شرکت ژاپنی سافت‌بانک برای خرید سهان بوستون داینامیکس شده و اخبار آن مرتبا در رسانه‌ها انعکاس پیدا می‌کرد.

اکنون، این معامله رسمی و قطعی شده و ارزش آن ۱.۱ میلیارد دلار است. در حال حاضر، هیوندای ۸۰ درصد سهام بوستون داینامیکس را خریداری و از آن خود کرده است و به تدریج ۲۰ درصد باقیمانده نیز باید از سوی سافت‌بانک فروخته و واگذار شود.

هیوندای این خرید بزرگ را گام دیگری برای تبدیل شدن به «Smart Mobility Solution Provider» توصیف می‌کند تا در کنار سایر سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه خودران‌ها، هوش مصنوعی، هواپیماهای شهری و رباتیک، بتواند کاربردهای مختلف و گسترده‌ای از ربات‌ها فراهم کند. این ربات‌ها از تدارکات تا تولید به کار گرفته می‌شوند.

البته، بوستون داینامیکس همچنان به خط تولید ماشین‌های متحرک خود ادامه خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا