تکنولوژی

زندگی در مریخ | ایلان ماسک می‌گوید تا سال ۲۰۵۰ امکان‌پذیر خواهد شد

نابود کردن مریخ؟

ایلان ماسک برای آنکه مریخ را “زمینی‌سازی” کند پیشنهاد کرده است که ابتدا باید “مریخ را نابود کرد”.

زمینی سازی یا (Terraforming) فرایندی فرضی است که طی آن اتمسفر، توپوگرافی و دیگر ویژگی‌های ماه یا سیاره‌های دیگر دستکاری می‌شود تا شبیه به زمین و در نتیجه قابل زندگی کردن شوند.

در مورد کشف دریاچه‌های آب در قطب های مریخ قبلا گفته‌ایم. زمینی سازی مریخ به این صورت خواهد بود که قطب‌های سیاره سرخ با سلاح‌های هسته‌ای بمباران خواهد شد. در جریان این انفجارها کلاهک‌های یخی آب خواهند شد و نوعی گرمایش سرعت یافته ایجاد می‌کنند که سیاره را برای انسان‌ها قابل زندگی خواهد کرد.

این سلاح‌های کشتار جمعی تشعشع‌های گرمایی بسیار زیادی را در طول موج‌های فروسرخ، نور مرئی و فرابنفش ساطع خواهند کرد. در حدود ۳۵ تا ۴۵ درصد انرژی ساطع شده از این انفجار به شکل گرما خواهد بود و احتمالا می‌تواند اتمسفر مریخ را گرم کند.

پس از بمباران مریخ و قابل سکونت شدن این سیاره، ماسک در نظر دارد تا یک میلیون نفر را برای زندگی در مریخ به این سیاره اعزام کند؛ اتفاقی که تا سال ۲۰۵۰ خواهد افتاد.

ایده‌ی نوپای ماسک وقتی با تردیدهای جدی روبه‌رو شد که در سال ۲۰۱۸، ناسا گزارشی منتشر کرد که براساس آن زمینی‌سازی مریخ با استفاده از تکنولوژی‌های در حال حاضر امکان پذیر نیست.

البته این گزارش نیز ماسک را از ایده‌اش برای زندگی در مریخ ناامید نکرد. مدیرعامل اسپیس ایکس قصد دارد نخستین ماموریت سرنشین‌دار به مقصد مریخ را در سال ۲۰۲۶ عملی کند. وقتی این تیم در سطح مریخ فرود بیایند، کار برای ساخت شهر آغاز خواهند کرد.

پل وستر، از مهندسان اسپیس ایکس در سپتامبر سال ۲۰۱۸ عنوان کرد که تمرکز اولیه این افراد برای ایجاد سیستم‌های پشتیبان حیات، منبع برق، توسعه سکونتگاه و ساخت گلخانه در کنار گنبدهای شیشه‌ای مدنظر ماسک خواهد بود.

نظر شما چیست؟ آیا در طول زندگی خود سکونت نخستین انسان‌ها در سیاره سرخ و آغاز زندگی در مریخ را شاهد خواهیم بود؟

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا