تکنولوژی

دیپ فیوژن یا فناوری پردازش تصویر اپل چیست و چگونه کار می‌کند؟

دیپ فیوژن (Deep Fusion) یک سیستم پردازش تصویر است که اپل اولین با آیفون‌های ۱۱ معرفی کرد و اینجا می‌خواهیم درباره نحوه عملکردش صحبت کنیم.

هنگامی که در حال آزمایش دوربین آیفون خود هستید؛ ممکن است متوجه چند مود مختلف یا فیلترهایی شوید که کمک می‌کنند ظاهر عکس‌های خود را تغییر دهید. چندین ویژگی مهم در پس‌زمینه این مودها کار می‌کنند و در داخل اپلیکیشن دوربین نیز به آن‌ها اشاره‌ای نشده است که مهم‌ترین آن فناوری «دیپ فیوژن» است.

این ویژگی با عرضه سری آیفون ۱۱ در سال ۲۰۱۹ معرفی شد. فیل شیلر، معاون ارشد بازاریابی جهانی محصول اپل، این فناوری را در زمان رونمایی به این صورت توصیف می‌کند:

«این فناوری ۹ تصویر می‌گیرد. وقتی هنوز کلید شاتر را فشار نداده‌اید؛ ۴ تصویر کوتاه و ۴ تصویر در یک ثانیه گرفته می‌شود. هنگامی که دکمه شاتر فشار داده می‌شود؛ یک نوردهی طولانی مدت انجام شده تا یک تصویر بلند ثبت و سپس تنها در یک ثانیه، موتور عصبی، ترکیبی از تصاویر بلند و کوتاه گرفته شده را تجزیه و تحلیل کرده و بهترین را از میان آن‌ها انتخاب می‌کند. پیکسل به پیکسل، همه پیکسل‌های عالی در تصاویر را انتخاب کرده و با بررسی و انتخاب ۲۴ میلیون پیکسل، سراغ بهینه‌سازی جزئیات و نور کم و … می‌رود. این اولین بار است که یک موتور عصبی، مسئول تولید تصویر خروجی است. این علم دیوانه‌وار عکاسی محاسباتی است.»

به طور مختصرتر، اپل در بیانیه مطبوعاتی خود، فناوری دیپ فیوژن را به صورت زیر معرفی می‌کند:

خرید سرور مجازی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
خرید ساک پارچه ای
کلاه تبلیغاتی
فیلر بینی سیمارو
بهترین جراح بینی

«Deep Fusion از یادگیری ماشینی پیشرفته‌ای برای انجام پردازش پیکسل به پیکسل عکس‌ها، بهینه‌سازی بافت‌ها، جزئیات تصویر و سوژه و نویز در هر بحش از تصویر استفاده می‌کند.»

باید متوجه شده باشید که جزئیات یک تصویر با استفاده از دیپ فیوژن، تا حد بسیار چشم‌گیری بازتولید می‌شوند؛ حتی در هنگامی که یک عکس چالش‌برانگیز ثبت کردید. مثال‌های ارائه شده توسط اپل، از جمله تصویر بالا، سوژه‌های چالش‌برانگیز و چند بافتی مانند بلوز پشمی و پوست را زیر نوری کمتر از حد نرمال، بسیار ایده‌آل نشان داده و این تصویر را به یک عکس با عظمت و با شکوه تبدیل می‌کند.

ویژگی دیپ فیوژن برای تنظیمات داخلی دوربین و محیط‌های با نوردهی متوسط، بسیار مفید است و به طور خودکار استفاده می‌شود. همان‌طور که بالا اشاره کردیم؛ در اپلیکیشن دوربین آیفون خود، مود یا کلیدی به نام Deep Fusion پیدا نخواهید کرد و حتی یک سوئیچ ساده برای روشن یا خاموش کردن آن وجود ندارد.

سایت ورج به نقل از یکی از سخن‌گوهای اپل می‌گوید: «این بسیار عمدی است؛ چون نمی‌خواهند مردم درباره چگونگی گرفتن بهترین عکس فکر کنند.» ایده این است که دوربین خودش همه‌چیز را برای شما مرتب می‌کند.

کدام مدل‌های آیفون از فناوری دیپ فیوژن پشتیبانی می‌کنند؟

اسمارت‌فون‌های زیر از اپل دارای فناور دیپ فیوژن هستند:

آیفون ۱۱

آیفون ۱۱ پرو

آیفون ۱۱ پرو مکس

آیفون ۱۲

آیفون ۱۲ مینی

آیفون ۱۲ پرو

آیفون ۱۲ پرو مکس

آیفون ۱۳

آیفون ۱۳ مینی

آیفون ۱۳ پرو

آیفون ۱۳ پرو مکس

آیفون SE 3

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا