خانواده

دلت میخواد رابطه ات با خواهر برادرت خوب بشه؟

بهترین راه و روش ها برای تقویت رابطه خواهر و برادری

داشتن خواهر و برادر نعمت است، اما در دوران کودکی قادر به درک آن نیستیم برای همین در این مرحله، بچه ها بسیار دعوا می کنند. درگیری سالم میان خواهر و برادرها بخشی طبیعی از رشد است و می تواند مفید هم باشد اما تعارض هایی ناسالم موجب آسیب به آنها خواهد شد، بنابراین تقویت روابط خواهر و برادری اهمیت زیادی دارد و تقویت این رابطه می تواند بر رشد کودکان و شکل گیری شخصیت و هویت آن ها تاثیر مثبت بگذارد. در این بخش از خانواده پلاس نمناک راه کارهایی را به خواهران و برادران و والدین برای بهبود و تقویت روابط خواهر و برادرها ارائه می دهیم.

خواهر برادر

روش های تقویت رابطه شما با خواهر و برادرتان

اگر می خواهید روابط شما با برادر یا خواهرتان بهبود یابد، روش های زیر را انجام دهید:

در مورد رابطه خود بحث کنید

به خواهر یا برادر خود بگویید که می خواهید رابطه بهتری با او داشته باشید و تلاش خود را به وضوح نشان دهید. اگر خواهر و برادر شما در گذشته به شما صدمه زده است او را ببخشید و ادامه دهید تا بتوانید رابطه ای سالم و شاد ایجاد کنید و به خاطر داشته باشید که ایجاد یک رابطه عالی زمان می برد بنابراین باید صبور باشید.

حامی باشید

از خواهر و برادر خود حمایت کنید. این در زمانی که شرایط سختی را پشت سر می گذارند بسیار مهم است. زندگی اتفاق هایی مانند بیماری، از دست دادن شغل یا طلاق را سر راه عزیرانمان قرار می دهد اگرخواهریا برادرتان بتواند از شما برای حمایت عاطفی استفاده کند، برای او اهمیت زیادی خواهد داشت.

همدردی

بد گویی نکنید

همیشه سعی کنید پشت سر خواهر و برادرتان بد نگویید و همیشه خوبی آنها را بگویید حتی پیش دوستانتان نیز از اعضا خانواده و خواهر و برادر بزرگترتان بد نگویید.

گذشته را فراموش کنید

اگر در گذشته روابط شما با خواهر یا برادرتان خوب نبوده پس از ازدواج که جدا زندگی می کنید، باید گذشته و روابط رسمی را کنار گذاشته و صمیمانه تر با هم برخورد کنید.

با یکدیگر در تماس باشید

با وجود دردسترس بودن فناوری بهانه ای نداریم که در تماس و در دسترس نباشیم اما بسیاری از ما اولویت های دیگر را قبل از صحبت با خواهر و برادرمان قرار می دهیم پس باید به یکدیگر قول دهید که روزانه با یکدیگر در ارتباط باشید و آن را در اولویت قرار دهید تا بدانید در زندگی آنها چه می گذرد.

لحظات بزرگ و کوچک را جشن بگیرید

لحظات شادی زیادی در زندگی وجود دارد مانند تولد کودک، ارتقاء شغل یا عروسی این لحظات بزرگ را با خواهر و برادر خود جشن بگیرید شما نیز همانند آنان خاطرات ارزشمندی را برای خود رقم خواهید زد.

بازی

به هر بهانه ای شادی را به یکدیگر هدیه دهید

برای صمیمانه شدن روابط خواهر و برادری به هر بهانه ای شادی را به یکدیگر هدیه دهید. شما می توانید با انجام کارهایی هر چند کوچک دادن هدیه یا صرف غذا در کنار هم بیرون از خانه همدیگر را خوشحال کنید.

نشان دهید که چقدر از دیدنشان خوشحال هستید

خواهر و برادرتان صادقانه برخورد کنید و نشان دهید که از خوشحالی آن ها خوشحال هستید و با ناراحتی شان غمگین می شوید.احساس واقعی و حقیقی خود را بیان کرده و به آن ها بگویید چقدر دوستشان دارید.

تعطیلات را برنامه ریزی کنید

برای تعطیلات خواهر و برادر خود برنامه ریزی تا بتوانید چیزهای جدیدی را تجربه کنید و از همراهی یکدیگر لذت ببرید. مقصدی را انتخاب که هر دو می خواهید از آن دیدن کنید کوچکترها را همراه خود ببرید تا بتوانند فامیل را بهتر بشناسند.

با هم دوست باشید

هدف از بهبود روابط با خواهر و برادرهای شما این است که دوستانی شوید که به یکدیگر احترام می گذارند، یکدیگر را دوست داشته باشند و به هم اهمیت دهند. اگر خواهر و برادر بزرگتر هستید از ارائه مشاوره خودداری کنید مگر اینکه آنها بخواهند. سعی نکنید زندگی آنها را اصلاح یا کنترل کنید حتی اگر منظور تان خوب باشد.

بازی

از احساسات خود چشم پوشی نکنید

چشم پوشی از احساسات صحیح نیست بنابراین باید آن را ابراز کنید زیرا این بی انصافی نسبت به خودتان است و به رابطه خواهر و برادریتان آسیب می زند .

با زبان مناسب انتقاد کنید

هنگام ارتباط با خواهر و برادر خود به حرف هایتان توجه کنید به خصوص اگر می خواهید از او انتقاد نمایید. انتقاد شما باید به سادگی و با زبان مناسب و لحن خوب باشد و سعی کنید انعطاف پذیری بالایی داشته باشید و سرزنش یا نصیحت نکنید.

به تفاوتها احترام بگذارید

اینکه شا با خواهر یا برادرتان تفاوت دارید کاملا طبیعی است. این تفاوت ها گاهی منجر به دعوا خواهد شد اما شما باید به تفاوت های یکدیگر احترام بگذارید و با یکدیگر بحث نکرده و احترام متقابل را فراموش نکنید.

راهکاری برای والدین در بهبود رابطه خواهر و برادرها

پیش از این هم در نمناک به این مسئله پرداختیم و دانستید که والدین نقش زیادی در بهبود رابطه خواهر، برادری دارند و می توانند بین فرزندان خود رابطه سالم برقرار کنند زیرا ایجاد یک رابطه قوی در روابط آینده آنها بسیار ضروری است. راه های زیادی برای بهبود رابطه با خواهر و برادرها وجود دارد که والدین می توانند انجام دهند، راه های زیر را امتحان کنید تا رابطه دختر و پسرتان بهبود یابد.

کتاب خواندن

مقایسه نکنید

هرگز فرزندان خود را با یکدیگر مقایسه نکنید؛ اگر این کار را انجام دهید حس می کند که خواهر یا برادرش نسبت به او برتری دارند و با این کار، باعث می شوید فرزندتان اعتماد به نفس خود را از دست دهد و حسادت را در آنها شعله ور شود

این مهمترین عملی است که باید برای روابط سالم خواهر و برادر اجرا کنید. مقایسه یک کودک با فرزند دیگر منجر به ایجاد حقارت یا برتری دیگری بین آنها می شود و ممکن است تبدیل به یک ویژگی سمی شود که بر روابط خواهر و برادر در آینده تأثیر می گذارد بنابراین، باید از مقایسه بین فرزندان خود بپرهیزید.

ارتباط برقرار کنید

برقراری ارتباط اهمیت زیادی دارد. مطمئن شوید که از کلمات مناسب استفاده می کنید زیرا برخورد با خواهر و برادر یک کار بسیار حساس است پس همیشه مطمئن شوید که ارتباط خوبی بین شما و بچه ها و همچنین بین بچه ها وجود دارد و وظیفه شماست که بررسی کنید آیا بین آنها رقابت وجود دارد یا خیر.

قوانین را تعیین کنید

قطعاً باید قوانین وجود داشته باشد اما به هیچ وجه نسبت به آن جانب دار رفتار نکنید. این قوانین خواهر و برادرها را بدون عبور از محدودیت ها کنترل می کند همچنین، اجازه دهید آنها درک کنند که نقض این قوانین مجازات هایی را در پی خواهد داشت.

تنبیه بد نداشته باشید فقط جریمه های سالم را بدون تأثیر بر سلامت روانی آنها در نظر بگیرید بنابراین، با تعیین برخی قوانین اساسی که باید رعایت شوند، آنها می توانند با خواهر و برادر خود ارتباط برقرار کنند.

شنونده باشید

هر زمان که بین آنها دعوایی شد لطفاً قضاوت نکنید، بنشینید و به صحبت های آنها گوش دهید بگذارید هر دو دیدگاه خود را توضیح دهند.

به این ترتیب، شما به آنها اطمینان می دهید و به تقویت روابط خواهر و برادری کمک می کنید بنابراین، آنها دعوا نمی کنند و برای حل مشکل به سراغ شما می آیند چراکه هر رابطه سالمی با گوش دادن و برقراری ارتباط با یکدیگر ایجاد می شود.

صحبت کردن

عادلانه بازی کنید

رفتار یکسان با همه فرزندان کار درستی نیست حتی اگر خواهر و برادر باشند، هر کودکی نیازهای خاص وسرعت خود را دارند پس باید آنها را درک کنید و رابطه خواهر و برادر را با آنها تطابق دهید زیرا تنها زمانی که آنها را می شناسید می توانید بر روابط بین آنها کار کنید.

عشق خود را نشان دهید

بچه های خود را خیلی دوست داشته باشید و بگذارید ببینند شما چقدر آنها را دوست دارید هرگز به آنها اجازه ندهید احساس کنند که کنار گذاشته شده اند و با آنها مشارکت داشته باشید.این جنبه مثبتی از رفتار و نگرش آنها نسبت به دیگران عمدتا خواهران و برادران آنها خواهد شد.

به آنها احترام را بیاموزید

رفتارهای خوب باید در روزهای اولیه زندگی به کودکان آموزش داده شود و به همان اندازه مهم است که به آنها بیاموزیم که با همه با احترام رفتار کنند و در حین دوره آموزش به طور خودکار عادت می کنند که به همه احترام بگذارند.

بنابراین، خواهر و برادر به یکدیگر احترام می گذارند و حسادت در فاصله ای دور نگه داشته می شود و این رفتار از کودکی آنها را به دوستان خوبی تبدیل خواهد کرد.

دخالت نکنید

در حالی که حل مشکلات آنها مهم است اما مواردی وجود دارد که بهتر است دخالت نکنید این باعث می شود آنها مشکلات خود را به تنهایی حل کنند.

اگر دیدید که دعوا بدتر نمی شود درگیر آنها نشوید در نهایت، بچه ها خودشان یاد می گیرند که سوء تفاهمات بین خود را حل کنند.

خانواده

به آنها کمک کنید تا درک کنند

برای درک اهمیت رابطه خواهر و برادر بسیار ضروری است که به آنها آموزش داده شود چگونه با یکدیگر رفتار کنند. آنها باید بدانند که خواهر و برادر باید کنار هم بایستند و نه در مقابل یکدیگر. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که بچه ها رفتار مناسبی با برادر یا خواهر خود داشته باشند بدون اینکه ما همه اینها را آموزش دهیم. آنها را مجبور کنید همه داستانها، ارزشها، نقل قول های خواهر و برادر که بخش مهمی از تربیت آنها است را به خاطر بسپارند.

فضای فردی به آنها اختصاص دهید

اگرچه آنها نیاز به برقراری ارتباط و کنار هم بودن دارند، اما روی آن وسواس نداشته باشید به خواهر و برادرها فضای شخصی بدهید این فضای خصوصی برای استراحت و تنها بودن بسیار مورد نیاز است. قبل از اینکه یاد بگیرند چطورخواهر و برادر باشند، باید هویت شخصی خود را پیدا کنند پس هیچ وقت آن را فراموش نکنید زیرا این مکان محل مورد علاقه آنها برای انجام فعالیتهای خصوصی است  به عنوان مثال، مشق شب، ورزش و غیره.

از این راه بهترین رابطه خواهر برادری دنیا رو بساز

52

این مطلب مفید بود ؟20

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا