تکنولوژی

در اقدامی عجیب اپل برای پیشگیری از درزهای اطلاعاتی محصولاتش از کارکنانش خواسته که دوربین‌هایی روی لباس خود نصب کنند!

این روزها مصادف است با چهاردهمین سالگرد عرضه عمومی آی‌فون در فروشگاه‌ها. شاید یادتان رفته باشد و شاید از همان روزها با «یک پزشک» همراه بوده باشید. در آن زمان خبری از لیک‌ها یا درزهای اطلاعاتی به سبک کنونی نبود. الان تقریبا دیگر همایش‌های اپل و سامسونگ و شرکت‌های بزرگ دیگر، جنبه غافلگیری خود را از دست داده‌اند و یک دسته از درزدهندگان یا لیکرهای حرفه‌ای که شم پیشبینی خوبی هم دارند با اتصال به یک سری منابع اطلاعاتی داخلی یا شرکت‌های ثالثی که مثلا کیس گجت‌ها یا قطعات اصلی را تولید می‌کنند، متوجه می‌شوند که خبرهایی در راه است.

البته همینجا باید بنویسم که یک دلیل دیگر اینکه کمتر غافلگیر می‌شویم این است که اصلا خبری از تغییرات رادیکال در هر نسل از گجت‌ها نیست و حتی یک دنبال‌کننده حرفه‌ای اخبار شرکت‌ها هم می‌تواند برای خودش حدس‌هایی بزند.

زمانی که نخستین نسل آی‌فون یا آی‌پد توسط اپل طراحی ساخته می‌شد، سیستم امنیتی اپل خوب پاسخ می‌داد و واقعا ما تا زمان رونمایی آنها در همایش‌های اپل، حتی خدس خام هم در مورد آنها نداشتیم. اما الان دیگر درزهای اطلاعاتی اپل را به شدت آزار می‌دهد و موضوع فقط غافلگیری در همایش‌ها نیست، حتی ممکن است این درزها باعث شوند که رقبا چندماهی زودتر به صرافت تقلید از اپل برآیند. (هر چند که اپل این سال‌ها بیشتر خودش تقلید کرده!)

گفته می‌شود که آنقدر درز اطلاعاتی در مورد آی‌فون یا مک‌بوکی که اپل رونمایی کرد، رخ داده بود که در تاریخ گجت‌های بی‌نظیر بود.

حالا اپل به این صرافت افتاده این روند را کمی اصلاح کند و یکی از نخستین کارهایش هم این بود که از کارکناش خواسته دوربین‌های به لباس خود متصل کنند!

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
کلاه تبلیغاتی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
لیزر هموروئید

درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کلاه تبلیغاتی
خرید فرفره انفجاری

بر اساس خبر داغی که Front Page Tech منتشر کرده این درخواست البته به تیم‌های تولید محصولات خاصی محدود است. یعنی این اقدام امنیتی شامل کارمندهای بخش خرده‌فروشی نمی‌شود و تنها از کارمندان بخش تولید نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای جدید درخواست شده است.

این طوری اپل می‌تواند کارمندانش را پایش کند و رفتار مشکوک آنها را ارزیابی کند.

این دوربین، شبیه دوربین‌هایی است که نیروهای پلیس به تن می‌کنند و خیلی شبیه دوربین Axon Body 2 است که به صورت گسترده پلیس‌های آمریکایی استفاده می‌کنند.

البته اینجا نکته‌ای که وجود دارد این است که اقدام امنیتی جدید اپل برای پیشگیری از درز اطلاعاتی، خودش به رسانه‌ها درز پیدا کرده است!

اپل زمان استیو جابز به درز اطلاعاتی بسیار حساس‌ بود. طوری که وقتی که در سال ۲۰۱۰ یکی از کارمندان اپل، یک نموه اولیه آی‌فون جدید را در یک بار جا گذاشت، اسیتو جابز به شدت برافروخته شد و تا سال‌های آتش کینه اپل نسبت به رسانه‌ای که آی‌فون را دریافت کرده بود و به صورت زودهنگام تحلیل‌اش کرده بود، خاموش نشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا