تکنولوژی

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ» می‌کند

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند.

این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در حال کار روی آن است. این شرکت مدعی است این فناوری یک روز به ما امکان می‌دهد ذهن‌مان با اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌ها ارتباط برقرار کند و باعث درمان اختلالات ذهنی شود.

در این فیلم ۳ دقیقه‌ای که روز پنج‌شنبه در وبلاگ سایت شرکت neuralink منتشر شده است؛ یک میمون ماکاک به نام Pager دیده می‌شود که چند ماه پیش یک تراشه Neuralink در ذهن خود کاشته است.

هنگامی که این میمون پای ماینتور نشسته و با استفاده از یک جوی‌استیک، پونگ بازی می‌کند (یا MindPong به گفته تیم تحقیقاتی این پروژه) و همزمان از طریق یک نی فلزی مشغول خوردن معجون موز است؛ فعالیت‌های مغزی خود به طور کامل توسط دستگاه‌های نورالینک ثبت می‌شود تا با جمع‌آوری این داده‌ها، مسیر آینده روشن‌تر شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
کلاه تبلیغاتی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
لیزر هموروئید

درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کلاه تبلیغاتی
خرید فرفره انفجاری

ذهن او توسط تراشه کاشته شده هدایت شده و به او اجازه می‌دهد بتواند به خوبی بازی کند. اگر ویدئوی بازی پینگ پونگ این میمون را تماشا کنید؛ حیرت خواهید کرد؛ چون همانند یک گیمر حرفه‌ای دسته بازی جوی‌استیک را تکان داده و با چشمان خود توپ را دنبال کرده و امتیاز می‌گیرد؛ و البته همزمان در حال نوشیدن معجون موز خود است.

شروعی برای یک دستاور بزرگ بشری؟

نورالینک می‌گوید این فناوری می‌تواند به‌زودی افراد فلج را قادر سازد فقط با حرکات دست از کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه استفاده کنند و فعالیت‌های ذهنی هم داشته باشند.

ایالن ماسک، موسس شرکت نورالینک در دو روز گذشته توئیت‌های زیادی درباره این میمون ماکاک منتشر کرده است که در یکی از آن‌ها می‌گوید: «یک میمون به معنای واقعی کلمه با استفاده از تراشه مغزی».

او در یکی دیگر از توئیت‌های خود می‌نویسد: «نخستین محصول Neuralink به فرد فلج این امکان را می‌دهد با استفاده از ذهن خودش، سریع‌تر از شخص سالمی که از انگشت استفاده می‌کند؛ با تلفن هوشمند کار کند. نسخه‌های بعدی اجازه می‌دهند سیگنال‌های از Neuralinks در مغز با سیگنال‌هایی از Neuralinks در اندام‌های عصبی و حرکتی تعامل داشته باشند.به عنوان مثال، افراد دارای فلج کامل یا پاراپلژی می‌توانند دوباره راه بروند. این دستگاه در جمجمه کار گذاشته شده و به طور بی‌سیم شارژ می‌شود. بنابراین، شما کاملا طبیعی به نظر می‌رسید.»

نمایش روز پنج‌شنبه نورالینک یک بخش کوچک از توانایی‌های بالقوه فناوری‌های این شرکت است و نشان می‌دهد آن‌ها برای چه هدف بزرگ در حال گام برداشتن هستند. آن‌ها می‌خواهند توانایی کارهای دیجیتالی مبتنی بر ذهن و فکر را به افراد ناتوان و فلج حرکتی برگردانند و بتوانند با متن‌ها ارتباط برقرار کنند؛ حالا از طریق عکس و بازی و روش‌های دیگر.

یکی دیگر از اهداف شرکت نورالینک، حرکت دادن اندام‌های فلج افراد با استفاده از سیگنال‌های مغزی مصنوعی است. یک تراشه مسئول خواندن سیگنال‌های ارسالی از مغز است و آن‌ها را برای اندام‌ها ترجمه می‌کند تا باعث تحریک این اندام‌ها شود. در نتیجه، افراد دوباره می‌توانند دست یا پای خود را تکان دهند و راه بروند.

ایلان ماسک درباره قدرت نورالینک صحبت‌های تخیلی و رویاگونه‌ای هم داشته است. مثلا، اینکه افراد بتوانند از طریق ذهن خود موسیقی بنوازند. ادعایی که با مخالفت و تردید بسیاری از دانشمندان علوم اعصاب مواجه شده است.

ماسک در یک نشست کلاب‌هاس خود در فوریه ۲۰۲۱ گفته بود که یک میمون با استفاده از تراشه کاشتنی می‌تواند بازی ویدئویی انجام دهد. شرکت ایلان ماسک در تابستان گذشته هم از خوک دارای کاشتنی نورالینک رونمایی کرده بود. این فعالیت‌ها با مخالفانی هم روبرو است و او را متهم به حیوان‌آزاری می‌کنند.

البته، خود ماسک می‌گوید نسبت به استفاده از حیوانان بسیار حساس است و شرکتش هم بارها اعلام کرده است این فعالیت‌های زیر نظر کارشناسان و متخصصان حیوانات انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا