خانواده

بهترین راهها برای آنکه با انگیزه بمانیم

راه های ساده ولی موثر برای با انگیزه ماندن در هر شرایطی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که قرار است چگونه به اهدافتان برسید ؟ آیا تا به حال شده که شور و انگیزه خود را برای رسیدن به اهداف بلند مدت بسنجید ؟ قطعا می دانید که برای رسیدن به هدف و تلاش بالا ، اول از همه نیاز به یک انگیزه قوی دارید اما چگونه باید این انگیزه را در هر شرایطی حفظ کرد ؟ در این قسمت از سبک زندگی نمناک راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که باعث می شود در هر شرایطی انگیزه داشته باشید.

رسیدن به اهداف

1. کارها را به تعویق نیاندازید

به تعویق انداختن کارها یک عامل کشنده و مخرب است و انگیزه شما را بر هم می زند. اگر می خواهید با انگیزه باشید، و رویاهای خود را دنبال کنید، هیچ کار خود را به تاخیر نیندازید. برای غلبه بر چنین شرایطی یک تایمر 15 دقیقه ای آماده کنید و با خودتان تکرار کنید که تحت هر شرایطی، در 15 دقیقه آینده، شروع به انجام کار خواهید کرد.

2. عوامل حواس پرتی را از خودتان دور کنید

برای این که انگیزه بالا داشته باشید، باید عوامل حواس پرتی مثل تلویزیون، اینترنت، گوشی موبایل، و بازی را از خودتان دور کنید. اگر در مورد رسیدن به اهداف خود جدی هستید، باید روش انجام آن ها را خیلی جدی تر دنبال کنید. زمان بگذارید و چیزهایی را که حواستان را پرت می کند، خاموش کرده و از خودتان دور کنید.

3. لوکیشن را تغییر دهید

گاهی اوقات برای حفظ انگیزه باید محل کار را تغییر دهید. شاید به این محل عادت کرده اید و دیگر برایتان یکنواخت شده است. پس ایجاد تنوع در لوکیشن به شما کمک می کند تا دوباره یک انگیزه جدید بگیرید. مثلا این دفعه می توانید در کافی شاپ، رستوران یا یک پارک مطالعه کنید.

تغییر لوکیشن

4. یک دوی کوتاه داشته باشید

گاهی اوقات یک دویدن کوتاه باعث افزایش جریان خون در شما می شود و بدنتان را از حالت سکون خارج می کند و باعث می شود که آماده انجام کار باشید. حداقل یک دوی 15 دقیقه ای داشته باشید . با انجام این کار هم از لحاظ جسمی و هم ذهنی، آمادگی بیشتری پیدا کنید.

5. مدیتیشن کنید

مدیتیشن هنر حضور در زمان حال است و به شما کمک می کند تا روح و روان و جسم خود را با یکدیگر به حرکت در بیاورید. مدیتیشن باعث می شود که عوامل حواس پرتی و بی نظمی را در ذهن خود پاکسازی کنید و دوباره حس انگیزه و نشاط را در خودتان ایجاد نمایید.

6. یوگا انجام دهید

15 دقیقه انجام تمرین های یوگا به حفظ انگیزه شما کمک می کند . یوگا یکی از استراتژی های انگیزشی محسوب می شود که به بدن کمک می کند، ذهن را آگاه تر نگه می دارد، خون رسانی را در بدن بالا می برد، اندورفین مثبت در بدن آزاد می کند، ذهن را تحریک می کند و با هورمون های استرس در ذهن و بدن نیز مبارزه می کند.

یوگا

7. ترس های خود را کنار بگذارید

بیش از 60000 تفکر مختلف در ذهن افراد وجود دارد که شاید خودتان از آن ها آگاه نباشید. حجم زیادی از این افکار باعث ایجاد ترس می شود. شاید این ترس ها در ذهن ناخودآگاهمان وجود داشته باشند و از وجود آنها باخبر نباشیم. کافی است که یک برگ کاغذ بردارید ، همه ترس های خود را روی آن ها یادداشت کنید سپس دلیل این ترس ها را هم بنویسید. در نهایت برای هر کدام از این دلایل که حقیقی نیستند، یک دلیل بیاورید. خواهید دید که ترس هایتان بیهوده بوده است.

8. از ویدئو های یوتیوب استفاده کنید

گاهی اوقات تماشای یک ویدئو در یوتیوب به شدت در افزایش انگیزه شما موثر است. یوتیوب یکی از بهترین منابع برای مشاهده فیلم های انگیزشی می باشد و خوشبختانه می توانید آن را در هر مکانی تماشا کنید.

9. تدتاک تماشا کنید

بسیاری از افراد، معتاد ویدیو های تد تاک هستند که حاوی تعداد زیادی ویدیو های انگیزشی می باشد که شما را از جایتان بلند می گند و باعث می شود که دوباره پر قدرت تر از قبل مسیرتان را دنبال کنید.

10. با مرحله گذاری هدف تعیین کنید

منبع اصلی انگیزه ریشه در تعیین اهدافی دارد که مرحله گذاری و یا شماره گذاری شده باشند. می توانید اهداف کوتاه مدت را در ذهنتان علامت گزاری کنید. اگر احساس می کنید که انگیزه تان کم شده است، دوباره به همان موارد اساسی برگردید، اهداف خود را مشخص کنید و ببینید که در کجای مسیر ایستاده اید و در کدام مرحله هستید تا دیدگاه شفاف تری نسبت به آینده داشته باشید.

مرحله گذاری هدف

11. آینده را تصور کنید

هنگامی که هدف داشته باشید، می توانید با تصویر سازی انگیزه خود را بالا ببرید و به این فکر کنید که دوست دارید چه آینده ای داشته باشید، به چه هدفی برسید، کجا زندگی کنید، چه چیز هایی بخرید، چه شغلی داشته باشید. همچنین می توانید علاوه بر تصویر سازی، اتفاقات مورد علاقه خود را در آینده هم روی یک کاغذ همراه با توضیحات یادداشت کنید.

12. دلایلی که باعث شده است این هدف ها را تعیین کنید، دوباره برای خودتان مرور نمایید

به این فکر کنید که چه دلیلی باعث شده است تا چنین هدفی را برای خودتان تعیین کنید. با فکر کردن به این دلایل، دوباره انگیزه می گیرید زیرا احساس می کنید که بیشتر به این هدف نیاز دارید. هدف ها معنی زندگی ما را می سازند. پس کافی است دوباره به دلایل وجود آنها در ذهنتان فکر کنید.

13. زمان خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید

یکی از اقداماتی که باعث می شود به راحتی انگیزه خود را از دست بدهید، این است که مدیریت زمان ندارید. سعی کنید با نظم بخشیدن به زمان و محدود کردن کارهایی که وقت شما را اتلاف می کند، انگیزه خود را بالا ببرید تا احساس عذاب وجدان نداشته باشید. هنگامی که بتوانید زمان خود را بهتر مدیریت کنید، قطعاً نسبت به خودتان حس بهتری دارید. در نتیجه انگیزه بالاتری پیدا می کنید.

مدیریت زمان

14. با دیگران همکاری کنید

گاهی اوقات باید با دیگران همکاری کنید تا دوباره برای ادامه راه انگیزه بگیرید. همه ما در لحظاتی از زندگی آنقدر درگیر خودمان می شویم که دنیای اطراف را فراموش می کنیم اما زمانی که سختی های زندگی دیگران را بشنویم و یا آن ها را از نزدیک نظاره گر باشیم، قطعاً به جنبه های مثبت زندگی خود بیشتر پی می بریم و انگیزه بالاتری پیدا می کنیم.

15. یک لیست برای شکرگزاری تهیه کنید

فکر کنید که بابت چه چیزهایی در زندگی شکرگزار هستید. چه چیز هایی باعث شده است که خودتان را یک انسان خوشبخت بدانید. انگیزه از همین چیزهای کوچک نشأت می گیرد. زمانی که لیستی از شکرگزاری های خود را با جزئیات یادداشت کنید، قطعاً حس بهتری دارید و برای ادامه مسیر شور و شوق بالاتری پیدا می کنید.

16. به موسیقی گوش دهید

شاید تاثیر موسیقی کم باشد اما باز هم یک روش تاثیر گذار برای حفظ انگیزه است و انجام آن هم اصلاً کار سختی نیست. ببینید که چه موسیقی انگیزه شما را بالا می برد. حتی می توانید پادکست های انگیزشی را حداقل 15 دقیقه در روز گوش کنید و حین گوش دادن به آن، آینده را برای خودتان به تصویر بکشید.

گوش دادن به موسیقی

17. وارد خانه مورد علاقه خود شوید

شاید در ذهنتان دوست داشتید که یک خانه را در آینده برای خودتان خریداری کنید. کافی است که خانه مورد علاقه خود را پیدا کنید، وارد آن شوید و از آن بازدید کنید تا بتوانید راحت تر آن را در ذهنتان تصویر سازی کنید زیرا تصویرسازی تکنیکی قدرتمند است. پس باید هرچه بهتر به انجام آن بپردازید.

18. رانندگی کنید

گاهی اوقات برای اینکه بتوانید حال بد خود را فراموش کنید، کافی است که رانندگی کنید. رانندگی باعث می شود از انجام کارهای خسته کننده روزانه دور باشید و بتوانید در افکار خود عمیق تر شوید و به ذهن ناخودآگاه خود تسلط بیشتری پیدا کنید.

19. از تعطیلات برای سفر کردن استفاده کنید

سفر یک منبع انگیزشی بسیار بزرگ محسوب می شود و باعث می شود که نگاه بهتری نسبت به زندگی پیدا کنید و با چیزهای جدید آشنا شوید. پس چه بهتر که اوقات زندگی خود را به سفر کردن بپردازید و دوباره برای ادامه مسیر و سفرهای بیشتر انگیزه پیدا کنید.

سفر کردن

20. قهوه یا نوشیدنی های انرژی زای سالم بنوشید

این استراتژی انگیزشی به شدت ساده اما تاثیرگذار است. مصرف این نوشیدنی ها به شما انرژی بالایی می دهد و باعث می شود که دلتان بخواهد کارهای مختلف را انجام دهید. حتی می توانید از نوشیدنی های گیاهی هم که به افزایش سطح انرژی شما کمک می کنند، استفاده کنید.

21. یک برنامه هفتگی داشته باشید

یک برنامه هفتگی برای رسیدن به اهداف خود تهیه کنید تا سطح انگیزه شما بالاتر برود. سعی کنید که واقع بینانه برنامه ریزی کنید. فرقی ندارد کارهایی که قرار است در طول هفته انجام دهید، چقدر کوچک هستند. در نهایت این قدم ها منجر به موفقیت بزرگ می شوند. در کنار برنامه ریزی هفتگی، پیشرفت خود را هم ثبت کنید تا ببینید که در کجای مسیر هستید.

22. لیستی از کار های روزانه تهیه کنید

لیستی از فعالیت هایی که می خواهید امروز انجام دهید را تهیه کنید که به شما کمک می کند به اهدافتان نزدیک تر شوید. لیست انجام کارهای روزانه را به یک عادت در خودتان تبدیل کنید تا برای رسیدن به اهدافتان انگیزه بالاتری داشته باشید و مهارت مدیریت زمان را بهتر یاد بگیرید.

23. کتاب های صوتی گوش دهید

گوش دادن به کتاب های صوتی و انگیزشی به شما کمک می کند که علم و آگاهی خود را بالا ببرید و ایده های جدید پیدا کنید. از طرفی انگیزه بهتر و بیشتری برای ادامه راه داشته باشید. چه بهتر که این کتاب های صوتی جزء دسته بندی کتاب های انگیزشی باشند.

کتاب صوتی

24. در مورد افراد موفق مطلب بخوانید

گاهی اوقات مطالعه کردن زندگی افراد موفق باعث می شود که انگیزه از دست رفته شما دوباره برگردد. این اطلاعات بسیار مهم ارزشمند هستند و راهی برای افزایش انگیزه شما به آینده محسوب می شوند.

25. از یک مشاور کمک بگیرید

یکی از بهترین راه ها برای برگرداندن دوباره انگیزه، این است که از این مشاور کمک بگیرید. مشاور به شما کمک می کند تا اهداف خود را دوباره شناسایی کنید و ببینید که در کجای مسیر هستید و دوباره دلایل رسیدن به هدف را برای خودتان یادآوری کنید و در نتیجه مانند یک دوست کنار شما می ماند تا دوباره انگیزه ای برای ادامه زندگی داشته باشید.

26. یک تخته آرزو ها بسازید

تخته آرزوها راهی عالی برای حفظ انگیزه است. پس به دنبال اهداف و رویاهای تان باشید. تصویری از آنها را پیدا کرده و پرینت بگیرید و آن را روی تخته آرزوها بچسبانید و آن را در اتاق خواب مقابل چشمان خود قرار دهید تا فراموش نکنید که در زندگی به دنبال چه چیزی هستید.

تخته آرزو ها

27. مثبت نگر باشید

افکار مثبت باعث ایجاد اقدامات مثبت می شود. جملات تاکیدی مثبت به شما کمک می کند که به بهترین پتانسیل خود دست پیدا کنید، کنترل تفکر خود را در دست بگیرید و احساسات و اقدامات خود را نیز کنترل کنید.

28. هدف بزرگ خود را به چند هدف کوچک تقسیم کنید

یکی از راه های کلیدی رسیدن به موفقیت، توانایی تقسیم اهداف بزرگ به چند هدف کوچک است که باعث می شود در مدت زمان کوتاه تری به آن ها دست پیدا کنید و دوباره برای ادامه راه انگیزه بگیرید.

29. منظم باشید

محل کار شما نباید آشفته باشد زیرا آشفتگی محیط اطراف باعث آشفتگی ذهن می شود. پس یک محیط منظم و آرام باعث می شود که خلاقیت و انگیزه بالاتری برای ادامه مسیر داشته باشید.

30. چند کار را با یکدیگر انجام ندهید

توجه 100 درصدی خود را به کار اختصاص دهید تا بتوانید آن را بهتر انجام دهید و احتمال موفقیت شما افزایش پیدا کند.

تمرکز بر کار

31. موفقیت را انتخاب کنید

انتخاب کنید که در زندگی انسان موفقی باشید. به همین انتخاب خود پایبند بمانید. تصویر ذهنی مثبتی از آینده برای خودتان ایجاد کنید تا احتمال موفقیت تان بالا برود.

32. سرگرمی را فراموش نکنید

اگر می خواهید در مسیر زندگی انگیزه کاملاً جدی و قوی داشته باشید، حتماً باید راهی برای سرگرم بودن این مسیر پیدا کنید. سرگرمی مانع شما نیست، بلکه انگیزه بخش زندگی شماست.

33. به خودتان پاداش بدهید

به این فکر کنید که برای رسیدن به همین موفقیت های کوچک زحمات زیادی کشیده اید. پس لااقل مستحق دریافت پاداش هستید. چه بهتر که خودتان این پاداش را به خود هدیه کنید.

بهترین راهها برای آنکه با انگیزه بمانیم

4.37

این مطلب مفید بود ؟61

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا