سرگرمی

بلندترین درخت جهان کجاست؟

اگر از قدم زدن در میان درختان بلند در جنگل‌های بکر لذت می‌برید، شاید این سوال به ذهن شما رسیده باشد که بلندترین درخت زنده دنیا چند ساله است؟ درختان در چه شرایطی و چند سال به زندگی خود ادامه می‎‌دهند و چه خطراتی زندگی آن‌ها را به خطر می‌اندازد؟ بلندترین درخت دنیا چه ارتفاعی دارد و آیا همه درختان می‌توانند و فرصت دارند که در طول زندگی به چنین ارتفاعی دست پیدا کنند؟

بی‌شک در سر‌تا‌سر جهان، جنگل‌های زیبا و بکر وجود دارد؛ اما جنگل‌های زیبای کالیفرنیا یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های درختان بلند قامت، کهن و غول‌پیکر است و این جنگل‌ها به واسطه شرایط آب و هوایی مساعد فرصت خوبی را برای رشد درختان فراهم کرده‌اند. اگر کنجکاو هستید که در مورد بلندترین و غول‌پیکرترین درختان جهان بیشتر بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

هرآنچه باید درباره بلندترین درخت جهان بدانید:

  • بلندتری درخت جهان چه نام دارد؟
  • بلندترین درخت جهان کجاست؟
  • تاریخچه درختان سکویا
  • کشف بلندترین درخت جهان
  • بلندترین درختان جهان در چه آب و هوایی رشد می‌کنند؟
  • آیا بلندترین درخت جهان همان بزرگ‌ترین درخت جهان است؟

بلندترین درخت جهان چه نام دارد؟

درختان غول‌پیکر جنگل‌های کالیفرنیا

درختان غول‌پیکر جنگل‌های کالیفرنیا، منبع:chekadeno.com

بلندترین درخت جهان، هایپریون (Hyperion) از گونه سکویا همیشه سبز (Coast redwood) است. درختان سکویا، بزرگ‌ترین و غول پیکرترین درختان شناخته شده جهان هستند که در ارتفاعات ۱۳۷۱٫۶ تا ۲۱۳۳٫۶ متری رشد می‌کنند. از درخت سکویا با عناوینی همچون درخت ماموت، درخت غول و سرخ چوب غول پیکر نیز یاد می‌کنند. درخت سکویا پوستی بسیار ضخیم به رنگ قرمز و قهوه‌ای دارد. این درختان از شاخه مخروطیان و خانواده سرویان هستند.

قدیمی‌ترین درخت سکویای جهان بر اساس تعداد حلقه، عمری در حدود ۳۵۰۰ سال داشته است. متوسط ارتفاع این درختان ۵۰ تا ۸۵ و قطر آنان بین ۶ تا ۱۰ متر تخمین زده شده است. یکی از نکات جالب در مورد ارتفاع درختان زمانی است که باید برای رسیدن به ارتفاع ۷۶ متر سپری شود؛ این زمان ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال تعیین شده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اکثر درختان سکویا سنی بالای ۲۰۰۰ سال دارند.

اندازه گیری ارتفاع درختان چوب سرخ

اندازه‌گیری ارتفاع درختان سکویا (چوب سرخ)، منبع: chekadeno.com

درخت سکویا با عبور از ۱۲ سالگی میوه‌ای همچون درخت کاج تولید می‌کند که درون هرکدام از این میوه‌ها حدود ۲۳۰ بذر نهفته است. بذرهای این درخت، چهار تا هفت سانتی‌متر بلندی و رنگ قهوه‌ای تیره دارند. این بذرها با آسیب حشرات یا در گرمای اواخر تابستان با خرد شدن فلس‌های میوه‌های مخروطی آزاد می‌شوند؛ هر چند که می‌توانند به‌مدت ۲۰ سال سبز و بسته باقی بمانند. درختان سکویا از اواخر زمستان تا اواسط بهار گل می‌دهند.

زمان مورد نیاز برای رسیدن به ارتفاع ۷۶ متر در درختان در حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال است

درختان غول‌پیکر سکویا می‌توانند تا ۱۱,۰۰۰ میوه مخروطی تولید کنند که تراکم آن‌ها در قسمت تاج درختان بیشتر است. این درختان غول پیکر می‌توانند به‌طور میانگین سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ دانه پراکنده کنند که برخی از دانه‌های بال‌دار آن‌ها تا ۱۸۰ متر دورتر از درخت مادر پرواز می‌کنند. درختان سکویا رشد نسبتا سریعی دارند و سالی ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

در طی پژوهشی با نام «پروژه ردوود و تغییرات آب و هوا» سیلت و همکارانش یکی از درختان غول‌پیکر سکویا با نام پرزیدنت را مورد مطالعه قرار دادند؛ آن‌ها با نمونه‌برداری و اندازه‌گیری تنه این درخت ۳۲۰۰ ساله در ارتفاعات مختلف دریافتند که این درخت هنوز به رشد خود ادامه می‌دهد. آن‌ها پی بردند که درختان سکویا در فصل رشد خود مقادیر زیادی دی‌اکسید کربن را در درون برگ‌ها ذخیره می‌کنند و در ۶ ماه زمستان آن‌ها را به ترکیبات عالی و سلولزی تبدیل می‌کند. با وجود توقف رشد این درختان غول‌پیکر در فصل سرد، هنوز هم مرتفع‌ترین و عظیم‌ترین درختان جهان از همین خانواده هستند.

درخت پرزیدنت

  درخت غول‌پیکر پرزیدنت، منبع: palmgarden.ir

استیو سلیت و همکاران وی در طی پژوهش‌های خود پی بردند که با افزایش سن این درختان نه‌تنها ارتفاع بلکه حجم و میزان چوب تولیدی آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه یک سکویای کهنسال همچون پرزیدنت هر سال چوب بیش‌تری تولید می‌کند و ضخامت شاخه و تنه آن نسبت به سکویاهای جوان ضخیم‌تر خواهد شد.

درختان سکویا به واسطه چوب سخت و پوسته آغشته به ماده اسیدی در برابر بسیاری از قارچ‌ها و نفوذ حشرات ایمن هستند. همین پوسته ضخیم این درختان را در برابر آتش ایمن نگه می‌دارد و به آن‌ها فرصت می‌دهد تا سال‌های طولانی به زندگی خود ادامه دهند. آتش‌سوزی در جنگل‌ها سایر درختان را از میان می‎‌برد؛ اما برای تاج درختان سکویا فرصتی برای بهره‌مند شدن بیشتر از نور خورشید را فراهم می‌کند. بذر به زمین رسیده این درختان در خاکستر باقی درختان تغذیه و رشد می‌کند و تاج درختان عظیم سکویا پر برگ‌تر از گذشته می‌شود. صاعقه می‌تواند به این درختان آسیب بزند؛ اما منجر به مرگ آن‌ها نمی‌شود؛ بنابراین در طی قرن‌ها این درختان روز به روز بلندتر شده و چوب بیش‌تری تولید می‌کنند.

بلندترین درخت جهان کجاست؟

بلندترین درختان جهان

درختان غول‌پیکر پارک ملی ردوود، منبع: nationalparkstraveler.org

بی‌شک برای دیدن بلندترین و غول پیکرترین درختان جهان، هیچ راهی جز سفر به ایالت کالیفرنیا و رفتن به «پارک ملی سکویا»، «پارک ملی یوسمیت» و «پارک ملی و ایالتی ردوود» (Redwood National and State Parks) نخواهید داشت. پارک ملی ردوود محل زندگی بلندترین درخت جهان، میراثی باستانی است که با قدمت بیشتر از سه هزار سال در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. پوشش گیاهی این پارک به‌گونه‌ای است که با پا گذاشتن به عمق آن سفری به تاریخ خواهید داشت؛ به زمانی که سرخ‌پوستان در دل این جنگل‌های طبیعی زندگی می‌کردند. درختان حاضر در این جنگل‌ها زندگی اقوامی قدیمی همچون یوروک، تولووا، شاستا، کاروک و چیلولا را به چشم دیده‌اند و از کهن‌ترین ساکنان زنده کره زمین هستند. این پارک در حدود ۱۳۲ هزار هکتار وسعت دارد و یکی از زیستگاه‌های نادر گونه‌های نادر گیاهی و جانوری است.

فضای دراماتیک این جنگل‌ها برای کسانی که اهل سینما هستند باید یادآور فیلم‌های جنگ‌ها ستارگان و پارک ژوراسیک باشد؛ چراکه بخش‌هایی از این فیلم‌ها در این جنگل‌ها فیلم‌برداری شده است.

جنگل‌های ردوود کالیفرنیا، زیستگاه درختان غول‌پیکر سکویا، منبع: wallpapersafari.com، .nationalparkstraveler.org

تاریخچه پارک ملی ردوود، زیستگاه بلندترین درخت جهان، منبع: www.sustainablelumberco.com، www.amusingplanet.com

کشف بلندترین درخت جهان 

هایپریون

هایپریون، بلندترین درخت جهان، منبع: WorldScienceCommunity

بلندترین درخت جهان، هایپریون در تاریخ ۲۵ اوت ۲۰۰۶ توسط دو طبیعت‌شناس به نام‌های «کریس آتکینز» و «مایکل تیلور» شناسایی و ثبت شد. هایپریون نام خود را از اسطوره‌های یونانی در معنای «او کیست که قبل از خورشید می‌رود» (He who goes before the sun) وام گرفته است. هایپریون در اسطوره‌ها فرزند اورانوس و گایا است که با خواهر خود تئا ازدواج می‌کند.

درخت هایپریون ۲۱ متر از برج «بیگ بن» لندن بلندتر است

کریس آتکینز و همکار وی برای اندازه‌گیری ارتفاع درخت هایپربون از ابزار لیزری حرفه‌ای استفاده کردند. اندازه‌گیری این درخت با ارتفاعی بیشتر از برج «بیگ بن» لندن (۹۶ متر) نیاز به تجهیزات خاص دارد. بعد از این کشف در سپتامبر همان سال گروهی از زمین‌شناسان متخصص، استیو سلیت (Steve Sillett) و همکاران وی از دانشگاه ایالتی هامبولت با صعود از این درخت مرتفع و انداختن نواری تا زمین مجدد ارتفاع آن را اندازه‌گیری کردند. این کار ساده نبود چون پایین‌ترین شاخه درخت ارتفاعی برابر با یک ساختمان ۲۵ طبقه دارد؛ اما در نهایت ارتفاع این درخت ۱۱۵٫۸۴ متر ثبت شد.

درخت هایپریون که با این ارتفاع ۲۱ متر از برج بیگ بن لندن بلندتر است، به نسبت سایر درختان سکویا هنوز بسیار جوان محسوب می‌شود. این درخت با ۶۰۰ سال سن همچون جوانی ۲۰ ساله است. پیش از این، «غول بزرگ استراتوسفر» با ارتفاع ۱۱۲٫۵ متر  دو برابر بلندتر از مجسمه آزادی و رکورددار جهان بود؛ اما هایپریون با اختلاف سه متر از این درخت پیش افتاد.

مقایسه بلندترین درخت جهان با باقی درختان

 مقایسه بلندترین درخت جهان با برج ساعت لندن و باقی درختان غول‌پیکر، منبع: candidegardening.com

در زمان کشف هایپریون در همین پارک ملی ردوود درختان دیگری نیز چون «هلیوس» با ۱۱۴٫۹ متر (به نام خدای خورشید یونانی)، «ایکاروس» با ۱۱۳٫۴ متر و «ددالوس» با ۱۱۰٫۷۶ متر ارتفاع نیز کشف شدند.

ریچارد پرستون نویسنده‌ای که برای روزنامه نیویورکر می‌نویسد با صعود به تاج بلندترین درخت جهان تجربه خود را این‌گونه توصیف می‌کند:

باد شروع به وزیدن کرده بود و تاج درخت هایپریون به جلو و عقب حرکت می‌کرد، شاخه‌های اینجا باریک، بلند و پوشیده از گل‌ سنگ بود.

اولین بار  در طول تاریخ در اعزام گروهی توسط نشنال جئوگرافیک در سال ۱۹۶۳ یکی از این درختان بلند با ارتفاع ۱۱۱٫۹ متر توجهات عمومی را نسبت به خود جلب کرد. شهرت شکل گرفته برای این درخت مزایا و معایبی را با خود به‌همراه داشت. از جمله مزایای آن شکل‌گیری خواسته عمومی برای ایجاد پارک‌های جنگلی و مناطق محافظت شده بود؛ اما در کنار آن هجوم گردشگران برای بازدید از این مناطق مخاطراتی را نیز برای این درختان و زیست بوم به‌همراه داشت. پارکینگ و جاده‌هایی برای رفت و آمد گردش‌گران احداث شد و گروه‌های بزرگی به این جنگل‌ها سراریز شدند. در حال حاضر مکان دقیق هیچ‌کدام از این درختان عظیم و غول‌پیکر به‌دلیل آسیب‌های احتمالی دقیقا مشخص نیست و اعلام عمومی نشده است. 

بلندترین درختان جهان در چه آب و هوایی رشد می‌کنند؟

جنگل‌های مه‌آلود ردوود کالیفرنیا

 جنگل‌های مه‌آلود ردوود کالیفرنیا، منبع: chekadeno.com

بی‌شک آب و هوا تاثیر شگرفی در رشد درختان غول‌پیکر چوب سرخ داشته است، بسیاری بر این باور هستند که وجود باران‌ و مه همیشگی در این جنگل‌ها بر رشد این درختان غول‌پیکر موثر است. جنگل‌های ردوود در فصل تابستان به واسطه قرار گرفتن در نزدیکی اقیانوس تجربه‌ هوای مدیترانه‌ای و خنک را دارند و میانگین هوا در این منطقه چیزی بین چهار تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

آب و هوای مدیترانه‌ای و نزدیکی به اقیانوس منجر به‌شکل‌گیری لایه‌ای مه در بالای جنگل‌های ردوود شده است که علاوه بر تامین رطوبت مورد نیاز این درختان جلوی آتش‌سوزی را نیز می‌گیرد. بزرگ‌ترین دشمن درختان چوب سرخ خشکسالی و نبود رطوبت است. خوشبختانه پارک ملی ردوود شاهد باران‌های زیادی است و در فصل سرد در بخش‌های شمالی این جنگل‌ها بارش برف دیده می‌شود و ردوود سفیدپوش می‌شود.  این درختان در برابر سرما مقاومت نسبتا خوبی دارند و در مناطقی با دمای منفی ۲۰ درجه نیز رشد می‌کنند. از آن‌ها با عنوان درختان برفی نیز یاد می‌شود. در واقع تحمل سرما و وزن برف از ویژگی‌های عمومی آن‌ها است؛ اما شاخه‌های آن‌ها باید زمانی که جوان هستند، وزن برف را تاب بیاورند.

آیا بلندترین درخت جهان همان بزرگترین درخت جهان است؟

از تولد تا مرگ یک درخت غول‌پیکر

از زندگی تا مرگ یک درخت غول‌پیکر، منبع: نشنال جئوگرافیک

بی‌شک هایپریون بلندترین درخت کشف شده در طول تاریخ نیست و بسیاری از درختان مرتفع‌تر از آن بوده‌اند که امروز زنده نیستند؛ اما بلندترین درخت زنده جهان نیز بزرگ‌ترین درخت به حساب نمی‌آید؛ چراکه برای تعیین آن تنها به ارتفاع اکتفا نمی‌کنند. درخت ژنرال شرمن که نام آن از فرمانده کل ارتش ایالات متحده آمریکا از سال ۱۸۶۹ تا ۱۸۸۳ وام گرفته شده است، بزرگ‌ترین درخت زنده شناخته شده جهان است.

این درخت با ارتفاع ۸۴٫۸ متر و حجم ۱۴۸۷ متر مکعب غول‌پیکرترین درخت زنده دنیا است که سن آن را بین ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ سال تخمین زده‌اند. ‌ژنرال شرمن در سال ۱۹۰۵ بعد از سقوط درخت فرانسوی (بزرگترین ارگانیسم تک ساقه‌ای تاریخ) با حجم ۲۵۵۰ متر مکعب بر اثر طوفان به‌عنوان بزرگترین درخت زنده انتخاب شد. حجم تنه این درخت فرانسوی دو برابر ژنرال شرمن و پنچ برابر درخت هایپریون و ارتفاع آن حدود ۱۱۸٫۸ متر بوده است.

ژنرال شرمن

درخت ژنرال شرمن، منبع: flickr.com

از میان درختان زنده روی زمین، پرزیدنت که به‌عنوان دومین درخت بزرگ روی زمین شناخته می‌شود با ارتفاع ۷۶ متر به‌دلیل صاعقه رشد نمی‌کند؛ اما چهار شاخه عظیم دارد که از وسط به چهار طرف امتداد پیدا می‌کردند و هرکدام خود به‌اندازه یک درخت هستند. این درخت به‌اندازه ژنرال شرمن حجیم نیست؛ اما تاج این درخت بسیار بزرگ و پر بار است و حدود دو میلیارد برگ دارد. نام این درخت غول‌پیکر پس از بازدید رئیس‌جمهوری وارن جی هاردینگ (Warren G. Harding) از پارک ملی سکویا انتخاب شد.

پرزیدنت

درخت پرزیدنت، منبع: palmgarden.ir

پرزیدنت هرچند مرتفع ترین و بزرگ‌ترین درخت جهان نیست، چون هر ساله به حجم آن اضافه می‌شود از سریع‌ترین درختان جهان به جهت رشد محسوب می‌شود. این درخت غول‌پیکر به‌سختی درون قاب یک عکس جا می‌شود و عکاسان نشنال جئوگرافیک با حرفه‌ای‌ترین شیوه‌های عکاسی بعد از ۳۲ روز کاری موفق شدند با گرفتن ۱۲۶ عکس تصویر این درخت عظیم را به ثبت برسانند.

شگفت‌انگیزتر اینکه درختانی کهنسال با چنین ارتفاع و حجمی هنوز پیرترین درختان جهان نیستند و کاج باستانی متوشلخ (Methuselah) با ۴,۸۵۰ سال سن، در منطقه کوهستان سفید شهرستان اینیو کالیفرنیا رکورد کهن‌سال‌ترین درخت جهان را به دوش می‌کشد.

پرسش‌های متداول

بلندترین درخت جهان چه نام دارد؟

بلندترین درخت جهان هایپریون نام دارد که نام آن از اسطوره‌های یونان وام گرفته شده است.

بلندترین درخت جهان چه ارتفاعی دارد؟

 این درخت ۱۱۵٫۸۴ متر ارتفاع دارد.

بلندترین درخت جهان کجاست؟

این درخت در پارک ملی و ایالتی ردوود زندگی می‌کند.

آیا بلندترین درخت جهان، بزرگ‌ترین درخت جهان نیز است؟

برای تعیین بزرگ‌ترین درخت جهان فقط به ارتفاع اکتفا نمی‌کنند، بزرگ‌ترین درخت زنده جهان ژنرال شرمن با ارتفاع ۸۴٫۸ متر و حجم ۱,۴۸۷ متر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا