خانواده

برای سفرهای تفریحی، مسکو بهتر است یا سنت پترزبورگ؟

در سفر به روسیه به مسکو برویم یا سنت پترزبورگ؟

در کشور روسیه، رقابت عجیبی بین دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ وجود دارد. جالب است بدانید که در زمان پتر کبیر ضرب المثلی روسی در بین مردم رایج بود که می گفت:«مسکو قلب و سنت پترزبورگ سر است». درست به همین دلیل، گردشگران تور روسیه همیشه بین این دو مقصد مردد هستند و نمی دانند کدام یک برای یک سفر تفریحی، مقصد بهتری است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که مسکو و سنت پترزبورگ، تفاوت های بسیاری با هم دارند و انتخاب میان آن ها بسیار مشکل است. پیشنهاد ما به شما این است که حداقل یک بار در طول زندگیتان به این دو شهر سفر کنید. سنت پترزبورگ و مسکو تنها چهار ساعت با قطار و 55 دقیقه با هواپیما با یکدیگر فاصله دارند. در ادامه اطلاعات مختصری از آب و هوا، بهترین زمان سفر، هزینه سفر و مراکز تفریحی مسکو و سنت پترزبورگ در اختیار شما خواهیم گذاشت تا در انتخاب میان این دو، بهترین تصمیم را بگیرید.

مسکو؛ پایتخت افسانه ای روسیه

مسکو

مسکو در غرب روسیه، با حدود 15 میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهر قاره اروپا به شمار می آید. این شهر به هیچ جایی در روسیه شباهت ندارد و هر هفت روز هفته در هر 24 ساعت شبانه روز سرزنده است. خیابان های مسکو بسیار شلوغ هستند و ماشین ها در خیابان های پنج بانده آن پیوسته در حال حرکت هستند. مسکو، پنج فروگاه دارد و متروی آن با بیش از 10 خط فعال و ایستگاه های قصرمانند، یکی از قدیمی ترین خطوط متروی شهری در جهان است. مسکو، شهری پر ترافیک است و بیشتر افراد ترجیح می دهند به جای تاکسی از مترو استفاده کنند.

مسکو برای سال های متمادی مرکز قدرت بوده است و این قدرت در تمام نقاط شهر، قابل مشاهده است. ساختمان های کلاسیک، کلیساهای قرون وسطایی و آثاری از معماری شوروری در گوشه کنار مسکو به چشم می خورند؛ بناهایی که چشم هر گردشگری را به خود خیره می کنند. میدان سرخ، کلیسای سنت باسیل، کلیسای جامع عیسی منجی، کلیسای بشارت با 9 گنبد در مجموعه کرملین، کلیسای جامع کازان، پارک های زیبا و چند موزه از مشهورترین جاهای دیدنی مسکو هستند.

مسکو، شهر ارزانی برای سفر نیست؛ اگرچه باید بدانید که هزینه های سفر در مسکو به پای پایتخت های اروپایی مانند پاریس و لندن نمی رسد. هزینه اقامت در مسکو متوسط است و هزینه حمل و نقل، ارزان؛ البته غذا در مسکو به هیچ وجه ارزان نیست؛ به خصوص در رستوران های مدرن و محبوب.

مسکو دارای اقلیم قاره ای مرطوب با زمستان هایی طولانی و سرد و تابستان هایی کوتاه و گرم است. مسکو، شهری چهار فصل است؛ اگرچه زمستان ها اغلب طولانی تر از دیگر فصول سال هستند. مسکو در منطقه قطب قرار دارد و در ماه های ژانویه و فوریه (دی و بهمن)، یخ می زند. بهترین زمان سفر به مسکو، ماه های آوریل و مه (12 فروردین تا 10 خرداد) است؛ زمانی که دما به 10 تا 15 درجه سانتی گراد می رسد و خورشید در ساعت های موثری از روز به شهر می تابد و همچنین قیمت هتل ها هنوز به اوج خود نرسیده است.

بهترین زمان سفر به مسکو برای برخی از گردشگران نیز فصل زمستان و کریسمس است؛ زیرا این شهر در کریسمس با تزیینات فراوان در زیباترین حالت خود قرار دارد و تجربه قدم زدن در میدان سرخ یخ زده، تصویری واقعی از مسکو را به شما نشان می دهد.

سنت پترزبورگ؛ شهر معجزه معماری روسیه

سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ، دومین شهر بزرگ روسیه در منتهی الیه شمال غرب این کشور واقع شده است. این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب 1917 روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان وقوع جنگ جهانی دوم، از جایگاهی ویژه در تاریخ روس ها برخوردار است. سن پترزبورگ به عنوان پایتخت فرهنگی روسیه شناخته می شود. این شهر در سال 1703 به دستور پتر کبیر در شمال غربی روسیه ساخته شد.

برخی افراد می گویند که سنت پترزبورگ، شبیه به پاریس است؛ در حالی که برخی نیز بر این باور هستند که این شهر، آن ها را به یاد وین می اندازد. سنت پترزبورگ از زمان ساخت برای 200 سال، پایتخت روسیه بود و به این دلیل ساخته شد تا سمبلی از یک شهر اروپایی بهتر، زیباتر و بزرگ تر از دیگر شهرهای اروپایی باشد. سنت پترزبورگ برخلاف دیگر شهرهای روسیه ،بر اساس نقشه ای کامل ساخته شده است. در طراحی این شهر، تزارها معماران اروپایی را به روسیه دعوت کردند تا در کنار معماران روسی، شاهکاری بی نظیر خلق کنند.

سنت پترزبورگ به نسبت مسکو، شهر آرام تر و کم هیاهوتری است و بدون شک، می توان آن را به عنوان زیباترین شهر روسیه معرفی کرد. قصرها، موزه ها، کانال های کروز و مکان های بسیاری برای گشت و گذار در این شهر وجود دارند؛ به طوری که به راحتی می توان در این شهر، بیش از دو هفته زمان سپری کرد. موزه ارمیتاژ، کلیسای سنت ایزاک، قلعه پیتر و پاول، کلبه پتر کبیر، کلیسای ناجی در خون، کاخ کنستانتینوفکسی، دیوار ساحلی با مجسمه های ابوالهول و موزه تاریخ سیاسی روسیه، تنها بخشی از جاهای دیدنی سنت پترزبورگ هستند.

شهر سنت پترزبورگ از موقعیت جغرافیایی ویژه ای برخوردار است و شمالی ترین شهر پرجمعیت جهان به شمار می آید. این شهر هر سال در اوایل تابستان به علت طولانی شدن زمان تابش آفتاب در تاریکی شب فرو نمی رود و در تمام طول شبانه روز، هوا یا روشن است یا گرگ و میش. این پدیده به شب های سفید مشهور است.
سنت پترزبورگ، زمستان هایی بسیار سرد و تابستان هایی ملایم و مرطوب دارد. بهترین زمان به سن پترزبورگ از اواسط ماه ژوئن تا سپتامبر (اواخر خرداد تا اوایل مهر) است. تجربه 24 ساعت تابش نور آفتاب در جشن شب های سفید سن پترزبورگ را با وجود قیمت های گزاف سفر در این زمان، به هیچ وجه نباید از دست داد. تابستان ها نیز با دمای حداقلی 10 درجه سانتی گراد، زمانی مناسب برای سفر به این شهر هستند. روزهای زمستانی کوتاه هستند و شهر در یخبندانی سرد فرو می رود؛ بنابراین سفر به سن پترزبورگ در این فصل، کمتر اتفاق می افتد.

مسکو یا سنت پترزبورگ؟

مسکو و سنت پترزبورگ، دو شهر کاملا متفاوت هستند. مردم شهر سنت پترزبورگ به دلیل نزدیکی به کشور فنلاند در مقایسه با اهالی مسکو، فرهنگ اروپایی دارند و آرام تر و خون گرم تر هستند. سنت پترزبورگ در کل، فضای آرام تری دارد و هزینه های سفر به نسبت مسکو در این شهر، ارزان تر است. بهترین باله را نیز در کشور روسیه در سنت پترزبورگ می توان تماشا کرد.

سنت پترزبورگ پر از قصرها و بناهایی با معماری کلاسیک و رنگارنگ است. هر دو شهر دارای بلوک های آپارتمانی شوروی هستند؛ در حالی که معماری زمان شوروی در مسکو بیشتر دیده می شود. کلیساهای مسکو با گنبدهای پیازی شکل و همچنین ساختمان های مدرن و آسمان خراش های شیشه ای، بسیاری از گردشگران علاقه مند به معماری را به سمت خود می کشانند.

اگر قرار است بین مسکو و سنت پترزبورگ انتخاب کنید، در ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه چیزی می خواهید ببینید. در صورتی که قصد دارید از میدان سرخ، آرامگاه لنین و کلیساهای گنبدی شکل بازدید کنید و روسیه واقعی را ببینید، به مسکو بروید؛ اما اگر به دنبال تعطیلاتی آرام و به دور از هیاهو و تماشای قصرهای سلطنتی مجلل، سوار شدن بر کشتی های کروز و لذت بردن از شب های سفید هستید، سنت پترزبورگ را انتخاب کنید.

یکی از سوال های مهم بسیاری از گردشگران، قیمت تور روسیه است. شما می توانید با مراجعه به وب سایت کجارو و بازدید از تورهای آژانس های معتبر گردشگری، اطلاعات خوبی از انواع تورها و هزینه های سفر به این کشور پیدا کنید.
 
 

برای سفرهای تفریحی، مسکو بهتر است یا سنت پترزبورگ؟

52

این مطلب مفید بود ؟20

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا