سلامتسلامت

اولین پیوند قلب خوک به انسان در آمریکا انجام شد

در یک عمل تاریخی، جراحان در ایالات متحده، برای اولین بار، قلب خوکی را که از نظر ژنتیکی اصلاح شده بود به یک انسان زنده پیوند زدند. بیمار در حال حاضر هنوز زنده است، قلب خوک را پس نزده و به دقت در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند تحت نظر است.

این دستاورد خارق‌العاده اوج دهه‌ها تلاش دانشمندان علوم پیوند محسوب می‌شود. مهم‌ترین تحولی که این پیوند را ممکن کرد، پیشرفت‌های ویرایش ژن است که امکان تولید اندام‌های خوک را فراهم کرده که توسط سیستم ایمنی انسان رد نمی‌شوند.

قلب خوک اصلاح شده ژنتیکی مورد استفاده در پیوند توسط شرکت پزشکی Revivicor تهیه شد. خوکی که قلب از او گرفته شده بود با حدود ۱۰ تغییر ژنتیکی خاص مهندسی شده بود. تغییراتی که همه بر روی کاهش احتمال رد شدن پیوند توسط سیستم ایمنی انسان متمرکز بود.

بیمار دریافت‌کننده پیوند مردی ۵۷ ساله به نام دیوید بنت با بیماری قلبی لاعلاج بود. به بنت پیشنهاد شد که از آنجا که قلب اهدایی انسانی برای او در دسترس نیست، درمان آزمایشی برای او انجام شود. او مانند آخرین روزنه نور و امید در دل تاریکی، این درمان را انتخاب کرد.

که خیلی ناخوشایند بود برای پیوند قلب معمولی واجد شرایط بود، درمان آزمایشی به عنوان آخرین راه حل پیشنهاد شد.

خرید سرور مجازی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
خرید ساک پارچه ای
کلاه تبلیغاتی
فیلر بینی سیمارو
بهترین جراح بینی

پس از بررسی‌های فراوان، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) این عمل جراحی را تایید کرد.

محمد محی الدین، از برنامه پیوند قلب بیگانه Xenotransplantation در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، توضیح می‌دهد که FDA از داده‌ها و داده‌های ما در مورد خوک آزمایشی استفاده کرد تا پیوند را در یک بیمار مرحله نهایی بیماری قلبی که هیچ گزینه درمانی دیگری نداشت، مجاز کند.

از زمان کشف ویرایش ژن CRISPR در بیش از یک دهه پیش، محققان برای توسعه خوک‌های اصلاح شده ژنتیکی برای ایجاد مخزنی از اندام‌های مناسب برای پیوند انسان به رقابت با هم پرداخته‌اند. پس از چندین مطالعه موفق بالینی در پیوند اعضای خوک اصلاح شده ژنتیکی به بابون‌ها، دو آزمایش کلیدی در سال گذشته پاسخ انسان به این اندام‌ها را بررسی کردند.

این دو پیوند سال گذشته توسط محققان دانشگاه NYU Langone در بیماران مرگ مغزی انجام شد که برای چند روز در دستگاه تنفس مصنوعی زنده نگه داشته شدند. در هر دو مورد، یک کلیه خوک اصلاح‌شده ژنتیکی به انسان‌هایی که اخیراً مرده بودند پیوند داده شد، سپس برای چند روز از نظر علائم رد ایمنی تحت نظر قرار گرفتند.

بارتلی‌گریفیث، جراحی که این روش برجسته را انجام داد، محتاطانه نسبت به آینده بیمارش خوشبین است. در سه روز پس از عمل، اندام توسط سیستم ایمنی بیمار رد نشده است، اما اما هنوز روز‌های اولیه را سپری می‌کنیم.

گریفیث می‌گوید: «این یک جراحی موفقیت‌آمیز بود و ما را یک گام به حل بحران کمبود اعضا نزدیک‌تر کرده است. قلب اهدایی انسانی کافی برای پاسخگویی به فهرست طولانی گیرندگان بالقوه وجود ندارد. ما با احتیاط پیش می‌رویم، اما همچنین خوشبین هستیم که این اولین جراحی در جهان، گزینه مهم جدیدی را برای بیماران در آینده فراهم کند.»

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا