اخبار

افزایش سفرهای جاده ای در هفته گذشته + جزئیات

به نقل از نمناک

مهر:در هفته پایانی ماه گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کرد که از ساعت 12 ظهر یکشنبه 24 مرداد تا صبح شنبه پنجم شهریور ماه ممنوعیت تردد سراسری و بین استانی اعمال شود و از سوی دیگر نیز تعطیلی همه ادارات از دوشنبه 25 مرداد ماه تا شنبه هفته بعد از آن (یعنی 30 مرداد ماه) ابلاغ شد.

در هفته نخست این ممنوعیت ها با وجود اینکه مردم قبل از آغاز ممنوعیت سفرهای خود را شروع کردند، آمارها گویای این وضعیت بود که در بازه زمانی 24 تا 30 مرداد ماه، ترددهای بین استانی روند کاهشی داشت و حتی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی شاهد به حداقل رسیدن سفرهای جاده ای تا حدود 600 هزار خودرو در روز بودیم و متوسط تردد در هفته نخست ممنوعیت تا حدود یک میلیون وسیله نقلیه کاهش یافت اما این اعداد و ارقام در روزهای بعد و هفته دوم روند صعودی به خود گرفت.

حالا و پس از پایان ممنوعیت های کرونایی آمارها نشان می دهد که سفرهای مردم از هفته نخست شهریور ماه هم بیشتر شده است. چرا که بر اساس جدیدترین گزارش مرکز مدیریت راه های کشور، از تحلیل وضعیت تردد در روزهای پنجم تا یازدهم شهریور ماه، متوسط تردد بین استانی به یک میلیون و 608 هزار و 669 وسیله نقلیه رسیده است که این میزان سفر افزایش 20 درصدی نسبت به مدت مشابه در هفته قبل از این گزارش داشته است. البته این آمار همچنان کاهش 14 درصدی را در قیاس با بازه زمانی مشابه در سال گذشته نشان می دهد.

آمار جالب توجه دیگری که می توان از آن اینگونه برداشت کرد که سفرهای مردم افزایش یافته این است که در بازه زمانی پنجم تا یازدهم شهریور ماه حدود هشت میلیون و هفت هزار خودرو در محورهای برون شهری مشاهده شدند که تقریبا همین تعداد وسیله نقلیه در طول حدود دو هفته اعمال ممنوعیت های اخیر به ثبت رسیده بود. 

در این میان سهم خودروهای تهران و البرز حدود 20 درصد بوده است و پس از آن وسایل نقلیه با پلاک استان های فارس، مازندران، خراسان رضوی و اصفهان در در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

نکته قابل تامل در این آمار این است که به نظر می رسد مقصد سفرهای مردم از استان های شمالی به جنوب کشور تغییر کرده است چرا که بر اساس این آمار رسمی منتشر شده ترددهای جاده ای در استان های گیلان، خراسان شمالی، مازندران و خراسان رضوی به ترتیب 38 درصد، 34 درصد، 34 درصد و 30 درصد نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته کاهش یافته است و از سوی دیگر ایلام، گیلان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بیشترین کاهش تردد هفتگی را نسبت به هفته نخست شهریور ماه با منفی 29 درصد، منفی 20 درصد، منفی 18 درصد و منفی 17 درصد تجربه کرده اند. البته دیگر استان های شمالی کشور نیز همگی کاهش تردد را به خود دیده اند.

این در حالی است که استان های جنوبی کشور همگی با افزایش سفرهای مردم مواجه بوده اند و این گزارش می گوید که سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و بوشهر بیشترین افزایش تردد بین استانی را با 16 درصد، 9 درصد، 9 درصد و پنج درصد رشد تجربه کرده و بیشترین تردد بین استانی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته به استان های هرمزگان، بوشهر، خوزستان، کرمان و سیستان و بلوچستان به ترتیب با 20 درصد، 13 درصد، 9 درصد، هشت درصد و پنج درصد رشد اختصاص دارد.

انتهای پیام/م

افزایش سفرهای جاده ای در هفته گذشته + جزئیات

52

این مطلب مفید بود ؟20

این مطلب از وب سایت نمناک برگفته شده است و مخلوط مسئولیتی نسبت به صحت آن را نمیپذیرد

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا