سلامتسلامت

آیا هنگام تفکرات مذهبی و حالات روحانی، ناحیه خاصی از مغز ما فعال می‌شود؟

پژوهشگران دانشکده پزشکی یوتا، آزمایش جالبی ترتیب داده‌اند. آنها می‌خواستند بدانند که هنگام اوج احساسات مذهبی و یا حالات روحانی، مناطق خاصی از مغز ما فعال می‌شوند، یا اینکه نمی‌توان ناحیه خاصی از مغز را برای این کار پیدا کرد.

برای همین ۱۹ مورمون را انتخاب کردند. مورمون‌ها شاخه متعصبی از مسیحیان هستند و شاید برای همین، برای این تحقیق انتخاب شده بودند.

دانشمندان به آنها تعدادی متون مذهبی دادند و سپس در همان هنگام که آنها مشغول مطالعه آنها شده بودند و به حال روحانی شدید فرو رفته بودند، آز آنها MRI عملکردی به عمل آوردند.

11-30-2016-3-07-57-am

MRI نتایج جالبی را نشان داد:

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
کلاه تبلیغاتی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
لیزر هموروئید

درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کلاه تبلیغاتی
خرید فرفره انفجاری

معلوم شد که چند ناحیه از مغز در این حین خیلی فعال می‌شوند. از جمله یکی از هسته‌های مغز به نام هسته آکومبنس. این هسته مسئول پردازش پاداش است و هنگام احساسات عاشقانه یا فعالیت‌های اعتیادآور هم فعال می‌شود.

ناحیه دیگری از مغز که فعال شده بود، قشر پیش‌پیشانی بود. این بخش ناحیه‌ای است که اعمال پیچیده‌ای مثل ارزشیابی، قضاوت و استدلال اخلاقی را برعهده دارد.

با توجه به اینکه در بسیاری موارد این عقاید مذهبی هستند که باعث تصمیم‌گیری افراد و تمایز خوب و بد برای آنها می‌شوند، دانشمند ضروری می‌دانستند که بررسی دقیقی از نظر نواحی فعال مغز در حین تفکرات مذهبی داشته باشند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا