تکنولوژی

آموزش ویدئویی و هشدار: پنهان کردن دوربین‌های مخفی در AirBnB و کلا ویلاها و خانه‌های اجاره‌ای موقت آسان‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید، اما چگونه می‌توانید آنها را تشخیص بدهید و از تجاوز به حریم خصوصی خود پیشگیری کنید؟!

برنامه‌های Stalkerware، نرم‌افزار‌های جاسوسی و دوربین‌های مخفی همه واقعیت‌هایی هستند که ما باید در این دنیای فناورانه پیشرفته با آن‌ها کنار بیاییم.

امروزه بسیار مهم است که راه‌های محافظت از خود را بیاموزیم تا مخفیانه مورد جاسوسی قرار نگیریم و اطلاعات ما بدون رضایت، جایی درز نکنند

سوء استفاده از Spyware و Stalkerware یا جاسوس‌افزارها و ابزارهای ردیابی‌کننده در گوشی‌های موبایل که دارای پتانسیل دسترسی به اطلاعات خصوصی‌تر افراد از جمله عکس‌ها، موقعیت مکانی ، پیام‌ها و مکالمات تلفنی هستند، رواج بیشتری گرفته.

علاوه بر این باید بدانید که امکانات بی‌پایانی برای قرار دادن یک دوربین مخفی وجود دارد، مثلا در اشیاء مختلف خانگی  در هتل یا AirBnB.

نحوه تشخیص دوربین‌ها و نرم‌افزار‌های جاسوسی در AirBnB

در یک ویدیوی تازه ، هکر سابق بریتانیایی، مارکوس هاچینز، انواع دوربین‌های مخفی مختلف را که می‌توانید پیدا کنید توضیح داده و نحوه تشخیص دوربین‌های مخفی را در حساب کاربری تیک تاک خود منتشر کرده.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از فلایتیو
کلاه تبلیغاتی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

در این ویدئو، هاچینز یک اتاق معمولی را که در AirBnB نشان می‌دهد و سپس آموزش می‌دهد که کجا می‌توانید دوربین‌های مخفی جاسازی‌شده را بیابید، مثلا در مانند ساعت زنگ دار، آشکارساز دود یا دوشاخه برق دیواری.

او توضیح می‌دهد: “یکی از راه‌های تشخیص اینکه آیا دستگاهی دارای دوربین است، این است که نور درخشانی به آن بتابانیم. اگر به لنز دوربین برخورد کند، بازتاب آبی رنگ را نشان می‌دهد. ” “می‌توانید با تاباندن نور به تلفن خود و دیدن ظاهر دوربین در زیر چراغ قوه، این را آزمایش کنید. ”

همچنین راهی وجود دارد که با استفاده از هک دوربین تلفن هوشمند خود می‌توانید ببینید آیا دوربین‌هایی که کشف کرده‌اید دارای دید در شب هستند یا خیر.

“دوربین‌های دید در شب از LED‌های مادون قرمز استفاده می‌کنند و اگر چراغ‌ها را خاموش کرده و از دوربین تلفن جلو استفاده کنیم، می‌توانیم این LED‌ها را ببینیم. ”

هاچینز پیشنهاد می‌کند به دنبال دوربین‌های مخفی در اطراف دوش، محل آرایش یا تخت باشید، زیرا بیشترین مکان برای جاسوسی از مهمانان پنهان است.

کاربران تیک تاک برای این ویدئوی کوتاه کامنت‌هایی مانند موارد زیر گذاشته‌اند:

“سوژه ترس جدیدی آنلاک شد”، “خارق العاده، مورد دیگری که باید به خاطر آن پارانویید شویم.” و “اوهوم برادر! من به هتل‌ها و جاهای دیگر اعتماد ندارم، متشکرم. ”

این ویدئو ۴ میلیون لایک و ۲۷ میلیون بازدید داشته است، اما آیا واقعا این همه نگرانی از دوربین‌های مخفی در خانه‌های اجاره‌ای و اتاق‌های هتل منطقی است؟

طبق استاندارد‌های جامعه AirBnB در مورد امنیت، میزبان مجاز نیست بدون رضایت از مهمانان خود جاسوسی کند و دوربین‌ها در فهرست مجاز نیستند مگر اینکه قبلاً افشا و قابل مشاهده باشند، هرگز در فضا‌های خصوصی مجاز نیستند (مانند به عنوان حمام یا محل خواب).

هاچینز در مورد کاربرانی که نگران این هستند که چقدر این اتفاق می‌افتد، اظهار نظر کرد، “این موضوع بسیار نادر است اما گاهی اوقات اتفاق می‌افتد. ”

در سال ۲۰۱۷، AirBnB پس از آنکه چندین مشتری در خانه‌های اجاره‌ای خود دوربین‌های مخفی پیدا کردند، مورد انتقاد قرار گرفت و بار دیگر در سال ۲۰۱۹، در مورد اینکه آیا AirBnB به اندازه کافی برای محافظت از مهمانان خود تلاش می‌کند، سرزنش شد.

در حال حاضر، ما باید نه تنها  به صورتآنلاین بلکه در  زندگی واقعی خود نیز مراقب باشیم، به خصوص اگر نگران هستید که شریک زندگی‌تان ممکن است از شما جاسوسی کند یا شخصی وجود دارد که انگیزه برای این کار دارد.

اگر از دوربین‌های مخفی می‌ترسید، باید مراحل مشابهی را که هاچینز توصیف کرده است، دنبال کنید و به یاد داشته باشید که با آگاهی بیشتر مهمانان از این دوربین‌های مخفی، ناگزیر میزبان در مخفی کردن دوربین‌های خود خلاقیت بیشتری به خرج خواهد داد. یک بازی موش و گربه!

در پایان به ویدئویی که اشاره کردم، توجه فرمایید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا